VytrvalostRok ve vesmíru (S01E06)

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 21
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:7 183

V šestém dílu série Rok ve vesmíru se astronauti budou muset vypořádat s faktem, že zásoby pro ISS nedoletí v plánovaném termínu. Aby toho nebylo málo, tak se k vesmírné stanici blíží kus kosmického smetí... 

V průběhu dílu se objeví následující postavy, jejichž popisky se nevešly do titulků:

  • Jeffrey Kluger – šéfredaktor časopisu TIME, spoluatuor knihy Appollo 13
  • Samantha Cristoforetti astronautka Evropské vesmírné agentury
  • Dan Huot  – oddělení NASA pro styk s veřejností
  • Terry Virts  – astronaut NASA

Poznámky k překladu:

  • LCC (Launch Control Center) středisko řízení startu, čtyřpatrová budova v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, které dohlíží na starty ze Startovacího komplexu 39
  • Progress automatická nákladní kosmická loď odvozená z pilotované transportní lodě typu Sojuz.
  • Kosmické smetí označení pro tisíce úlomků, nefunkčních družic a dalších těles, vypuštěných do vesmíru lidmi. Více o smetí najdete na wikipedii.
  • Node 2  – modul Mezinárodní vesmírné stanice, který slouží jako přechodová část mezi moduly.
  • PMM (Permanent Multipurpose Module) víceúčelový modul ISS, používá se zejména pro skladování náhradních dílů, zásob a odpadu.  
  • IMV (Inter Module Ventilation) vnitřní větrání modulu
  • ISS (International Space Station) Mezinárodní vesmírná stanice

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zdarec, jelikož je tato komunita prošpikovaná odborníky a ferdy mravenci, tak bych se rád zeptatl proč jim vlastně bouchaj tak často ty zásoby když u lidí to jde hladce? To šetřej na matrošu pokud nejde o lidi či co?

40

Odpovědět

Taky se mi to zdá debilní, jak to, že 3x po sobě start dá se říct "triviální rakety" se zásobami a problém veliký, to by měli lidi z NASA řešit! To tak nejde!

30

Odpovědět

Protože jsou mnohem přísnější podmínky na nosné systémy pro lidskou posádku. Nosných raket je spousty, ale jenom ruský Sojuz je v provozu tak dlouho, že se dá považovat za bezpečný a prověřený. Navíc to tady pro dramatizaci vypadá, že se jim nepovedly rovnou tři starty za sebou, ale mezi expolzí Antares a ztrátou Progressu proběhly úspěšně čtyři zásobovací mise.

00

Odpovědět

nebola to skôr potom náhoda že ich raketa dostala až na ISS ? keď sa tak pozerám na tie zlyhania pri štarte, ide skôr o šťastie že sa človek odlepí od zeme, čo je dosť smutné ... toho by som sa asi bál omnoho viac, že explodujem tesne po odpočte ako že sa niečo pokazí už hore.

a človek by si myslel že takéto veci sa dejú už iba minimálne alebo vôbec

03

Odpovědět

11:45 - neříká tam 11 minut?

40

Odpovědět

Ano, říká. Díky, opraveno.

20