Kovář starořeckých zbrojíGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:41
Počet zobrazení:2 683
To by jeden neřekl, co jsou ti Řekové schopní vytvořit. Třeba historicky autentické řecké brnění!

Přepis titulků

Starořecké zbroje byly víceúčelové. Byly vytvořeny tak, aby vojáky chránily před smrtí, ale zároveň měly nepřítele zastrašit, a to třeba i tak, že ke konfliktu vůbec nedošlo. Mohly dopomoci vítězství bez boje. ODVAHA V BRONZU Ve Spatě, kousek od Athén najdete Dimitriose Katsikise.

Specializuje se na brnění ze starověkého Řecka. Navštívil jsem mnoho západoevropských muzeí a na vlastní oči jsem viděl, kolik úsilí tam vynakládají na vystavování svých zbrojí. Napadlo mě, proč jsem v řeckých muzeích neviděl jedinou starořeckou zbroj? Z této otázky se stala posedlost a celý svůj život jsem zasvětil hledání odpovědi. Zbrojířství je zajímavý obor, protože nenajdete žádného učitele, žádného předchůdce.

Musel jsem si všechno zjistit sám, což bylo samo o sobě vzrušující. Objevíte svět, objevíte umění, které z Řecka zmizelo před šesti nebo sedmi sty lety. Musel jsem studovat sochy, miniatury, kresby, nádoby, cokoliv, na čem byly zbroje vyobrazeny. Co se historické přesnosti mé práce týče, pokud je založená na archeologických nálezech, je vysoká.

Pokud historické prameny nepostačují, spoléhám se na své znalosti a zkušenosti. Prvním krokem je návrh zbroje. Druhým krokem je implementaci pomocí kovu a kůže. Když si vybírám materiál, snažím se zvolit co nejprimitivnější. Základní metodou výroby zbroje je tváření materiálu za tepla. Kov se zahřeje a pak se kladivem zpracovává do požadovaného tvaru.

Používají se i další důležité techniky jako řezání kůže, nýtování kroužků, nýtování kovu ke kůži a spousta dalších. Po vytvoření všech jednotlivých kusů zbroje přichází poslední krok, zkompletování a sestavení zbroje. Nejvíc umělce potěší vidět na tvářích návštěvníků údiv.

Ve všech obdobích řecké historie existovala spousta různých zbrojí. V mykénském období šlo o hrůznou zbroj, která měla nepřítele vyděsit a vzbudit v něm strach. V klasickém, archaickém období vypadala zbroj podobně jako na sochách. Tato zbroj byla elegantní, hladká, lesklá a překrásná. Za dob Byzantské říše zbroj odrážela velkolepost katolické církve. Naše představa o tom, jak starořečtí vojáci vypadali, je mylná.

Například vyobrazení starověkých Sparťanů ve filmu 300: Bitva u Thermopyl je špatné. Starověcí Sparťané vyráželi do boje v bronzové zbroji, nikoliv ve slipech a s odhalenými svaly. Historie je podle mě důležitá, protože se z ní můžeme poučit do budoucnosti. Díky historickým příkladům se můžeme vyvarovat chyb v budoucnosti. Ve které své zbroji byste šel do bitvy? To záleží, ale kdybych se připravoval na bitvu, tak bych volil ty svalnaté zbroje, aby mi během bitvy byly vidět svaly…

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Platnéř, zbroj.

10

Odpovědět

V dobách Byzantský říše zbroj mohla odrážet slávu církve spíš ortodoxní než katolický. Nevim co kovář říká původně, ale přesnější by bylo říct "křesťanské církve" vzhledem k tomu, že ke schizmatu došlo někdy uprostřed.

00

Odpovědět

Souhlasím... ono i v anglických titulcích (ve videu) je "christian church"...

00

Odpovědět

Kovář je ve Spatě (Spata) nikoliv ve Spartě (Sparti)

10

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

00