Tim Minchin – Díky, BožeStand-up okénko

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 28
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:171
Počet zobrazení:9 180

Tim Minchin se na náš web vrací rovnou s celým orchestrem. Ale pokud od něj čekáte zesměšňování náboženství jako v této populární písničce, čekáte marně. Toho už Tim nechal a dnes vám vysvětlí proč.

Přepis titulků

Pardon, prokrastinuju. Podívejte, měl bych vám něco říct. A měl bych to říct teď. Za ty roky mi došlo, že spousta lidí chodí na moje show hlavně proto, že... Někdy prostě proto, že často zpívám o přesvědčeních. V minulosti jsem hodně zpíval konkrétně o víře a náboženství. A upřímně jsem... Vysmíval jsem se tomu.

Ne obecně, ale tomu pokrytectví, které jsem v tom viděl. Jen nechci, abyste na to čekali, protože to už nedělám. No jo, já vím. Dobře, zasloužíte si vysvětlení. Něco se mi stalo. Když jsem byl na turné v Austrálii na začátku loňského roku, vystupoval jsem na jedné show, ne své vlastní, zkoušeli jsme tam nový materiál a moderoval to Ross Noble. Toho znáte, ten dlouhovlasý duševně chorý seveřan.

To samozřejmě není pravda, je to génius. Což je duševně chorý člověk s publikem. Je skvělý, Ross je nejlepší a organizoval tu show, každopádně jsme pak zašli na skleničku, v tom baru byla skvělá atmosféra. Ale všiml jsem si týpka, který trochu nervózně obcházel kolem naší skupinky. Všiml jsem si ho, byl to dlouhán, docela pohledný, měl takové ty dredy, které vám za pár tisíc udělá kadeřník.

Měl košili rozepnutou asi sem a byl dost opálený, ale všiml jsem si hlavně, že měl dlouhý stříbrný řetízek, na konci kterého visel docela velký stříbrný kříž. Takový, jaký byste nosili, pokud jste fanoušci... křižovatek. Nebo malého písmena T. Nebo nejspíš pokud jste fanoušci toho zařízení, na kterém Římané v prvním století mučili a zabíjeli židovské vzbouřence.

Každopádně tam tak stál, ale nakonec se odhodlal a přišel. "Skvělá show," řekl. "Čau, já jsem Sam." Jmenoval se Sam. "Jsem z Dandenongu." Byl z Dandenongu, což je předměstí u pohoří Dandenong kousek od Melbourne. Trochu jsme si povídali, ale já viděl, že chce mluvit přímo se mnou, nakonec mě oddělil od hloučku a řekl: "Time, chtěl jsem s tebou mluvit, obdivuju tvoji práci a nechci, abys myslel, že mě to uráží, ale jak sis asi všiml, jsem křesťan..."

Aha, křesťan. A řekl: "Vždycky jsem se chtěl zeptat: Proč? Proč nevěříš v Boha?" A já: "Same, nevěřím v něj z toho důvodu, z jakého kdokoli v něco nevěří, zatím jsem neviděl dost důkazů, abych přestal pochybovat." A on: "Snad nechodíš životem a nevěříš jen v to, pro co máš důkazy?" A já: "Jo. Tak nějak klopýtám svou pompézní existencí." A on: "Ale co láska?"

"Co je s láskou, Same?" "Věříš v lásku?" A já: "Jo, řekl bych, že věřím v lásku. Miluji, jsem milován, samozřejmě." A on: "Aha! Pro lásku nemáš důkazy!" A já na to: "No, já bych řekl, že mám... Určitě. Láska bez důkazů, to je... stalking." A on na to: "Time, jestli chceš důkazy, poslechni si tohle." A vyprávěl mi neuvěřitelný příběh o své mámě. Sam a jeho máma patřili k velké evangelikální církvi v Dandenongu, takové té nové, skleněné.

Samova máma šla chvíli po šedesátce k očnímu, který jí diagnostikoval nezvratné degenerativní onemocnění a řekl, že bez rychlé operace ztratí zrak. A Samova máma se bála. Nevěřila moderní medicíně a doktorům, bála se nemocnic a operací, ale Sam a jeho máma šli do toho neuvěřitelného kostela a tu neděli se celé shromáždění, asi 1 700 lidí, modlilo ve stejnou chvíli za Samovu mámu. Následující úterý šli znovu k lékaři a po nějakých problémech s okem nebylo ani památky.

Byla vyléčená. Byla uzdravena. Ten příběh mě ovlivnil, protože se snažím být intelektuálně upřímný vůči ostatním i sobě, nikdy jsem nepožadoval víc než důkaz a najednou mi očitý svědek popsal něco, co mohl být jenom zázrak. Tak jsem šel domů a napsal tuhle píseň. Musím se omluvit, bojím se, že jsem udělal velkou chybu.

Odvrátil jsem od Tebe svou tvář, Pane. Byl jsem příliš zaslepený, abych viděl Tvé světlo, příliš slabý, abych cítil Tvou moc, zavřel jsem oči, neviděl pravdu, Pane. Ale jako za Saulem na cestě do Damašku jsi za mnou vyslal posla. Tak mi byla zjevena pravda, prosím, odpusť mi to, co jsem řekl. Už Tě nezradím, Pane, místo toho se k Tobě budu modlit. A říkám děkuji, děkuji, děkuji Ti, Bože.

Děkuji, děkuji, děkuji Ti, Bože. Děkuji Ti, Bože. Děkuji ti, bože, žes spravil oční zákal Samovy mámy. Neměl jsem tušení, ale teď je to jasné, připadám si jako cynik, byl jsem blbec. Děkuji, žes ukázal, jak funguje modlení, určitá modlitba v určitém kostele, díky Same, žes mi ukázal toho všemohoucího oftalmologa.

Díky, bože, žes spravil zákal Samovy mámy. Nedošlo mi, že je to tak jednoduché, ale dals mi skvělý příklad, jak na to. Stačí se pomodlit na určitém místě k určité verzi určitého boha, a když to zvládneš bez chyby, spraví jedno oko jedné průměrné bílé krávy. Vím, že dříve jsem byl zaslepený, neviděl jsem příklady božskosti, ale uznám to, když jsou důkazy jasné. Tak jasné jako nová rohovka Samovy mámy.

A ta je nanejvýš jasná. Díky, bože, žes spravil zákal Samovy mámy. Musím přiznat, že jsem býval skeptik, ale Sam popsal ten zázrak a dostal mě. Jak příhodné, že zrovna důkaz z oblasti léčení zraku otevře mé oči té nové dimenzi. Jako bych u očního četl: T A D Y B U H. Díky, Same, žes mi ukázal, jak chybné mám názory. Předpokládal jsem, že bůh neexistuje, ale chápu, že to bylo cynické, to jen jeho zájmy nejsou moc široké.

Nehnou s ním hladovějící davy, ani nerovnost ve společnosti, rozdává poukázky specificky na operaci nebo dvoje brýle za cenu jedněch. Úplně se stydím, že jsem tě zesměšňoval, když se zcela zřejmě zajímáš jen o oči. Kdybys mohl, určitě bys božství nechal a začal bys prodávat čočky přes internet. No kurva, Same, to je náhodička, že z nekonečné řady bohů zrovna ten, v kterého tě naučili věřit, je ten skutečný a moc rád léčí. Ale ne Afričany zasažené AIDS, ani oběti moru nebo zaplavené Asiaty, ale zdravé, pojištěné Australany s běžnou a léčitelnou degenerací čočky.

Samův příběh má jediné vysvětlení, bůh chirurg, co rád magicky operuje. Určitě to není špatné určení příčiny kvůli náhodné časové korelaci, umocněné nedostatkem vzdělání v oblasti fyziky mezi věřícími. Všichni ti zbožní lidi určitě nelžou, rozhodně žádné konfirmační zkreslení, skupinové myšlení, masový přelud, strach z exkluze typu císařovy nové šaty. Spíš to bude všemocný kouzelník než chybná diagnóza původní nemoci, nebo jeden z případů spontánní remise, nebo chyba v záznamech lékaře, ne, jediné vysvětlení jejího uzdravení: modlili se ke vševědoucí superbytosti, všudypřítomnému pánovi vesmíru, kterému se jejich mumlání líbilo, takže místo své obvyklé role sexistického, rasistického, vraždícího čuráka zaskočil do Dandenongu a prostě použil svou moc a vyléčil oční zákal Samovy mámy.

Samovy mámy. Díky, bože, žes spravil zákal Samovy mámy. Netušil jsem, že je to tak jednoduché, připadám si jako takovej ignorant.

Teď chápu, jak funguje modlitba. Určitá modlitba v určitém kostele určitým způsobem s určitými věcmi pro určité problémy, které nejsou zrovna složité, od určitých lidí, nejlépe bílých, pro určité smysly, nejlépe zrak. Určitá modlitba na určitém místě k určité verzi určitého boha. A když tohle zvládnete, možná na chvíli přestane dávat dětem malárii a zaskočí do vaší čtvrti, aby spravil zákal vaší mámy. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Zajímavé, jak se tady jeden vedle druhého shodnete na tak jednoduché věci jako je ta, že všechno jsou to blbosti, čemu většina lidí na světě věří, že modlitby jsou prázdná slova.. Ačkoliv nejsem křesťan, mám pro tyto lidi pochopení a povyšovat se na ně nimi, že se jim vysměju ze mě nikoho lepšího nečiní, právě naopak.

Mimochodem lze oponovat k tady padlím komentářům, kde modlitby byly ukázány jako naprostá blbost..
Při modlitbě, meditaci, rozjímání nad sebou samým, se aktivují specifické části mozku, zajímavé je, že pro ateisty jsou tyto oblasti mnohonásobně méně aktivní, pokud se snaží meditovat.

Další věc, ovlivňování lidských myslí mezi sebou bez jakéhokoliv verbálního kontaktu je již věděcky dokázáno. Tudíž ona modlitba může být opravdu účinná.

Co se občas zkusit trošku zamyslet, zkusit mít pochopení a možná si onu bibli přečíst, aby jste vůbec věděli, co vlastně tak odsuzujete a nesnášíte.

1118

Odpovědět

Modlenie je podľa mňa účinné iba pre modliaceho sa človeka. Pevne v niečo veriť, žiť vo fantázii a stáť si za tým má svoju silu. Ja nie som kresťan, lebo racionalita proste nepustí, ale na druhú stranu by som ním byť chcel, mal by som ľahší a jednoduchší život.

54

Odpovědět

+asdsKřesťan nemá jednodušší život. ;)
Ateistu tolik netrápí morálka a "co bude až...".
Mám to ozkoušené z obou stran, tak vím... :)

A racionalita se s vírou nepře, to je jen domněnka ateistů. V podstatě jediná racionalita je být agnostik či uvěřit jinak, než slepou vírou.

25

Odpovědět

Když si věřící nechají své teze pro sebe, nebudu se do nich navážet. Pokud ale někdo přijde s nějakým tvrzením, musí být připraven o něm diskutovat a čelit pochybnostem.
Víra v něco neuchopitelného je pro mě akorát masová terapie. Třeba se k ní taky dostanu, až budu mít slabou chvilku ;) Nikdy ale nezapomenu na znění prvního odstavce.

62

Odpovědět

K datu 27.1 jsem si pročetl k večeru komentáře a vůbec nemám dojem, že by tu jeden vedle druhého řešili jaké jsou to blbosti. Je tu doslova pět komentářů, bez toho Vašeho, v kterých se řeší hodnotící systém, vtip na očaře a první komentář, že to chce více tohoto vynikajícího komika a že to tady bude chtít popkorn, protože ano tohle zase bude pecka!

S mozkem... tady si upravujete pravdu k obrazu svému. Rozjímání v modlitbách nad sebou samým je blízko k k jednomu z druhů meditací, aktivita mozku v centrech spojených s například meditací nejsou jiná u theistů, ale u lidí provozující právě meditaci. Je to překvapivé, jako že profesionální houslista má zvětšenou část mozku spojenou s hraním na housle. Meditací se dají léčit například deprese a s ateismem a theismem to nemá nic společného, meditovat může člověk bez jakého koliv duchovna, ale to by mě zajímalo jestli si věřící dokáže připustit?

To že řeknete blbost a zatím frázi "je to vědecky dokázáno" neznamená, že je to vědecky dokázáno :) Jeli to velká spirituální otázka, která je známá, je možné, že na ni existuje studie, ale vsadil bych oběd, že by nic nepotvrdila, protože jinak by to už každá bytůstka na světě věděla, protože to by byl obrovsky fascinující objev především pro vědecký svět, vždyť wau to by byla fakt bomba!

Ta poslední věta je jen prázdné, univerzální, nic neříkající povyšování. Můžu Vám to nakopírovat a bude to působit stejně. Co se občas zkusit trošku zamyslet, zkusit mít pochopení a možná si onu bibli přečíst, aby jste vůbec věděli, v co vlastně slepě a nekriticky věříte a proto nesnášíte a odsuzujete.

Kazatel 1:5
Slunce zachází slunce zapadá a dychtivě tíhne k mísu odkud opět vzejde. Upsík, chybka. Zlej Koperník.

Koritisnkým 14:34
ženy nechť na shormáždění mlčí. Nedovoluje se jim aby mluvili; mají se podřizovat jak říká i Zákon.

Ale to vše může být samozřejmě jen alegorie a já tupý ateista jen nepochopil alegorii na to, o že je jasný nechat znásilnit svoje dvě dcery davem chlapů, protože si ke mě přišli pokecat dva andělé. Ne tu alegorii fakt nechápu.

Bible je tak plná zla, že se dělají TOP 10 ratingy největších sraček v bibli na různý kategorie, s rozdělením na starý nový zákon, nebo různý knihy. A vůbec proč bychom my nevěřící měli číst knihu, kterou většina věřících nikdy sama nečetla? I když ono je spousta ateistických stránek, které bibili rozebírají na atomy:

Jedna z nich je tato: http://bibviz.com/ poukazuje na protiřečení si, vědecké a historické nepřesnosti / chyby, krutost, násilí, diskriminaci, rasizmus, genocidy uvedené v bibli ospravedlňované božím slovem.

Bůh na to že má být dokonalý, je jedna z nehorších literárních postav jak ten bůh ve starém, tak ten v novém zákoně. Páč z rozdílů vystupování je jasné, že na konci starého zákona Bůh minimálně prodělal krizi středního věku a přešel z kokainu na trávu.

196

Odpovědět

+OndryPřečtěte si komentáře u podobných videí. O těch dotyčný určitě také psal. A to by se někdy i antiteista červenal. ;)

A ty vaše citace Bible? Co trocha hermeneutiky? Dobové pozadí a kultura je důležitá při výkladu něčeho, co napsal člověk pro tehdejšího člověka. Nehledě na to, že citujete Kazatele, který je plný obrazů. To je asi jako citovat Zjevení nebo Genesis...

34

Odpovědět

+OndryJo a Bible se nečte pro povinnost, ale třeba proto, že je to kulturní poklad. Stejný dotaz bych mohl položit já, proč chodit do muzea kouknou na parní mašiny, když jsem přijel pendolinem. :)
Mě jako nevěřícímu dítěti kdysi babička taky řekla, že by si každý měl přečíst Bibli aspoň jednou v životě.
Pak jsem ji taky v dospělosti jako nevěřící četl. Upřímně začátek se nedá moc dobře číst, ale Nový zákon je přitažlivý i pro ateistu. Obzvláště pak Job, Kazatel a Zjevení. A jo, Bůh tam vypadá hodně krutě. Ale je to důvod, proč to nečíst? Ne. Naopak. jako ateista nemusíte přemýšlet nad tím "proč?" a "jak?" a užít si krásné knihy (samozřejmě nezačínat Pentateuchem) a brát je jako poezii a prozu prvních civilizací.
I kdyby byla Bible smyšlená, některé její části jsou literárně prostě nesrovnatelně lepší, než jakákoliv dnešní mainstreamová tvorba. :) Jen prostě máte problém s tím, že tomu někdo věří. Já mám zas problém s tím, že se někdo obléká do Star Wars kostýmů a nebo hraje, že je poloviční elf... Samozřejmě je v tom kvantitativně rozdíl, ale na druhou stranu je rozdíl věřit něčemu tisíciletími kulturně zakořeněného a něčím pár let starým, co je jasná fikce ohraničená pár stránkami netýkající se ani našeho světa.
A přestože měl Freud pravdu, že deziluze jednoho člověka je bláznovství, ale deziluze davu náboženství, tak to nic nemění na faktu, že Bible není náboženství a není to něco, co se dá slovíčkařit a omlacovat o hlavu.
Takže problém nemáte s Biblí, ale s lidmi, co ji vykládají slovo po slovu. A to je pak náboženství, dogmata. Nikoliv víra.

10

Odpovědět

+MikeDěkuji za příměr s muzeem, díváme se na to stejně, na světě jsou témata, jako parní stroj, které kdysi mohli mít skvělou funkci ve své době, ale dnes už patří pouze a jen do muzea, protože jsme našli efektivnější, pokrokovější a i bezpečnější cestu a vy můžete jezdit pendolínem místo parní lokomotivou.

A to je přesně ten problém. Náboženství není uloženo bezpečně za sklem, na polici v zaprášeném muzeu. Naopak je to stále aktivní, stále zasahující i v západních zemích zásadně do fungování našeho světa. Nejtemnějším příkladem je Amerika, která byla paradoxně založena sekularisty a přitom bývalý prezident Bush prohlásil "to Bůh mě posílá do války proti Iráku". Dnes můžeme jako příklad uvést politiky prosazující ve vzdělávacích systémech kreacionismus. Můžeme se bavit o morálce křesťanů, kteří ještě dnes děsí hrůzami pekelnými. Místo toho abychom je učili tolerance, pochopení, ale i schopnostech kriticky myslet a nehrozili jim, že když ne, tak budou trpět po věčnost v pekelných plamenech, ani Vlad Napichovač neměl tak krutý trest a jako má Bůh.

Takže nečtu bibli z povinnosti ani jako kulturní poklad, ale s děsivým údivem na čem ještě dnes stojí naše společnost, která na nějakou hermeneutiku kašle, alespoň určitě ta teologická společnost. Kulturní poklad ta kniha bude, až bude ležet právě na té zaprášené poličce, bezpečně za sklem a návštěvníci, snad ne tak časově vzdáleného muzea, se budou podivovat, že v době kdy se naše civilizace chystá na Mars, většina naší civilizace rozhoduje na základě knihy, z dob kdy byl Mars jedním z Bohů, v kterého věřili stejně silně, jako já věřím, že v Tescu mají rohlíky, přesto, že jsem tam týden nebyl.

"Naopak. jako ateista nemusíte přemýšlet nad tím "proč?" a "jak?" a užít si krásné knihy" Co to má znamenat? Lidé mají rádi otázky proč a jak, proto náš svět roste. Proto lidé čtou knihy s příběhy, které mají pointu, záhadu, zvrat, nutí zamyslet! A tím disponuje většina dobré literatury, zrovna Bible se tímto nemůže moc pochlubit. Tak s tím mainstream... Bible je literárně žalostná.

Kde jste přišel na to že ty lidi na to věří? Ty lidi si absolutně nevině "hrají" přesto že jsou dospělí. Nesnášejí se navzájem jen proto, že někdo fandí Star treku místo Star Wars, natož aby kvůli tomu potlačovali jejich svobody a vyhrožovali jim věčným ohněm a učili děti místo vědeckých faktů o midichlorianu (midichlorian je fiktivní částice ze světa Star Wars). Vy teda nemáte problém s nebezpečnými soubory myšlenek, které jsou stále platné, ale vadí Vám dospělí kluci v županech?

Bible že není náboženství? Tak co bible je? A jak k ní nebo koránu teda máme přistupovat v 21. století? Kdy nás věda, za pouhých 400let, dostala, navzdory Bohu, z osla na měsíc a brzy snad budeme moci říkat z nás věda udělala meziplanetární druh.

41

Odpovědět

+OndryBible je jen kniha. Nebo ani to ne, Bible je soubor knih. Psaný lidmi, redigovaný lidmi, vykládaný lidmi. A pro ty, co věří tak inspirovaná Bohem, možná i řízená Bohem. (což ateista nevěří a já to respektuji).
Pointa je ta, že je to furt kniha. A i kdyby byla nastokrát pravdivá a nastokrát byla od Boha, tak furt jen kniha. Náboženství nevychází z knihy, ale z výkladu té knihy.

Například vámi vybraný verš z Korinstkých o tom, že žena má mlčet. Kniha říká, že má mlčet žena v určitém sboru z určitých důvodů, které v knize chybí (protože v Bibli nejsou dopisy, na které Pavel odpovídá, tedy vidíme pouze odpovědi a ne otázky).
Náboženství říká, že každá žena by měla mlčet a že teologie není pro ženy.

Doufám, že chápete, co tím chci říct. ;) Náboženství jsou dogmata z toho, jak byla kniha uchopena. Bible je jen obyčejná kniha a přestože jsou v ní pasáže, které zní tvrdě, tak neznáme důvod, proč to tak je. Proto vznikají dvě náboženství - dogmatické křestanství a dogmatický ateismus. První, že všechno je pravda, přestože nevím CO je pravda, a druhé, že nic není pravda, protože jsou tam kraviny, přestože neznám pozadí a okolnosti.

A tohle nemá být debata o tom, zda je či není Bůh, to je na každém z nás. Tohle je o tom, že náboženství vzniká z přesvědčení založených na výkladu knihy, nikoliv na knize. Jinak by nemohlo vzniknout z jedné knihy stovky různých náboženství. Jen za doby Ježíše jich bylo 40 a nesnášeli se mezi sebou. A to měli celkem jasně psaný Starý zákon, ne ten Nový co se nedá pořádně ani vyložit. :) Tři světová náboženství, která se mezi perou a vznikají genocidy mezi židy, křestany a muslimy (během historie všechny různé kombinace) vznikly z jedné knihy. Ale to samo o sobě dokazuje, že kniha náboženství endělá, ale její výklad.
A očividně špatný, protože vykládá i nevyložitelné. Proto se vracím k tomu, co jsem psal na začátku, že by si ji měl přečíst každý. Třeba i proto, aby pochopil, proč jsou miliardy lidí magoři a proč se neshodnou. A vlastně kde k tomu v té Bibli přišli?

Bez hermeneutiky nejde tvořit dogmata. A vlastně s hemeneutikou taky ne, protože je tam moc otazníků a neznámých. A jen pár stálic. A bez dogmat s jen pár stálicemi nemáte náboženství, ale jen víru, filozofii. :)
Takže ano, mohu se definovat jako křesťan, ale přitom nevěřím tomu samému a stejně jako další tři miliardy lidí. Někdy se sejde jeden člověk, někdy dva, někdy statisíce, kteří mají stejná dogmata a vytvoří náboženství. A nesouhlasí s těma zbylýma 4ma miliardama křestanů a muslimů. Protože se perou o to, co je pravda. A proč? protože to kniha neříká, kdyby říkala, tak by se nehádali. Jenže ono to tam není. Věří v to, protože si to domysleli. :) A proto náboženství není kniha.

11

Odpovědět

+OndryA k tomu "hraní" dospělých... Tak ano, setkal jsem se i s lidmi, co se kastují a separují jen proto, že někdo jiný má jiný názor. Viz video ted zde na VČ o Star Wars, byť je to vtip.
Stejně tak jsem potkal lidi, kteří věří na draky a nebo na kouzla. Jen díky knize.

A mimochodem jsem neřekl, že mi ti lidé vadí, jen přirovnávám, že (ne)logika je tam asi stejná a to tam chybí davová psychoza (nebo jak by řekl Freud kolektivní psychoza), tedy že jsou podporováni svým okolím, že je to normální. Což u náboženství ne, u věření v draky už ne, protože "jeden je blázen, miliony jsou náboženství" ;)

A také nesouhlasím s tím, že by někdo měl někomu přát peklo jen proto, že v něj druhý nevěří. Navíc to jak Bible, tak Korán, popírají. Samozřejmě jsou tam pasáže o smrti a zatracení, ale nějak si věřící vynechávají celej zbytek svatých knih o lásce a pochopení a svrchovanosti Boha. :)
Takže pokud něco jde proti svatým knihám a tomu, co sdělují, tak jsou to samotná náboženství.
Jak vlastně říká už i příběh Ježíše (ať už fiktivní, historický nebo mesiášský)... Vlastně už v tom příběhu je krásně vidět, jak jim vytýká to, jak si překrucují něco, co tam není. :)
A pokud i někdo, jako byl Boží syn (jak křestané věří), byl proti náboženství a dogmatizaci, jak sami sebe mohou nazývat křestany? ;) Pak je celkem irelevantní, zda někoho posílaj do pekla, protože jsou to beztak idioti a nemají ani právo nikoho poslat do pekla (což jim nakazuje víra ke které se sami paradoxně hlásí).
A proto mi vadí paušalizovat někoho kdo věří v Boha, jako někoho, kdo patří k této skupině a chová se stejně. A za to nemůže ani kniha, ani Bůh (ani smyšlený ani reálný), ale ego člověka. Jeho pocit, že má patent na pravdu.
A stejně jako tohle platí pro mnoho věřících, platí to i pro ateisty. Protože jediným pokorným přístupem je agnosticismus. Říct že NEVÍM. A přirovnávat něco neuchopitelného k podšálku u Marsu, jako to dělá Dawkins, to je prostě stejné ego jako říct, že někdo přijde do pekla. ;)
BTW i největší mozky lidstva uznávají, že nemohou Boha popřít (a ani dokázat). Protože je to mimo naše chápání. Navíc proč by se Bůh nemohl chtít jevit jako neexistující či skrytý. Kde vůbec člověk bere tu drzost říct o něčem, co je mnohem vyšší než on (ať už je to v co věří reálné či ne), že "on musí"?? On musí se dát ukázat, on musí splnit tohle, on musí tamto tohle. A to dělá jak teista tak ateista. Teista v tom, že musí dělat co chci, ateista v tom, že kdyby existoval dal by o sobě vědět a udělal tohle tamto... :)

A tohle jsou už spíš religionistické otázky. Proč člověk věří a jak, co ho k tomu vede, atd... Nejsmutnější na tom je, že ateisté (či spíše antiteisté) si tvoří vlastně své věrovyznání a náboženství stejně tak dobře na popírání ostatních, jako to dělá drtivá většina věřících. ;) A pak jsou ještě schopní tomu dát korunu tím, že věří na "osud" nebo "spřízněnost duší" a další kraviny, které by pro ateistu měly být stejně absurdní, protože je to stejné metafyzično, jako myšlenka Boha. ;)

11

Odpovědět

+OndryJo a ta věda, o které mluvíte, nás také málem vyhubila a za 100 let zničila jedinou planetu, kterou máme.
Je až úsměvné, jak je víra ve vědu stejná jako víra v knihu. :) Jde o to, jak ji člověk uchopí, aby druhé ničil nebo jim pomohl.
Věda není všemocná, věda není dobrá ani zlá. Jsou to lidé, kteří tomu dají smysl a jaký smysl to bude. Navíc víra s vědou se nepere. Perou se dogmata. A ty mohou být v obojím. Je stejně absurdní a egositické mluvit o tom, kdo přijde do nebe, stejně jako tvrdit, že určité vysvětlení je správné. A přestože se věda holedbá tím, že je racionální, tak přitom kolik bylo hypotéz, co se vyvrátily? A kolik dogmat vzniklo a byly chybné? Odmítání kvantových teorií,slepé přijímání určitých důkazů vývoje člověka, vnímání člověka jako stroje v medicíně a psychologii. atd atd.

Jde o to mít nadhled a kritické myšlení. A stejně jako přistupuje věda ke světu, by měl přistupovat věřící člověk teologicky k Bohu. S kritickým myšlením, zvažovat a netvořit hypotézy založené an přesvědčení. Nakonec to má ten věřící přece jen těžší, protože empiricky zkoumat Boha není tak snadné, jako změřit vzdálenost atomů. :)

12

Odpovědět

+MikeDíky za vyčerpávající odpověď v ledasčem souhlasím. V něčem jsem proti, tak odpovím jen na nesouhlas, ať to není dlouhé. Nebylo by výkladu knihy bez oné knihy, takže ji dávat takovou polehčující okolnost mi nedává smysl. Stejně jako texty proti komukoliv můžeme nazvat jen textem na papíře, ale bez jejich existence by si je nikdo nemohl vykládat.

Při mé přednášce o genetických algoritmech jeden kolega se přímo obrátil o původu lidstva na knihu svatou a nebral ji jako kostru, ale doslovně a i u nás existuje, snad malé, procento lidí kteří ji neberou jak abstrakci nebo historický text, ale doslova. A zajímalo by mě jak by se křesťané spokojili s Vašim popisem "je to jen kniha".

K Marsu není to to stejné, já to myslím s nadsázkou, zatímco křesťané lidi s upřímnou nenávistí posílají lidi do pekla.

K těm největším mozkům, ano to nazvěme "nevýhodou" vědy, bez neprůstřelných důkazů nemůžeme tvrdit, že něco je nebo není pravda. Na druhou stranu můžeme říct, že s největší pravděpodobností žádný z mnoha bohů nikdy neexistoval. Což většina největších mozků doopravdy zastává a určitě není argument, že je to mimo naše chápání, to je opravdu lež. Bůh protože byl napsán a vytvořen lidmi je plně v možnostech našeho porozumění. Rychlá statistika 7% americké akademie věd se považuje za atheisty 99% americký vězňů se považuje za theisty. Takže ani ten zbytek, že pro atheistu by se bůh musel ukázat není pravdivou, jsou mnohem jednoduší vysvětlení neexistence boha než jeho absolutní neúčast v realitě.

To že atheisté tvoří svou vlastní víru v nevíru je jeden z nejprofláklejších theistických argumentů, s kterými se setkáte i v křesťanských pořadech včetně české televize. Abychom vypadali jako že jsme na stejné lodi s věřícími v nesmysli jako je bůh, astrologie a tak dále.

Ano věda je dvousečná zbraň, ale určitě nejde srovnat víru ve vědu a knihu. Je rozdíl ve slepé víře v knihu a důvěře ve vědě, která nám pravidelně přináší výsledky.

Věda se s vírou pere pravidelně, můžu připomenout kreacionismus, antivax hnutí, plochou zemi. Ve vědě dogmata nejsou. S prominutím Vám trochu uniká proces poznání. S rostoucím poznání se tvoří stále nové modely, které popisují poznanou realitu, proto byly hypotézy, které dnes nejsou platné, poměrně rychle vyvráceny. Na tehdejší poznání modely ledasco vysvětlovaly, ale tím že se nebraly jako dogmata, ale kriticky se nad nimi přemýšlelo se vyvrátily hypotézy například o flogistonu nebo éteru. Zatím co víra se odvrací od kritického myšlení. Proto mi Vaše příměry moc trefné nepřijdou.

To je pointa toho co mi i na dnešní, umírněné, verzi evropské víry vadí. Víra učí nekriticky myslet, přimat boha, pak na sebe jen křičíme a nediskutujeme, nepřemýšlíme a přijímáme to co se nám líbí. Nejsem schopni v žádném případě napadnou vlastní myšlenky, jsem náchylnější k manipulaci. Z čehož v minulosti stejně jako dnes těží mocní. Měli bychom ve školství rozvíjet zvídavost a diskuzi a nepodporovat ani poměrně neškodnou verzi náboženství kterou máme třeba v ČR.

51

Odpovědět

+OndryPokud by byla pravda to, co říkáš o nekritickém myšlení, tak by ČR byla křesťanská a ne ateistická, viz volby :-). Mně vadí, že pohled na křesťana očima ateisty připomíná pohled na opici s pazourkem.

00

Odpovědět

+PitkonNikdo se nestane jen tak křesťanem. Neexistuje křesťanské dítě, ale pouze dítě křesťanských rodičů. Proto asi ani nejde obviňovat, že někdo věří, i když jsou v jeho víře navzájem se vyvracející tvrzení.

Ale když se nad tím člověk zamyslí nad přirovnání s opicí, něco na tom i je. Člověk víry se "rozhoduje" silněji na základě pocitu než člověk vědy. Schopnost plánovat řídit, zpracovávat fakta, jsou věci, které se dějí v evolučně nejmladší části mozku, to je vnější část mozku tzv. neokortex. Představivost je centralizovaná v přední části neokortexu, tu má nejrozvinutější ze všech druhů právě člověk. Jenže emoce se zpracovávají v evolučně starší vrstvě. Takže člověk, víry přesto, že má obdobný hardware, pracuje právě na základě archaických struktur, takže ano, svým způsobem by se dalo na věřící pohlížet jako na nižší evoluční druh.

Zdroj studie na základě, které tvrdím, že věřící se rozhodují intuitivněji https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5742220/
Český výtah článku
http://www.osel.cz/9900-verici-se-rozhoduji-intuitivneji.html

00

Odpovědět

+OndryCelý tvůj komentář přemýšlim jakoby jo, jakoby ne. Je to takový nějaký nemastný neslaný..
Ale ten poslední odstavec! To je panečku paráda!;-) Ten mi poslal do kolen..

10

Odpovědět

+Poslední odstaveček!Je furt co zlepešovat :) Díky už jen za to, že jsi četl. Akorát jsem ti z toho udělal předposlední.

00

Odpovědět

+OndryMě osobně na víře (minimálně té slepé) vadí braní bible jako doslovné, absolutní pravdy. Když se hraje Tichá pošta, tak automaticky předpokládáme, že po několika zopakováních se změní znění původní zprávy, ale zároveň se předpokládá, že rukopis přepisovaný po dva tisíce let různými lidmi, s různými názory na víru, překládáný z překladu z překladu bude mít přesně ten doslovný význam, který původní autor zamýšlel?

00

Odpovědět

Tak především se tu "napadá" funkčnost modlitby ve smyslu víry - tedy to, že je modlitba schopna ovlivnit náš okolní svět, naše životy, sled událostí... Psychoterapeutické schopnosti modlitby jsou něco trochu jiného a do určité míry určitě fungují - podobně jako autosugesce a pouze osobně pro dotyčného modlícího se. "Ovlivňování lidských myslí mezi sebou bez jakéhokoliv verbálního kontaktu je již věděcky dokázáno" - tvrzení bez důkazu. Nevím o tom, že by to bylo "vědecky dokázáno". K té bibli. Asi se budete divit, ale značná část ateistů a skeptiků má z bible přečteno často více, než sklaní věřící, kteří se většinou spokojí s tím, že omílají neustále dokola jedny a tytéž profláknuté verše, potvrzující "úžasnost" boha a zcela ignorující mnoho ostatních částí bible, které buď nejsou až tak zajímavé nebo jim nejsou příliš po chuti. "... co tak odsuzujete a nesnášíte" - odsuzování - možná, nesnášíte - to asi ne. Kritizujeme - ano. Jako skeptik kritizuju to, co není rozumně podložené nějakými důkazy, prokazatelnou funkčností. Pro nás víra je jen víra a nikoliv fakt.

10

Odpovědět

Více Tima, prosím! :-)

162

Odpovědět

Škoda že tomu lze dát pouze pět hvězdiček.

123

Odpovědět

A oční chirurgové nebudou mít co žrát.

202

Odpovědět

V Božím bludu od Richarda Dawkinse je zmíněný experiment, kde byly tři skupiny nemocných:

- Nemocní za které se nikdo nemodlil
- Nemocní za které se někdo modlil a nemocní o tom věděli
- Nemocní za které se někdo modlil a nemocní o tom nevěděli

Dvě poslední skupiny jsou rozděleny takto, proto aby se předešlo vlivu placebo efektu. Modlili se lidé ve třech kostelech nejblíž dané nemocnice. Aby test byl zaslepený, modlící se dostali jen křestní jména s prvním písmenem příjmení s tím, že věděli o kterou nemocnici se přesně jedná.

Výsledek bude pro jednu stranu barikády nepřekvapující: Modlitby nezabraly.
Pro stejnou stranu barikády zároveň nebude překvapující, že to s věřícíma ani nehlo.

314

Odpovědět

A když se vám umírající babička upíná k modlení a má díky svým představám menší strach, posadíte se u ní k posteli a láskyplně ji vysvětlíte, že je hloupá, omezená, že celý život věřila bludu a že teď prostě a jednoduše umře a už vůbe nic nebude, že to snad doktor řekl jasně a prokazatelně jí žádná vyšší moc nepomůže? To budete za hvězdu.

Modlitba JE placebo, dělat pokus s placebem a předcházet při něm vlivu placebo efektu je stupidní. Většina věřících si opravdu nemyslí, že když bude hodně prosit Boha, on se ustrne, mávne a nechá zmizet plicní fibrózu. A taky to většina církevních představených často zdůrazňuje. Minchin se krásně strefuje do těch, kteří se k víře staví stejně naivně a pokrytecky, jako ta hloupější část ateistů typu "jak můžete věřit v dědecka na obláčku..."

Zkuste z té barikády slézt, skutečně se o víru hlouběji zajímat, vyslechnout věřící a jejich představu a vztah k víře, pochopit vznik a vývoj víry. Zjistíte, proč je totální nesmysl tahat do ní racionalitu a vymýšlet podobné kraviny, jako Dawkins. Což teda není nic proti němu, ono vytáhnout z racionálních a intelektuálně velmi smělých lidí peníze jen tím, že jim odkývete jejich světonázor, to je majstrštyk. A nebojte se, i při hlubokém zájmu a pochopení pro náboženství můžete pohodlně zůstat ateistou. Ovšem takovým, kterého jde brát vážně.

914

Odpovědět

+JillHm vyvolal jsem emoce u inteligentního člověka, připisuji si bodík.

Začít argument na emocionálním příběhu, abych vypadal jako ten nemilosrdný, co žere bezbranné babičky v nemocnicích! Emoce a diskuzní fauly do konstruktivní diskuze nepatří.

Je snadné si představit ty nadšené věřící, jak pokrytecky hopsají kolem článku publikovaný v nějakém, ještě před chvíli zlém, vědeckém časopise. Nesoucí název ,,Modlení funguje vědecky prokázáno!" Nebo by si stáli za tím, že věda a racionalita do víry nepatří a o výsledky nejevili zájem, stejně jako při negativním výsledku experimentu?

A co se místo strachu posouvat mentálně, tak abychom nepotřebovali pro útěchu milosrdné lži, protože jsme nic lepšího od středověku nevymysleli? Přitom dnes jsme díky vědeckému poznání, vytvořili způsoby jak lidé dokážou v terminální fázi rakoviny přijmout smrt a zbavit se strachu. Jak je to poznání fascinující, že ano? A to byli lidé s pořádným kusem života před sebou. Jestli to byla babička, co měla děti, vnoučata, pravnoučata, tak na co jsou třeba modlitby, vždyť mohla mít krásný život a může být spokojená nebo se mohla radovat se života i bez dětí a spočinout v míru.

Racionalita do víry nepatří! Vysvětlete mi prosím proč, už jsem tuto frázi párkrát slyšel, ale zatím mi to přijde jako výkřik do prázdna. Osobně znám člověka co nevěří v evoluci. Ano to je velice zřejmé, že ten člověk racionalitu v životě nepoznal.

To že bych se měl "opravdu zajímat" "doučovat se" aby jste navodila iluzi, že vy tomu rozumíte mnohem víc než já, je taky dosti ohraná, nic neříkající, argumentační finta. Když jediné co o mě víte je, že jsem popsal experiment, přidat detaily o postupech a opsal výsledek. Síla musí být s Vámi.

Těším se na Váši, snad brzkou, odpověď
Ondřej

103

Odpovědět

+Ondry“I pray because the need flows out of me all the time. It doesn’t change God. It changes me.”
– C.S. Lewis

10

Odpovědět

Trochu mě na začátku dostal, to je pravda. Už jsem se o něj začínal bát :D Takže teď doufám v kvalitní náboženskou devil flame war jako obvykle. Jdu si uvařit čaj a objednat pizzu .

205

Odpovědět

si na spatnej adrese

310