10 otázek pro Neila deGrasse Tysona

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:897
Počet zobrazení:11 313

Po delší době zde máme opět jeden starší rozhovor pro časopis Time. V tomto díle byl hostem astronom a popularizátor vědy Neil deGrasse Tyson. Ten je jako vždy sympatický a dokonce zjistíte, že to je asi i docela fajn táta.

Přepis titulků

Našim dnešním hostem je doktor Neil de Grasse Tyson. Astrofyzik Amerického přírodovědného muzea a průvodce pořadem NOVA scienceNOW. Rozhovor pro 10 Otázek TIME. Neile, děkuji, že tu dnes jsi. Pojďme na to. Jak můžeme řešit to, že naše děti dosahují stále horších výsledků ve fyzice a matematice při srovnání s dětmi z jiných zemí? Víte, co na tohle odpovídám?

Jako rodič. Nepřekážejte jim. Všichni se rodíme jako vědci. Co vědci dělají? Na něco se podíváme a řekneme si: "Co je to zač?" - Chci to zjistit. - Rozumím. - Chci se v tom dloubat. Chci to rozbít. Chci to otočit. Tohle přesně děti dělají. Nemůžete je nechat bez dozoru ani minutu, aniž by vám neobrátily dům vzhůru nohama.

Protože tahají věci z regálů. A co děláme my? Zakazujeme jim to. Bráníme jim, aby rozvíjely svoji zvědavost. I v našich vlastních domovech. Proto jsem se zapřísáhnul, pokud budu mít děti, a já mám děti, jednomu je 11, druhému 7. Ale když byly malé, vlastně dodnes, když chtějí na něčem experimentovat, i v případě, že to můžou rozbít, prostě je to nechám udělat. Nechám je ten experiment dokončit. Protože v tom spočívá krása zvědavosti, která vede k takovému druhu myšlení, jenž chcete jako vědec mít.

Často mluvíte o událostech, které mohou znamenat konec světa. Je to něco, kvůli čemu nemůžete v noci spát? - Ano. Samozřejmě. Nejspíše jsem ale vzhůru z jiných důvodů než jiní lidé. Existuje mnoho lidí, kteří když jsou postaveni před... pohromu, nevyhnutelnou pohromu.

Řeknou si: "Nakoupím si zásoby potravin, pořídím si kryt, ve kterém se schovám, upozorním ostat..." Když jste ale vědec nebo technik, tak nad tímhle nepřemýšlíte. Přemýšlíte nad tím, jak tomu můžete zabránit. Té pohromě. Letí na nás asteroid.

To před ním budete utíkat? Ne, řeknete si: "Jakým způsobem ho mohu odklonit?" Proto je potřeba mít vědce a techniky. Jinak totiž budete pořád jenom utíkat před každým nebezpečím, které by mohlo mít dopady na život na Zemi. Co to je za život? Jaký je podle vás nejúžasnější fakt o vesmíru? Nejúžasnějším faktem... - Nejúžasnější fakt. - je vědění, že atomy, které tvoří život na Zemi, atomy obsažené v lidském těle, se dají vystopovat do výhní, které ve svých jádrech přetavily lehké prvky na těžké.

Za neuvěřitelných teplot a tlaků. Tyto hvězdy. Ty největší z nich... se postupem času staly nestabilními, zhroutily se a vybuchly, rozmetajíc své přeplněné vnitřnosti po celé galaxii.

Vnitřnosti plné uhlíku, dusíku, kyslíku. Všechny pro život nezbytné prvky. Tyto ingredience se staly součástí vesmírných prachových mračen, která zhoustla, zkolabovala a utvořila novou generaci hvězdných soustav. Hvězdy s obíhajícími planetami. A tyto planety mají ingredience potřebné ke vzniku života. Takže když se v noci dívám na oblohu, uvědomuji si, že jsme součásti tohoto vesmíru, jsme uvnitř tohoto vesmíru, ale možná důležitější než obě tyto skutečnosti je, že vesmír je v každém z nás.

Když si tohle uvědomím... Mnoho lidí si připadá najednou jako mrňaví, protože vesmír je tak velký a my v něm tak titěrní, ale já si připadám velký.

Protože moje atomy z těch hvězd na nebi pocházejí. Kdybyste se mohl setkat s jakýmkoliv vědcem, který kdy žil. - Kdo by to byl? - Isaac Newton. - Isaac Newton. Bez pochyb. - Proč? Isaac Newton. Nejchytřejší člověk všech dob, který kdy žil.

Když čtete jeho zápisky, ten člověk byl s vesmírem propojen až strašidelným způsobem. Nejúspěšnější vědci v historii světa jsou ti, kteří kladou správné otázky. Když se vás zeptám: Jaká teplota je potřeba k roztavení čísla 7?

Kolik je druhá odmocnina z vepřové kotlety? To jsou zbytečné otázky. Filozofové by v nich možná něco našli, ale pro vědce jsou zbytečné. Zapomeňte na ně a pohněte se dál. Newtonovy otázky zasáhly do duše vesmíru. A on z ní vytáhl vědomosti a poznatky, které naprosto změnily náš pohled na vesmír. Někdo mu řekl: "Iku, čím to je, že planety obíhají po eliptických drahách?

Proč ne v kruhových drahách? Čím to je?" A on řekl: "Víte, vydržte, podívám se na to." Za pár měsíců se vrátil a říká: "Tady je odpověď na vaši otázku." "Toto je důvod, proč gravitace vytváří eliptické dráhy místo kruhových." "A jak jsi na to přišel?" "No, musel jsem si vymyslet novou matematickou disciplínu." Vynalezl diferenciální počet.

Většina z nás s tím ve škole zápasila, jen aby se to naučila. Newton to v podstatě vynalezl na základě výzvy. Objevil zákony pohybu, gravitace a optiky. A poté oslavil 26. narozeniny. Chápete to? Já vám rozumím. Mám doma vše, co kdy napsal. Většina z toho byla napsána v jeho době. Pohybuji se časem, když čtu Isaaka Newtona.

Ocitám se v době, kde lidé teprve začali chápat, jak vesmír funguje. Je to vzrušující a úctyhodné. Překlad: Axchoo www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Škoda, že tomu nemůžu dát 100 % i při opětovném zkounutí.

30

Odpovědět

A jak je smutné, že o takovýchto lidech člověk neslyší v médiích (teda... dokud jim nerupne a neztlučou na předávání nobelovek nějakého kolegu). Tenhle pán mi pokaždé připomene, že u nás v republice je jeden ze dvou lidí na planetě, který pěstuje umělé krystaly dostatečné kvality pro NASA. Nepracovat ve firmě, která pro něj obchodovala akcie, v životě bych o něm neslyšel.
Chce to revoluci. Bývalo to "za demokracii" "proti totalitě." Pojdmě na "za inteligenci" "proti blbosti."

531

Odpovědět

Je to bezesporu úžasný člověk, ale v mých očích se neprezentuje jako vědec, nýbrž jako největší fanoušek vědy, proto ho nemohu brát nikterak vážně.

2055

Odpovědět

Tak to je hodně hloupá úvaha. Když tě tvá práce baví je to záruka záruka, že ji děláš dobře a s plným nasazením a to platí u jakéhokoliv povolání. Zvláště u vědce je to nedocenitelná vlastnost, protože dokáží složité věci podat srozumitelnou formou běžným lidem a vzbudit u nich zájem o vědu.
P.S. Dost by mě zajímalo jak se podle tebe prezentuje vědec. :D

80

Odpovědět


Odpovědět

Je tu někdo kdo by dokázal uspokojivě vysvětlit, proč se ty planety pohybují po elipsách?

251

Odpovědět

a to, že to říká 1. Kepplerův zákon mě nenadchne :D

291

Odpovědět

+kemaaaAhoj. Zjednodušeně: Je to proto, že kruh sám o sobě je dokonalý tvar a tudíž téměř nedosažitelný. Neznamená to ale, že by být nemohl, jen by muselo být dosaženo naprosto perfektní balance mezi gravitací a rychlostí. Ve všech ostatních případech z toho prostě vypadne elipsa.

460

Odpovědět

Jeho proslov ve mě vždy zanechává pocit fascinace. Mám doma pár knížek o vesmíru - některé jsem četl vícekrát, abych je pochopil... Ale např. "Smrt v podání černé díry a jiné vesmírné záhady" od Neila jsem četl vícekrát, protože mě opravdu bavila.

310

Odpovědět

Dobry to clovek. Zadnej poboznej z**d. Jeho vira je veda. AT ZIJE VEDA.

3830

Odpovědět

Jinak doplnění. Diferenciální počet vymyslel nezávisle na Newtonovi i Wilhelm Leibniz, německý vědec a filozof. Zabýval se i výrobou prvních mechanických počítačů.

270

Odpovědět

Hmm... 10 otázek říkáte? Ten chlap mluví úplně skvěle, okamžitě se dožaduji zbývajících otázek!

301

Odpovědět

Isaac Newton! Vědel jsem že řekne Newton! :D

251

Odpovědět

"... a pak oslavil 26 narozeniny."

382

Odpovědět

A teď si vemte, že tak chytrej člověk je ve skutečnosti jen spodinou oproti mistrům jako zmiňovaný Newton, Einstein, Edison atd. To si pak říkám, jak je možný, že existujou takový smažky jako třeba Bartošová a spol.

323

Odpovědět

Dovolím si jen malou poznámku...

T. A. Edison nebyl ani tak "mistr" jako dítě štěstěny - resp. on doslova objevoval - malý obecný příklad, jak to prý u něj fungovalo: Deset pokusů "něčeho", pozitivní výsledek se dostavil pouze u jednoho, a tak něco objevil, aniž by prakticky chápal podstatu věci.

Naproti tomu u N. Tesly -nějaký čas i zaměstnanec Edisona- se dá s lehkou nadsázkou tvrdit, že byl "mistr svého řemesla" (až na to, že těch řemesel měl taky nejedno). Člověk, kterému současná společnost (nejen ta vědní) vděčí za mnohé (aniž by většina těch, co sledují televizory s dálkovým ovládáním /a nejen ona/, to věděla).

290

Odpovědět

Raději bych teda zmínil Teslu než vykradače Edisona :)

71

Odpovědět

Neuvěřitelnej řečník, ale sebevědomej až to smrdí.

1979

Odpovědět

Máma : Proč jsi rozbil tu vázu ? ... Syn : Neotravuj ženská dělám vědu :D

374

Další