GambieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:3 723

Pro africký stát Gambii je řeka Gambie vším. Vlastně je to řeka převlečená za stát. 

Přepis titulků

Je to Gambie, ne Gambia. Je tam na konci E. A taky to není Zambie, ani Gambit, ani Getbie, jako že Bob Sagetbie. Gambie. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, vítejte u Gambie. Aby si ji nepletli se Zambií, má v angličtině jako jedna z mála zemí před jménem člen. To byl nejmíň vtipnej úvod, co jsem kdy udělal... Je to fakt zajímavé místo, a když sem přijedete, - řeknete si: "Serekunda?"

- To jsi poprvé použil sprosté slovo? Ne! Tak se jmenuje největší město. Toto je slušný seriál. POLITICKÁ GEOGRAFIE Půlka šarmu té země jsou její divné hranice. Nejen že je nejmenší zemí pevninské Afriky, taky má asi ten nejdivnější tvar. Zaprvé, Gambie leží v západní Africe u pobřeží Atlantiku. Když nepočítáme to pobřeží, je ze všech stran obklopena Senegalem a kroutí se do vnitrozemí asi 320 km podél řeky Gambie.

Je rozdělena na 8 správních oblastí včetně hlavního města Banjulu, které je městskou oblastí na malém ostrově v deltě řeky. Největší město ležící hned vedle Banjulu je Serekunda. V celé zemi je jedno mezinárodní letiště, Yundun v Banjulu, kam létá spousta divných, neznámých aerolinek. Třeba britský Thomas Cook nebo litevská Small Planet. Území Gambie, které je nejdále od břehu, je souostroví Bijol.

O Gambii se někdy mluví jako o usměvavém pobřeží Afriky. Nejen že mají skvělé pláže, ale Senegal vypadá trochu jako pacman, ke kterému Gambie tvoří takový drzý úsměšek s povytaženým rtem nebo tak. Gambie samotná vypadá jako had s příšerným dolním předkusem. Možná si říkáte, proč vůbec existuje, je tak malá, nebylo by lepší, kdyby se připojila k Senegalu? To je sice všímavé, ale strašný úsudek. Musíte pochopit, že v Africe je každý nárok na samostatné území důležitý, i kdybyste tu zemi přešli za dopoledne.

Gambie má tenhle tvar zčásti kvůli evropskému kolonialismu, zčásti kvůli samolibosti. Senegal patříval Francouzům a Gambie patřívala Britům. Prostě namalovali hranice podél řeky. Začali se dvěma rovnými čarami od pobřeží podél 13° 9' a 13° 30' severní šířky. Dohodli se, že Gambie bude mít území západně od řeky Hallahin Bolong na jihu, ta ale protíná poloostrov Djinak, o který se obě země dělí. Někde v půlce cesty se rozhodli přestat s rovnými čarami, od té chvíle mělo patřit zemi asi 9 – 12 km na obou březích řeky asi po délce 320 km.

To není moc, mají podobně velké území jako Jamajka. Takže prakticky je to řeka převlečená za stát. Nejdůležitější silnice jsou podél severního a jižního břehu. Je to smyčka, po které můžete přejet celou zemi. Začíná v Baře, řeku překročí ve Fatotu a vrátí se zase až do Banjulu, ale většina hranic tu není moc dobře vyznačená. Většinu přechodů najdete jen na větších cestách, jinak můžete do Senegalu prakticky přes kterékoli pole.

Z památek jsou to třeba Senegambijské kamenné kruhy, nejvíce kamenných kruhů na světě, jsou dokonce na seznamu UNESCO. Každý návštěvník se podívá na Oblouk 22, odkud je výhled na město, pokud máte čas, mrkněte na ostrov Kunta Kinteh neboli Fort James, má docela surovou historii, býval součástí Polsko-litevské unie... Jo, jednou jsme se dostali do Afriky! Ale v Africe většinou nynější hranice nemají velký význam, lidé se spíše řídí kmenovými oblastmi.

Podle těch by Afrika vypadala spíš takhle. Přesto drží svou zemi pohromadě a to hlavně díky tepně, která je spojuje, řece Gambii. FYZICKÁ GEOGRAFIE Asi vás nepřekvapí, že krajina Gambie se skládá z toho, co obklopuje řeku Gambii. Většinu země tak tvoří rovinaté travnaté mokřady s nějakými mangrovy u pobřeží. Asi 10 % území je jenom voda a nejvyšší bod ani nemá jméno.

Je to prostě nějaký 53 m vysoký kopec. Kvůli malému území musí být Gambie docela kreativní v zemědělství. Asi 60 % území je dobrá orná půda, z toho se 40 % obdělává. Asi 80 % populace se živí jako zemědělci, většinou na venkově, což tvoří asi třetinu HDP a 70 % zisku z mezinárodního obchodu. Organizace je tedy klíčová. Gambie má složitý, ale uspořádaný způsob, jak přidělovat pole. Mají sdružení, dadaby, mauruy, kamanyangy a sinkiry, to všechno spravují alkalové.

Také tu mají ten zvyk, že ženy se starají o pole a zahradu, kdežto muži o sady. A řeka jim všem dodává vláhu. Z jídel Gambie nejvíce vydělává na mořských plodech a arašídech. Řeka Gambie jim dodává spoustu ryb, jako je "manioková" ryba, vidlatka, soltýn, pamakrela, kanic, chňapal a vyhlášené místní ústřice. Arašídy se používají ve spoustě jídel, omáčce maafe nebo domodě. Podnebí je tu teplé s obdobím dešťů hlavně u pobřeží. Čím dále na východ se vydáte, tím sušší je ta krajina, až po savanu ve vnitrozemí státu.

Protože Gambie leží podél řeky, tvoří velkou část území mokřady a bažiny. Ty se sice těžko obdělávají, ale zato tu žije mnoho druhů zvířat. Třeba říční ptáci, hroši, hrabáči, gekoni, krokodýli, štětkouni, prasata bradavičnatá a u ústí řeky dokonce delfíni. Národním zvířetem je lev, kterého mají i ve znaku. Významné přírodní oblasti jsou Národní park řeky Gambie plný divokých zvířat, rezervace Abuko s opicemi a plazí farma v Kartongu.

Teď se podíváme, kdo tu Gambii vede. DEMOGRAFIE Od teď bude ten díl trochu zvláštní. Tím myslím, že budeme řešit politiku. Gambie má asi 2 miliony obyvatel a patří mezi nejméně militarizované země světa. Populaci tvoří několik hlavních etnik, největší skupina jsou Mandinkové s více než 40 %, dále Fulbové s 20 %, Wolofové tvoří asi 16 %, Diolové asi 10 % a zbytek tvoří různí jiní Afričané jako Soninkové i další národnosti.

Jako měnu mají gambijský dalasi, používají zásuvky G a jezdí vpravo. Největší místní etnikum, Mandinkové, tady žijí už celá staletí a jsou potomky říše Mali, dříve pokrývala celou západní Afriku a měla nejbohatšího krále dějin. Nejstarší prameny ukazují, že Gambie patřila pod různé jiné říše, třeba Foni, Kombo, Sine, Saloum a Fulladou. Asi 90 % obyvatel jsou sunnité a zbylých 10 % křesťané. Islám v Gambii patří pod málikovský mazhab, k této právní škole patří hlavně země na severu a západě Afriky.

Je to zajímavé, jako na Komorách tu je většina muslimů, ale nařízení pro odění žen jsou velmi volná. Většina z nich ani nenosí hidžáb, natož abáju. Nosí pestré šaty s odhalenými pažemi a výstřihy. Oficiální řečí je angličtina, protože patřili pod britské impérium až do nezávislosti roku 1965. Ale většinu populace tvoří rodilí mluvčí mandinštiny, wolofštiny, fulbštiny a diolštiny. Lidé se tu také často učí francouzsky, kvůli sousednímu Senegalu i izolaci od nejbližší anglicky mluvící země, 700 km vzdálené Sierry Leone.

Hudba je tu moc důležitá, Wolofové jsou prý nejlepší bubeníci. Až to uslyšíte, napadne vás: "To by měla být spíš Djembie." Neměli byste vynechat mačetový tanec Mandinků, kankurang. Z důvodu vysoké negramotnosti používají při volbách systém kuliček, volič hodí kuličku do sudu toho kandidáta, pro kterého se rozhodl. Gambie má divný politický systém. Teď zrovna jsou tam spory mezi odcházejícím prezidentem a tím novým, který v roce 2016 vyhrál.

Snad je to ta správná fotka. Vím, že jsem občas použil špatné fotky, o incidentu s Brazílií radši nemluvme. Oficiální titul prezidenta je: šejk-profesor-doktor-prezident. Tvrdí, že má lék na AIDS, revma, cukrovku a neplodnost. Jammeh původně uznal svou porážku, ale pár dní po volbách změnil názor. Asi myslel, že výsledky byly fingambované. Tohle je můj skvělý kamarád a bývalý spolubydlící Kaleb. Je to kontroverzní, Adama navrhl spoustu opatření, která podporují UK, kdežto Jammeh prý doslova řekl: "Británie neudělala nic, jen naučila Gambijce zpívat 'Bé, bé, černé ovce'."

Vztah s UK hrál velkou roli před nezávislostí i po ní. Více v: FRIEND ZONE Jak jsem říkal, Gambie je nejmenší země pevninské Afriky, takže musí mít kamarády. Gambie se angažuje ve věcech západní Afriky i islámu, navázala tedy vztahy s Libyí a Mauritánií, ale s Mali mají společnou historii, Mandinkové pochází z říše Mali.

Co se týče Asie, Gambie se rozhodovala, jestli uznat samostatnost Tchaj-wanu. Dlouho byli 3. africkou zemí, která ji uznávala, asi 18 let, než se Jammeh rozhodl jinak v roce 2013. Čína tomu rozhodnutí nejdřív moc nevěřila, ale nakonec v roce 2016 navázali vztahy. S UK je to složité. Jammeh je neměl moc rád, ale Britové dál udržovali těsné vztahy. Moc rádi sem jezdí turisté, protože to je nejbližší africká země, kde se mluví anglicky, a i obchod mezi nimi funguje. Ale jejich nejlepší kamarádi jsou nejspíš Senegal a Sierra Leone.

Gambie dříve patřila k oběma, když byly pod britskou vládou. Pak to přebrali Francouzi a ty země se rozešly, ale blízkost a jazyky je nadále spojují. Gambie je malá, hubená země, tvoří ji jenom břehy jedné řeky, ale rozhodně z toho umí něco vytěžit. Počkejte si, příště bude Gruzie! Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chválím improvizaci při překládání slovní hříčky na začátku videa :-)

20

Odpovědět

Serekunda

40

Odpovědět

Tam chci na dovolenou

00