Politika jednoho dítěteLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:15 567
O politice jednoho dítěte jste už dost možná slyšeli. Toto čínské nařízení rodinám až na výjimky umožňovalo mít pouze jedno jediné dítě a porušení tohoto nařízení jim mohlo značně zkomplikovat život. Tato politika je sice u konce, Čína od ní v roce 2015 ustoupila, avšak následky se s ní potáhnou ještě dlouhé desítky let. Navíc ani tak si rodiny nesmí pořídit tolik dětí, kolik chtějí.

Přepis titulků

Čína. Mluvit budeme o státu, nikoliv čínském porcelánu, který sbíráte pro zaplácnutí díry ve svém životě. Vím, že o Číně se teď hodně mluví. Ať už jde prodemokratické protesty v Hong Kongu nebo o obchodní válku, která už rok a půl je "dobrá a dá se snadno vyhrát". Ale tento týden oslavila Čína 70 let od nástupu komunistů k moci. Snažili se to udělat stylově. Čínský prezident Si Ťin-pching a další úředníci sledovali obří přehlídku na náměstí Nebeského klidu.

Hrála zde píseň Miluji tě, Číno. A dokonce na nebi vytvořili číslo 70. Nevytvořili číslo 70 jen z rachejtlí, ale také z kuřat a z pand. Ale chci poukázat na to, že pandy tvoří jen 7 a 0 tvoří jablka. Upřímně, pokud nemáte dost pand na to, abyste z nich udělali 70, možná byste se do toho vůbec neměli pouštět.

Možná se vám nelíbí, když naznačuju, že pandy jsou na hovno, ale víte kdo se mnou souhlasí? Další pandy. Panda se podívá na pandu a řekne si: "Ta je tak strašná, že bych ji nešukal, ani kdyby na tom závisel osud mého druhu." Což rozhodně závisí. Ale o to nejde.

Jde o to, že čínská vláda slaví svých 70 let u moci, tak nás napadlo, že bychom mohli probrat jejich politiku, která měla největší dopad. Politiku jednoho dítěte. Vznikla v roce 1980. Bylo to přesně to, jako co to zní. Vládní nařízení, kolik dětí smí rodiny mít. Zní to jako stará záležitost, ale tato politika byla zrušena teprve nedávno.

Čína učinila historické rozhodnutí. Komunistická strana ruší politiku jednoho dítěte, která měla omezovat růst populace. To bylo v roce 2015. Čína učinila historické rozhodnutí ukončit politiku jednoho dítěte ve stejném roce, co pizza krysa učinila historické rozhodnutí snést pizzu po schodech, přestože to byla jen krysa. Co z toho se více zapíše do dějin?

To se nedozvíme, dokud se o obou událostech budoucí generace nedočte v učebnici Dějiny jsou memem: 435 stran o pizza kryse. Proč se bavit o něčem, co bylo zrušeno? Zaprvé, dějiny politiky jednoho dítěte nám pomáhají pochopit, jak ji komunistická vláda využívala k udržení se u moci. Zadruhé, její následky budou citelné ještě dlouho. Politika jednoho dítěte stojí za mnoha problémy současné Číny. Abych vypíchl jeden příklad z mnoha, které probereme později, v současnosti v Číně žije o 34 milionů víc mužů než žen.

To je velký rozdíl. V některých vesnicích může být poměr mužů k ženám dvě ku jedné. Je to situace, která některé novináře rozesmutnila. Vítejte v nejhorším místě pro milence v Číně. Nezadaní muži zde celý den sedí a nemají co dělat. Jsou všude kolem. Apatičtí a zoufalí. Páni.

To je drsné. Nejhorší místo pro milence v Číně. Zřejmě to poráží i místo, kde chovají pandy. Ta napravo si myslí: "Fuj, do toho nejdu." A té nalevo to vůbec nevadí. Dnes si promluvme o politice jednoho dítěte. Proč ji zavedli, jak to probíhalo a jaké následky to může mít?

Začneme tím, proč ji zavedli. V 60. a 70. letech se všichni na světě báli přelidnění. Alarmisté přinášeli apokalyptické předpovědi. I Disney se na to chytil. Vytvořili toto video pro populační radu. Předpokládejme, že se bude rodit čím dál víc dětí. Děti budou nemocné a nešťastné. Nebude je čekat žádná budoucnost. Takto mohou vypadat mnohé rodiny, pokud se počet narozených dětí nezmenší.

Ale naštěstí tomu tak být nemusí. Moderní věda nám přináší klíč, který otevírá dveře k naprosto nové osobní svobodě. Plánované rodičovství. Plánované rodičovství? O tom jsem nikdy neslyšel. Dobře...

Zaprvé, vím, že se ten klip zdá být rasově problematický, ale pamatujte, že Disney natočil i Píseň jihu, takže jsme na velmi strmé hodnotící křivce. Zadruhé, což je velmi důležité, nezajímá mě, jak užitečné Donaldovy informace o plánovaném rodičovství mohou být, nikdy si ohledně sexu nenechte radit od kačera. Má spirálovitý penis, který mu dorůstá každou pářící sezónu.

Kačer Donald vypadá spíš takto. Nenechám si o plánovaném rodičovství radit od úchyláka se zatočeným pérem. V každém případě, když pomineme kačera se zatočeným pérem, hysterie kolem přelidnění byla celosvětová. Čína nebyla výjimkou. Komunisté chtěli omezit růst populace, aby zvýšili prosperitu a životní standard v zemi, což jim umožňovalo se snáze udržet u moci.

Kdo by měl podle nich tento problém vyřešit? Zamyslete se, kdo by byl naprosto nejhorší volbou, aby vytvořil národní politiku ohledně rozmnožování. A pamatujte, že Jared Kushner není Číňan. Dám vám odpověď. Byla to armáda. Tuto politiku vytvořili armádní vědci, což podle jedné expertky nebylo zdaleka ideální.

Vytvořili to muži. Těmi muži byli především raketoví inženýři. Brali ženy jako takové stroje. Mysleli si, že plodnost žen můžete zapínat a vypínat. Nechápali, že to takhle nefunguje. Ano, má naprostou pravdu. Plánované rodičovství není raketová věda.

Proto by se do toho raketoví inženýři neměli plést. Ze stejného důvodu by gynekologové neměli vypouštět děti raketou na Měsíc. Experti by se měli držet svého řemesla. Tato politika byla národní směrnicí, kterou zveřejnili v otevřeném dopise členům komunistické strany. Implementována však byla na nižší úrovni. Vymáhání jejího dodržování se lišilo podle místa bydliště. Mohly existovat výjimky.

Mnoho venkovských oblastí dovolovalo druhé dítě, pokud první byla dívka. Ale obecným poselstvím bylo, že smíte mít jen jedno dítě. Často to opakovali v úderné propagandě. Pokud máte druhé dítě, porušujete zákon. Budete za to stíháni. Pokud se pokusíte utéct, skončíte ve vězení. Tak si to dvakrát rozmyslete! A neříkejte, že jsem vás nevaroval!

No do prdele... To je nepopiratelně účinné. Není lepší způsob, jak rodiče odradit od dalších dětí, než když jim ukážete toto dítě. Gratuluji, paní Jangová, narodil se vám malý agresivní parchant. Také existovaly propagandistické cedule. Třeba "Aktivně se podílejte na tom, že každý pár má mít jen jedno dítě." Nebo "Mějte méně dětí, ale navyšujte jejich kvalitu."

Takhle děti nefungují. Děti, a to říkám jako milující rodič, nejsou zrovna kvalitní jedinci. Jejich kresby jsou jednoduché a příběhy děravé. Ať už se kohokoliv zeptáte, koho by chtěl pozvat na večeři, neřekne, že to má být někdo, jehož jídlo má tvar dinosaurů. Ale politika jednoho dítěte byla vymáhána i obřím úřadem. Na národní úrovni se o ni staralo půl milionu lidí. A mnoho dalších milionů na místních úrovních.

Jejich práce mohla být velmi náročná. Zaměstnanci továrny ji musí požádat o povolení uzavřít manželství. Každý tým 16 žen má pracovníka plánování těhotenství. Neustále dává pozor, zda některá neotěhotní nebo neuvažuje o tom, že by měla dítě. Zeptali jsme se jí, zda fakt, že neustále sleduje své kolegyně a neustále se jich ptá na jejich menstruaci, nevzbuzuje nelibost. Ne, pracovnice jdou vděčné za můj zájem.

Vážně? Seš si jistá? Kolegyně jsou ti vděčné? Pokud o ženách něco vím, a toho mnoho není, tak opravdu milují, když se jich v práci ptají na detaily ohledně menstruace. Běžte ke kolegyni a řekněte: "Jak se ti líbí ten nový kalíšek, holka?" "Nosíš menstruační řemínek, abys zabránila prosáknutí?" "A co ten nový extra absorpční menstruační toaletní papír?"

Naše scenáristka mi řekla, že jedna z těch věcí neexistuje, ale odmítá mi říct která. Pokud mám být upřímný, vsázím na ten ženský kalíšek. Zní to jako něco, z čeho pije Mariah Carey. Můžu se plést. Očividné je, že vymáhání zákona šlo ještě dál. Místní úředníci mohli udělit obří pokuty, pokud jste měli víc než jedno dítě. Tyto pokuty běžně dosahovaly několikanásobků ročního příjmu domácnosti.

Mnoho vesnic se na těchto pokutách stalo závislých. A i když si to rodiny mohly dovolit, někteří se u dětí pojistili, že na to nezapomenou. Pokuty politiky jednoho dítěte se staly tak běžné, že bývají zahrnuty do jména dítěte. Proč jsme dítě pojmenovali Dvacetitisícový Chan? Protože takovou pokutu jsme kvůli němu dostali. Dvacet tisíc juanů. Ano, pojmenovali své dítě Dvacetitisícový Chan.

Každý tak bude vědět, co museli obětovat, aby ho měli. Je to stejné, jako byste dítě pojmenovali: Jason Epidurál v Poslední Minutě a Spousta Sraní na Stole Rabinowitz. To dítě to nebude mít snadné. Obří pokuty ani zdaleka nebyly tou nejhorší možností. Hlavně u dívek. V Číně je tradiční silná preference chlapců, kteří jsou chápáni jako ekonomická investice na stáří.

Synové by se měli postarat o rodiče. Rodiny se často snažily zajistit, že to jediné dítě bude chlapec. Dívky byly odvrhovány, probíhaly potraty na základě pohlaví a některé novorozené dívky byly i zabity. V některých oblastech vládní metody snížení porodnosti, bez ohledu na pohlaví, byly velmi brutální. Děti mohly být odejmuty a prodány sirotčinci. Také proběhly miliony nucených sterilizací a nucených potratů.

Tuto ženu stále straší fakt, že byla v 9. měsíci donucena k potratu. Její muž měl dítě z předchozího manželství. Bylo to jako nůž vražený do srdce. Udělali chybu, měla jsem mít své dítě, neměli mi ho vzít. Tahle politika je tak nesmyslná. To je strašné. Je mi jasné, že někteří Čínu využijí jako argument proti potratům obecně. Nechte mě to vysvětlit, je to snadné.

Můžete být pro volbu i proti nuceným potratům zároveň, stejně tak můžete být pro pítka a proti waterboardingu. Důležité je, kdo v tom procesu rozhoduje. Z toho, co jste doteď viděli, je jasné, že čínské rodiny byly nuceny udělat mnoho hrozných rozhodnutí kvůli této vládní politice. Asi budete rádi, že z minulosti přeskočíme do současnosti. Tato čínská politika doznává obřích změn a podobně jako penis kačera Donalda je plná zákrut a na konci se nachází něco podstatného.

Na vládu, která chtěla řídit každý aspekt rodinného života, se Čína až překvapivě málo zamýšlela nad dlouhodobými důsledky. Začněme něčím méně závažným. Politika jednoho dítěte vytvořila celou generaci, která je plná jedináčků. Někteří si myslí, že spoustu dětí rodiče příliš rozmazlovali.

V 90. letech to jeden hlasatel vyjádřil značně netaktně. Překvapivým produktem čínského vměšování je mladá generace s mnoha tlustými dětmi. Malí císaři nebo malé masové kuličky. Tak jim Číňané někdy říkají. Nazvat toto dítě masovou kuličkou je ošklivé a rozkošné zároveň. Na jednu stranu byste dítěti neměli říkat masová kuličko, pokud to tak nechce, ale na druhou stranu podívejte na tu masovou kouli!

Podívejte na tu jeho čepičku. Chci ho kousnout do toho masitého bříška. Chci pak říct: "Mňam, mňam." Pak ho chci vyhodit do vzduchu a říct: "Kdo je masová kulička?" "Ty! Ty!" Tohle je jediná správná reakce na tu malou masovou kuličku. #MasovyHrdina #ToJeOstraKulicka Nejenže politika jednoho dítěte vyprodukovala spoustu masových kuliček, ale pamatujete si ty vysoké pokuty?

Mnoho rodičů si je nemohlo dovolit zaplatit. Ale ať už se jim jakkoliv si dítě podařilo nechat, mělo to jeden obří háček. Ukáže vám to tato 26letá žena, která se narodila jako druhé dítě. Úředníci požadovali zaplacení pokuty v hodnotě čtyř ročních výdělků. Nemohli si to dovolit, proto nebyla zapsána jako čínský občan. Dodnes má v rodném listě místo jména prázdné místo.

Bez průkazu nemůže vést normální život. Nemůžu do školy ani za lékařem. Nemůžu pracovat ani se vdát. Jsem z toho smutná. Ano, nemůže k lékaři, najít práci ani se vdát. Je duchem bez všech těch zábavných částí. Třeba chřestěním řetězů nebo vytvořením průvanu. Nebo výrobou mizerné keramiky během sexu s Demi Moore.

Ale tahle žena není sama. Podle jednoho odhadu nemá minimálně 6,5 milionu Číňanů žádný oficiální status, protože se narodili mimo povolený počet dětí. Ale největším a nejdalekosáhlejším efektem je eliminace milionů dívek ze společnosti, takže o pár desítek let později máte obří rozdíly mezi pohlavími. Máte mnohem víc mužů než žen. Přesněji o 34 milionů víc.

Miliony čínských mužů tedy skončí bez ženského protějšku. To vytvořilo mnoho zvláštních obchodních příležitostí, které mají přitáhnout pozornost žen. Tohle je agentura těžící z narůstajícího počtu nezadaných mužů. Výběr správného oblečení a správných frází na první rande je velmi důležitý. Ve prospěch nezadaného, jako je Shang, mohou zafungovat kouzelnické triky.

Říká, že tím dívku ohromíte. Jako kouzlem ji začnete přitahovat, aniž by to věděla. Možná se tomu budete zdráhat uvěřit, ale to je skvělý kouzelnický trik. Nejprve jsou kroužek a řetěz nespojené, a na konci každá žena, se kterou mluví, zmizí. Ale bez ohledu na to, kolik hustých triků se naučí, faktem zůstává, že miliony mužů, kteří chtějí ženu, ji nezískají.

To vede k mnoha nechtěným důsledkům. Včetně úspěchu této společnosti. V Číně je mnohem víc mužů než žen. Je to obchodní příležitost. Čím dál víc mužů nemůže najít ženu a jsou zoufalí. Rozhodli jsme se jim vyrábět panny v životní velikosti. Rádi za ně zaplatí. Jinak budou po zbytek života sami.

Rád bych podotkl, že koupením erotické panny nepřestanete být sami. Budete ještě víc sami, než když jste byli sami. Pokud je jedna nejosamělejší číslo, tak jeden a erotická panna je ještě osamělejší číslo. Nákup sexuální pomůcky místo skutečné ženy se může zdát jako naprosté dno, ale ve skutečnosti je to takový střed. Nerovnost pohlaví způsobená touto politikou vytvořila zájem o obchodování s lidmi.

Ženy a dívky z Číny nebo z okolních zemí jsou čínským mužům prodávány jako manželky. Jedna studie odhadla, že během pouhých 4 let 21 tisíc žen a dívek ze severního Myanmaru bylo v jedné čínské provincii donuceno ke sňatku. Možná není fér očekávat, že raketoví inženýři, kteří tuto politiku vytvořili, budou předpokládat, že to vytvoří obchod se sexuálními pomůckami a s lidmi.

Ale ironií je, že jedním z ospravedlnění této politiky bylo posílení ekonomiky Číny. Ale toto posílení je právě touto politikou v ohrožení. Populace Číny rychle stárne. Nejmladší generace má na svých bedrech obří zodpovědnost. Vědci odhadli, že do roku 2025 jeden z pěti Číňanů na venkově bude starší 60 let. A v roce 2050 tato věková skupina bude tvořit třetinu celé populace.

Politika vedla k tomu, co nazývají čtyři, dva, jedna. Jedno dítě bude zodpovědné za dva rodiče a čtyři prarodiče. Ano, to je velká zodpovědnost. Pokud jste viděli Karlíka a továrnu na čokoládu, znáte ten tlak, když na vás spoléhají čtyři prarodiče. V nejlepším případě vyhrajete díky čokoládě a okouzlíte otrokáře tím, že přežijete průchod jeho vraždící továrnou na čokoládu. Ale to se stane tak dvanácti až čtrnácti dětem.

Zbytek má velký problém. Začínají se objevovat varovné signály. Mezi roky 2012 a 2017 počet obyvatel v produktivním věku klesl o 25 milionů lidí. To je stejné, jako by z pracovního trhu zmizeli všichni obyvatelé Austrálie. A ne z důvodů, kvůli kterým Australané běžně opouští trh práce, třeba když je unese obří had. Austrálie je hrozný ostrov plný zrůd.

Dokážu vám to. To na jejich vlajce nejsou hvězdy. Jsou to pavouci. Kšá, vypadněte! Jste odporní. Nepříznivá ekonomická předpověď je důvodem, proč se čínská vláda rozhodla ukončit politiku jednoho dítěte. Možná si myslíte, že je to super, šťastný konec. Vláda se poučila a přestala se vměšovat do rodinných záležitostí. Úplně ne.

Pamatujete si ten klip, kde oznamovali, že tato politika skončila? Pustím vám, jak pokračoval dál. Komunistická vláda ukončila politiku jednoho dítěte, která měla řídit růst populace. Čínské páry nyní smějí mít dvě děti. Ano, politika jednoho dítěte skončila, začala politika dvou dětí. Čínské páry si smějí dělat, co chtějí, dokud chtějí dvě děti, jak to po nich vláda chce.

Ale jde o to, že mnoho páru je ani nechce. Čínská porodnost klesla i přes úpravu politiky na úplné dno. Může za to nárůst životní úrovně a zvyšující se náklady. Čínská vláda se velmi snaží propagovat dvě děti. Jejich způsoby vám mohou přijít povědomé. Opět zapojili propagandu. Vydali známky se šťastnou opicí se dvěma dětmi.

Najdete cedule, kde se píše: "Jeden je málo, dva jsou akorát." "Mladí budou mít sourozence, o staré bude postaráno." A vláda vytvořila takováto vzdělávací videa. Všem našim přátelům v produktivním věku, víte, že politika dvou dětí začala platit od 1. ledna 2016? Je to reforma plánovaného rodičovství, která pomůže nejen každé jednotlivé rodině, ale také obří čínské rodině.

Přiznávám, že to je velmi dobrý argument z úst velmi sexy postavičky. Na tom se shodneme. To je sexy štramák. Pokud vezmete v úvahu... Ano, nyní to už vidíte. Máme dokonce stejnou kravatu. To je porušení autorských práv.

Když zohledníte tu předchozí obří propagandu o jednom dítěti, tak to trochu skřípe. Takový obrat v názorech jsem neviděl od doby, kdy si Subway změnil slogan z Jezte čerstvě na Zapomeňte na pedofila. Nechodili kolem horké kaše, to se jim musí nechat. A vymáhání politiky dvou dětí bylo ponecháno místním úředníkům. Jejich metody mohou být velmi různorodé. Panují obavy, že nízká porodnost je v některých provinciích způsobena ztíženým přístupem k potratům a ztíženému přístupu k rozvodům.

Jinde, kde jsou dvě děti považovány za nepřekročitelný limit, mohou být lidé, kteří ho překročí, vyděšeni z možných následků. Poslechněte si tohoto muže, jehož žena čeká třetí dítě. Je tak vyděšený, že promluvil pouze v anonymitě. Třetí dítě není povoleno, proto jsme se začali skrývat. Úřednice plánování rodiny dělají těhotenské testy každé tři měsíce.

Pokud bychom se neskrývali, donutili by nás k potratu. A tohle dokazuje to, že si čínská vláda žádné ponaučení nevzala. Lidé nejsou stroje, jejichž reprodukční systém se dá zapnout a vypnout. Vše ostatní vede ke stejným následkům. Jsou tu ty očekávatelné jako trauma a zlomené srdce i ty méně předvídatelné jako chutné masové kuličky, zoufalé kouzelnické triky a továrna, která nestíhá vyrábět erotické panny.

Tenhle obrázek je vlastně výstižný. Továrna vyrábí bezhlavé silikonové ženy, protože raketoví inženýři před 40 lety neřešili, co jejich rozhodnutí bude mít za následky. Čínská komunistická strana nostalgicky oslavovala 70 let u moci, ale měli bychom si připomínat, jak tuto moc využívali. A pokud jim dochází pandy, což očividně dochází, tak sexuální panny by mohly být vhodnější náhradou.

Očividně jich mají spoustu. Přeji krásné 70. výroční čínské vládě! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jo to slušně pos*ali.. největší ekonomika na světe se nám pomalu začíná rozpadat..

21

Odpovědět

Buďme Číně vděční, že jako jediná se do řešení problému přelidnění pustila a víme tedy důsledky jistých opatření. Evropa už dávno není problém, problém je blízký východ, Čína, Indie a především Afrika. Třeba taková země jako Afghanistán, za posledních 20 let, kdy se v zemi vede válka dokázala svoji populaci zdvojnásobit (moderní válka tedy řešení nepřináší). Egypt si třeba každých 10 let přihodí jednu Českou Republiku, Republika Kongo se za posledních 20 let zdvojnásobila ze 40mil na 80 mil (za 20 let!!!) Spojené Arabské Emiráty dokonce za posledních 20 let svoji populaci vynásobili třemi. Většina Afrických zemí je za posledních 20 let na 1,6 až 1,9 násobku své populace z roku 2000. Ale pokud máte rádi excel tak si vlastní čísla vyčtěte sami z této stránky, kterou jsem bral jako zdroj. https://www.gapminder.org/data/ stačí ve spodní části zadat ukazatel population, a pak znovu population. Vyjede tabulka, nebo graf, a dokonce se dá uložit i xlsx, populace pro všechny země na světě od roku 1800 do roku 2100 (takže i s predikcí). Nic pro slabší povahy;)

610

Odpovědět

Moje poznámky z knihy FAKTOMLUVA:
Počet lidí v roce 8000 před naším letopočtem= 5 milionů, 1800 = 1 Miliarda, 1930 = 2 Miliardy, 2017 = 7,6 Miliardy, 2100=10-12 M.
93. Průměrný počet dětí na ženu od roku 1800 po současnost. (Je to graf ale popíšuho)
1800 = 5,9, 1965 = 5, 2017 = 2,5 dítěte na ženu.
Jak se miliardy lidí dostávali s extrémní chudoby, většina z nich se rozhodla mít méně dětí.
95. Od roku 2060 bude každá generace dvou miliard lidí nahrazena další generací dvou miliard lidí. Rychlý růst se zastaví.
96.-97 Rovnováha s přírodou
Tisíce let před rokem 1800 měla žena v průměru 6 dětí a 4 zemřely dřív než se sami mohly stát rodiči. A to byla ta rovnováha. Lidé umírali v rovnováze s přírodou. Dnes lidstvo opět spěje k dosažení rovnováhy. Počet potencionálních rodičů už neroste. Nová rovnováha znamená příjemný stav: typičtí rodiče mají dvě děti a žádné z nich nezemře. Poprvé v dějinách lidstva skutečně žijeme v rovnováze.
Během 20. století procházelo lidstvo transformací. Z jednoho typu rovnováhy do druhého. Jde o jedinečné období kdy rodiče měly v průměru více než 2 děti, které přežily a samy se staly v dalších generacích rodiči.
98-99. Nejchudších 10% rodin má v průměru 5 dětí.
Rodiče v extrémní chudobě potřebují hodně dětí z důvodů, jež jsem již vysvětloval: Kvůli dětské práci, a také aby měli dost dětí, kdyby některé zemřely Nejvíc dětí v nejchudších zemích Somálsko, Čad, Niger, Mali.
Ty čísla na začátku jsou stránky. můžete se zastavit v knihovně a podívat se na to.

162

Odpovědět

Dobré video. Som zvedavý, kedy čínska vláda zakáže HBO v Číne, keďže toto je jej praktika. Pochybujem, že HBO by nasledovalo príkladu všetkých tých veľkých zahraničných firiem, ktoré sa Číne zakaždým ospravedlňujú a vyhodia dotyčnú osobu, ktorá si dovolila kritizovať Čínu alebo podporiť demokratické hnutie Honk Kongu. Nikto predsa nechce prísť o miliardu potenciálnych zákaznikov..

105

Odpovědět

od komunistu kritika ciny, nevidane

115

Odpovědět

John Oliver je v Číně zakázaný už víc jak rok. :) (Po videu o Si Ťin-pchingovi.)

192

Odpovědět

Kdyby se děti odebírali rodičů hned po odstavení a vychovávali na standardizovaných farmách, dělili dle inteligence a dál specifikovali pro různá odvětví, můžou se rodit jak chtějí, vždyť život je posvátný.

422

Odpovědět

Ještě jsem zapomněl na uhlíkovou stopu, je také třeba vyhodnotit ekologickou zátěž.

62

Odpovědět

čo by to bolo za nádherný nový svet...

35

Odpovědět

není o omhle nějaká knížka?... Ne počkat ta je ještě trochu úchylnější, i když v Číně za chvíli více než pravděpoobná...
Příběh služebnice

34

Odpovědět

+lenaciaNn, Příběh služebnice vypukne v Evropě a na americkém světadílu, Asie a Afrika skončí s Překrásným novým světem

01

Odpovědět

Prosím opravte si v 05:21 ..aby zvýšili prosperitu a životní standarD v zemi :-) Díky za překlad.

23

Odpovědět

Díky, opraveno. To mi nějak uteklo. :)

23

Odpovědět

Meh, jaká ironie, že jsem zrovna před pár dny u videa s Attenboroughem politiku dvou dětí navrhoval, aniž bych tohle o Číně věděl. I tak si ale myslím, že se dá celá problematika shrnout do jedné věty:

Pokud se politika maximálně x dětí aplikuje v zemi, která má zažité kulturní preference pohlaví dítěte, tak to nedopadne dobře.

Jinými slovy, kdyby se rozumná forma téhle politiky zavedla v ČR, tak by to podle mě takhle katastrofální důsledky nemělo. (Samozřejmě reálně ČR se svou nízkou porodností nic takového nepotřebuje, je to jen teoretická úvaha). Ale třeba se mýlím podruhé, kdo ví.

320

Odpovědět

Chcete snížit porodnost u svých obyvatel? Zlepšete jejich ekonomickou situaci. Funguje to tak po celém světě.
V číně ovšem bohatnou jen ti vybraní, proto se tam nestalo to, co v USA nebo v Evropě.

174

Odpovědět

+Human_TrafficBohužel souhlasím s tím, že daný proces tak opravdu funguje. Ale je důležité i pochopit proč: z hlediska evoluce existuje jediné klíčové kritérium = počet úspěšných potomků. Kdo je má, ten evolučně uspěl a naopak. Problém je v tom, že se zlepšující se ekonomickou situací přímo rostou i nároky na úspěch potomka a jeho rodiče jsou logicky nuceni do něj investovat více zdrojů. Klasický scénář, který vídáme všichni... první (často jediné) dítě až X let po třicítce, když je zaplacené bydlení, stabilizovaná kariéra a na účtě solidní rezerva. To vše pro co nejlepší startovní čáru jednotlivého dítěte a v globálu to vede ke klesající porodnosti v ekonomicky silných zemích. Zvrátit tento začarovaný kruh je jedna z největších výzev naší doby, ale hledat odpověď v politice jednoho dítěte (či dalších veselých nápadech rudých hochů)? Za mě ne, dosavadní výsledky otřesné a oklešťování svobody dost nad můj splávek :)

74

Odpovědět

+L1ghtJe to vůbec možné? Já si myslím, že není a to mám lidskou "přirozenost" za hodně tvárnou.
Ale je to vůbec nutné? Pokud si poradíme s důsledky tohoto vývoje (stárnutím populace) tak to nemusí být samo o sobě špatně. Populace růst do nekonečna nejspíše opravdu nemůže a na budování galaktické říše (byť by bylo skvělé) bych moc nespoléhal.

23

Odpovědět

+komunardChci věřit, že to možné je. Příležitostně se ve veřejné diskusi dá zahlédnout i pár rozumně směřujících myšlenek: zrychlení školní docházky, levnější bydlení pro mladé páry (ve velkých městech se dnes pomalu nedá rozmáchnout krumpáčem, aniž by se kolem toho byrokraticky cukalo 20 památkářů, eko pošuků... výsledkem jsou dnešní ceny bytů), s tím jdou ruku v ruce výhodnější podmínky půjček atd. Největší zádrhel vidím ve zbourání takové té mantry "s dítětem končí zábava a začínají nepříjemné povinnosti", která je třeba mým pohledem hrozně debilní, ale mezi vrstevníky jsem v menšině.

To celé mi ale pořád připadá proveditelnější, než "léčba" stáří, přepisování evolučních pravidel nebo kolonizace vesmíru (které mimochodem fandím). Také se jedná o problém, kde dost možná nemusíme hledat nějaké ultimátní řešení, ale spíš způsob k získání pár let času navíc :)

34

Odpovědět

+L1ghtNevím, jestli mi ty vaše rozumné návrhy připadají tak rozumné, jako vám.
Co je míněno zrychlením školní docházky?
Levnému bydlení nebrání ani tak památkáři a enviromentalisté, jako spíše lidi, kteří nakupují drahé byty jako "investici" a nebydlí v nich ani je nepronajímají. A ti nemají ani zájem na tom, bydlení zlevnit. Stačí si vzpomenout, jaký byl řev, když chtěl magistrát problém byť jen zanalyzovat. Nebo na skutečnost, že v Berlíně je silné hnutí, které chce tyto byty jednoduše vyvlastnit (že tenhle radikální nápad, jehož dopady lze jen těžko předvídat, má masovou podporu, celkem ukazuje na minimálně vnímanou velikost problému, který chce řešit).
Změna mentality jistě OK a dobrá, spíše nutná.

A tak nějak nevím, jestli to skutečně přežije evoluční nastavení "máš se dobře, měj méně dětí".

25

Odpovědět

+L1ghtTo přesně popisuješ cigánskou rodinu. Chudoba na cti netratí. Dokončit vzdělání a vykopnout na ulici. Tato falešná zodpovědnost je k ničemu

07

Odpovědět

+GádžoJeště doplním, geny ti stejně zamíchaj kartama takže jak se říká, jestli chceš pobavit boho řekni mu o svých plánech. :D

02

Odpovědět

Tak je otázka, co jsou zažité kulturní preference. Pořád u nás máme profese, které vnímáme jako "mužské" a "ženské" a schválně, které přináší více peněz, vlivu, moci a prestiže? Ale na druhou stranu, není to zdaleka tak jednoznačné, jako ve třetím světě.

Ale to tvrzení je v prvé řadě naprosto akademické, země, které nejsou stejně nebo více patriarchální než Čína, a přitom by mělo nějaký efekt v nich takovou politiku zavádět, nejspíš vůbec neexistují. Na rozdíl od zemí se zcela opačnou situací, jako například Írán.

14

Odpovědět

+komunard"země, které nejsou stejně nebo více patriarchální než Čína, a přitom by mělo nějaký efekt v nich takovou politiku zavádět, nejspíš vůbec neexistují"
To je vlastně dost zajímavé pozorování. Asi ano, asi nakonec nebude moc zemí, na které by to šlo aplikovat.

12

Odpovědět

První

619