Podivuhodná mezipřistání: New YorkAxolot

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:5 466

Ještě než Axolot navštívil nejzáhadnější místa v Praze a jejím okolí, vydal se prozkoumat tajemství i tak profláknutého místa, jakým je New York. Jaké kuriozity toto město může nabídnout? Asi netřeba zdůrazňovat, že byste měli vynechat sochu Svobody i Empire State Building, pokud chcete objevit něco jiného, záhadného, strašidelného nebo bizarního. Ale takový Times Square za návštěvu přece jenom možná stojí…

Poznámky:
Charlie Kaufman – scenárista proslavený imaginativními filmovými příběhy, např. V kůži Johna Malkoviche, Věčný svit neposkvrněné mysli
Cary Grant – americký herec, známý především z filmů 30.–50. let, např. Na sever severozápadní linkou nebo Příběh z Filadelfie
Edna St. Vincent Millayová – americká lyrická básnířka, držitelka Pulitzerovy ceny
Lewis Carroll – anglický spisovatel, autor Alenky v říši divů
Apokalypsa – neboli Zjevení Janovo, poslední kniha Nového zákona

Přepis titulků

Když se řekne New York, všem se nám vybaví podobné věci. Široké ulice, mrakodrapy, taxíky… jistá 46 metrů vysoká francouzská socha… V podstatě všechny ikony, kterými nás krmí popkultura. Ale New York je plný kuriozit, o jejichž existenci moc lidí neví, a přesně to jdeme objevovat. Pokud jste připraveni, následujte mě. PODIVUHODNÁ MEZIPŘISTÁNÍ S rozlohou 1214 km2, 10krát větší než Paříž, je New York největším městem Spojených států.

A jak řekl Serge Gainsbourg, New York je vysoký. Tak vysoký, že se skoro zapomínáme dívat pod sebe. Newyorská zem přitom ukrývá mnoho podivuhodností, například záhadné Toynbeeovy dlaždice. Jde o zprávy zapuštěné do asfaltu, které se od 80. let šířily po Americe. A pokud dáváme pozor, najdeme jich několik rozesetých po ulicích Manhattanu.

Skoro všechny dlaždice nesou stejný záhadný nápis: „Toynbeeho myšlenka ve filmu 2001, oživit mrtvé na planetě Jupiter.“ Kromě odkazu na film 2001: Vesmírná odysea neznáme význam ani autora těchto zpráv. Podle dokumentárního filmu z roku 2011, který se dlaždicím věnoval, šlo o truhláře z Filadelfie Jamese Morasca. Jenže ten zemřel v roce 2003 a dlaždice stále přibývají. Na jižní straně 7.

avenue můžeme najít další zajímavou desku, Hessův trojúhelník. Zde stojíme před nejmenším soukromým pozemkem v New Yorku. Je to vše, co zbylo z domu, který patřil jistému Davidu Hessovi. V 10. letech vedení města zničilo stovku domů, aby získalo prostor, a Hess se bil za to, aby jeho dům zůstal stát. Bohužel neuspěl a město se poté snažilo zabavit i trojúhelník, který zde zůstal, aby vybudovali chodník, ale Hess to odmítl, a tak tato deska značí neoblomnost majitele. V dnešní době ji vlastní tato prodejna doutníků.

V podobném duchu se několik ulic od nejmenšího soukromého pozemku nachází nejužší dům v New Yorku. Je tak úzký, že jeho číslo popisné je 75 a 1/2. Jako ve scénáři Charlieho Kaufmana. Je široký jenom 3 metry, ale i přesto hostil takové hvězdy jako Caryho Granta nebo básnířku Ednu St. Vincent Millayovou. Dům byl prodán za víc než 3 miliony USD v roce 2010 a na to, že se do něj vejde jen jedna postel, to není vůbec špatné.

Turistickým symbolem New Yorku je známá socha Svobody. Ale která socha by měla reprezentovat skrytou tvář New Yorku? Odpověď možná najdeme na ulici Houston 250. Zde, na vrcholu této budovy, se nachází památka, kterou bychom v New Yorku čekali nejméně: 6metrová socha Lenina. Vlastník budovy ji koupil v roce 1994 od ruského sochaře, který po pádu Sovětského svazu nevěděl, co s ní.

Jako by komunistická ikona nebyla ve městě Wall Streetu dostatečně bizarní, na budově ještě najdeme hodiny s přeházenými čísly jako z románu Lewise Carrolla. Další podivnou sochu najdeme na Riverside Drive mezi 105. a 106. ulicí. Představuje Šinrana Šónina, zakladatele buddhismu šinšú. Sochy tohoto mnicha najdeme po celém světě, ale tato se nacházela v Hirošimě 6.

srpna 1945 do 2 km od epicentra první atomové bomby. 70 % budov města bylo zničeno, ale socha Šinrana zůstala stát bez poskvrnky. O 10 let později, v roce 1955, ji japonský obchodník nabídl New Yorku jako symbol míru a byla zde usazena naproti buddhistickému chrámu. Říká se, že za červené skvrny na spodku sochy mohla síla výbuchu. New York je známý pro svá muzea, ale pokud víme, kde hledat, samo město se stane muzeem pod širým nebem.

Například v parku Hudson River můžeme obdivovat překvapivé dílo. Instalace Malcolma Cochrana nazvaná Průchod časem představuje obrovskou láhev vína, položenou na boku. Ale když se přiblížíme a nahlédneme přes okénko, zjistíme, že skrývá něco nečekaného: přesnou repliku kajuty z parníku. Stěny jsou zahaleny lesklým kovem a máme dojem, že hledíme na scénu zmraženou v čase, která navždy zůstane uvězněná v láhvi.

Lingvisté tvrdí, že se v New Yorku mluví asi 800 jazyky. Je to asi nejkosmopolitnější město na světě a ostatně i některé budovy vyvolávají dojem, že jsme v jiné zemi. V Greenwich Village narazíme na růžovoučký benátský palác Palazzo Chupi. Budova byla navržena umělcem Julianem Schnabelem a dá se říct, že s jejím vzhledem ne všichni souhlasí.

Na začátku stavby se před ní lidé ze čtvrti dokonce sešli, aby protestovali. V Queens najdeme ještě překvapivější stavbu: autentický hinduistický chrám. Chrám zasvěcený bohu Ganéšovi zde stojí od roku 1977 a jde o první hinduistický chrám v USA postavený dle tradičních indických pravidel. Mezi ulicemi v obytné čtvrti Flushing jde až o surrealistický kontrast.

Když je řeč o náboženských budovách, tušili jste, že největší katedrálu na světě najdete tady? Jde o katedrálu sv. Jana Evangelisty a kromě svých obrovitánských rozměrů schovává i několik zajímavých kuriozit. Zaprvé je zasvěcena autorovi knihy Apokalypsa, a proto je zdobena znepokojivými výjevy. Například zde můžeme vidět Brooklynský most, jak se rozpadá a auta a autobus z něj padají do vody.

Vedle něj se potápí socha Svobody. Připomíná to spíš filmy Michaela Baye než ozdoby na katedrále. Ještě zajímavější výjev je tady: New York v plamenech s dvojčaty uprostřed. Pro zajímavost: tyto plastiky byly dokončeny 4 roky před 11. zářím 2001. Katedrála je i místem konání pro kostel nezvyklých akcí: například od roku 1988 si zde na začátku jara nechává požehnat kolo asi stovka cyklistů.

Každý rok o Halloweenu hostí působivý průvod ghúlů a démonů. V zahradách, které se nachází kolem katedrály, můžete narazit na páva albína nebo na jednu z nejpodivnějších soch v New Yorku: fontánu Míru. Socha vysoká 12 metrů je směskou pochybných postav. Najdeme zde uříznutou hlavu ďábla, klepeta obrovského kraba, archanděla…

a žirafy. Všechny tyto bizarnosti katedrále vysloužily pověst kacířského kostela, někteří ji dokonce podezírají z okultních praktik. Ale co se týče pochybné pověsti, málokterý dům se vyrovná Merchant's House, který je známý jako nejstrašidelnější dům v New Yorku. Merchant's House skoro po století obývala rodina Tredwellových, která se sem nastěhovala roku 1835.

Gertrude Tredwellová, nejmladší dcera, zde zůstala až do roku 1933. Zemřela ve svých 93 letech na posteli, kde se narodila, poté, co poslední roky svého života strávila sama v ústraní. Dům je dodnes zachován v původním stavu a stal se historickým muzeem o životě v 19. století. Ale zdá se, že to není Gertrudě po chuti. Od 30.

let se povídá, že její duch v Merchant's House straší. Podivné zvuky, zjevení, předměty, které mění pozici, nespočet svědectví návštěvníků, kteří byli nějakých jevů svědky. Každopádně my jsme nic neviděli. V každém případě víme, koho v takové situaci v New Yorku zavolat. Ano, jsme před slavnou hasičárnou krotitelů duchů, a pokud mi nevěříte, stačí se podívat na zem. Krotitelé duchů už tu nejsou, ale jejich základna je stále v provozu. A je tu stále ta stará hasičská tyč.

Film k New Yorku prostě patří. Vyrostli jsme na filmech o tom, jak jej napadají obrovská monstra, a na každém rohu čekáme, že mezi domy uvidíme skákat Spider-Mana. Klasická podoba New Yorku na plátně je temná ulička s únikovými schodišti, kočkou, která mňouká na popelnicích, a kouřící kanál. Ale jedná se o smyšlený obraz města, který existuje jen v Hollywoodu. V New Yorku totiž skoro žádné uličky nejsou. Jediná, která tomu archetypu odpovídá, se jmenuje Cortlandt Alley.

Sem chodí točit všichni režiséři, pokud takovou scénu potřebují. Až příště uvidíte kriminálku z New Yorku, vzpomeňte si na tuto ulici. KROKODÝL DUNDEE Před chvílí jsem mluvil o Spider-Manovi, ale bydlí zde spousta dalších superhrdinů, například Avengers nebo Fantastická čtyřka. Není tedy překvapivé, že se jim v Brooklynu věnuje celý obchod. Brooklyn Superhero Supply Company poskytuje vše nezbytné superhrdinům, kteří to myslí vážně: pláště, háky, sady pro tajnou identitu, a dokonce konzervované superschopnosti, např.

supersílu nebo nesmrtelnost! Najdeme zde i mezidimenzionální portál a stroj k očištění superpadouchů. Ale i sám obchod skrývá tajnou tvář. Jde o fasádu 826 NYC, spolku, který mladým lidem pomáhá rozvíjet literární talent. Do prostorů spolku se dostaneme tajným vchodem, který se skrývá v obchodě.

Všechny předměty v obchodě si můžete opravdu koupit, dokonce i superschopnosti, a výdělek je využíván na provoz spolku. V Brooklynu je ještě jedno místo, které něco tají. Nacházíme se v Joralemon Street, klidné obytné ulici, kde se vše zdá zcela normální. Ale pokud se podíváme pozorněji, zjistíme, že č. p. 58 má podivnou fasádu. Sklepení je opancéřované a především jsou všechna okna černá.

Kvůli těmto znepokojivým prvkům někteří kolem domu radši neprochází, jako by byl prokletý. Jeho tajemství však není zlověstné. Ve skutečnosti č. p. 58 schovává větrací šachty newyorského metra. Je to také zamaskovaný evakuační tunel, což můžeme vidět, když nahlédneme skrz jeho kovové dveře. Chtěl bych prohlídku ukončit v jedné z nejlegendárnějších čtvrtí New Yorku: Times Square.

Může se to ve videu, které je o neznámých tvářích města, zdát podivné, ale i když je toto místo známé po celém světě, i Times Square má své malé tajemství. Stojíme uprostřed Times Square mezi auty a stovkou tisíc lidí, kteří zde denně projdou, a můžeme zde slyšet podivný zvuk, neustále hučení, které vychází z podzemí. Skloníme se, abychom to lépe slyšeli. Mohli bychom se domnívat, že je to metro nebo podzemní práce, ale ve skutečnosti jde o uměleckou instalaci, která zde byla umístěna v roce 1977 umělcem Maxem Neuhausem a je na pomezí umění a společenského experimentu.

Jde o to, jestli si lidé všimnou této zvukové anomálie uprostřed chaosu na Times Square. Instalace zde zůstala až do roku 1992, poté byla odstraněna a vrácena sem byla v roce 2002. Přes 10 let se tedy na Times Square ozývá záhadné hučení 24 hodin 7 dní v týdnu.

I když se nachází v srdci jednoho z nejznámějších míst na světě, málokdo o něm ví. Ve výsledku však New York symbolicky vystihuje: město, které i v srdci svých nejznámějších míst schovává svůj skrytý rozměr. Tady se s vámi loučím a těším se u dalšího mezipřistání. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten zvuk když mluví a nedabuje. to je hrůza jak to jde jen z levého sluchátka... :D

20

Odpovědět

Ticho a čisto

13

Odpovědět

hluk a špina

42

Odpovědět

hluk a špina

22