Neutronové hvězdy

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:642
Počet zobrazení:11 484

Neutronové hvězdy jsou jedním z nejextrémnějších objektů ve vesmíru. Jaké jsou jejich vlastnosti a jak vznikají?

Přepis titulků

Neutronové hvězdy jsou jednou z nejextrémnějších věcí ve vesmíru. Jsou jako kilometry široké atomové jádro. Jsou neuvěřitelně husté a nebezpečné. Jak něco takového vůbec může existovat? Život hvězdy se řídí rovnováhou dvou sil. Jsou to gravitace a vnitřní tlak fúze. V jádru hvězd dochází k fúzi vodíku na helium. Nakonec se vodík v jádru vyčerpá.

Pokud je hvězda dostatečně hmotná, začne fúze helia na uhlík. V jádrech těchto hmotných hvězd vzniknou vrstvy jako v cibuli. V jádru vznikají čím dál těžší prvky. Z uhlíku vzniká neon, z něj vzniká kyslík a z něj křemík. Nakonec může vzniknout železo, které však už fúzi podstoupit nemůže. Když se fúze zastaví, vnitřní tlak rychle klesne. Hvězda už není v rovnováze. Pokud hmotnost jádra překročí 1,4 hmotnosti Slunce, nastane katastrofální zhroucení.

Při zhroucení hvězdy vnější části jádra dosáhnou rychlosti až 70 000 km/s. V boji proti gravitaci nyní fungují pouze základní síly uvnitř atomů. Překoná se kvantový mechanický odpor elektronů, elektrony a protony se sloučí do neutronů a těsně se sbalí do atomových jader.

Vnější vrstvy hvězdy jsou odmrštěny do vesmíru v obrovské explozi supernovy. Nyní nám vznikla neutronová hvězda. Má hmotnost mezi 1 až 3 Slunci, ale její průměr je asi jen 25 kilometrů. Má hmotnost jako 500 000 Zemí, ale je zhruba široká jako Manhattan. Je tak hustá, že pouhý centimetr krychlový neutronové hvězdy je stejně těžký jako železná kostka široká 700 metrů.

To je zhruba 1 miliarda tun. Je to váha Mount Everestu stlačená do velikosti kostky cukru. Gravitace neutronové hvězdy je také úctyhodná. Pokud byste vypustili předmět 1 metr nad povrchem, dopadl by na hvězdu za 1 mikrosekundu. Zrychlil by při tom na 7,2 milionu km/h. Povrch je dokonale hladký.

Nerovnosti jsou maximálně 5 mm velké a je zde tenoučká vrstva velmi horkého plasmatu. Teplota na povrchu je asi 1 milion Kelvinů. Naše Slunce má teplotu asi 5 800 Kelvinů. Podívejme se dovnitř neutronové hvězdy. Povrch je extrémně horký. Nejspíše je tvořen mřížkou z jader železných atomů, skrz kterou protékají elektrony.

Čím více se přibližujeme k jádru, tím více neutronů zde najdeme. Nakonec vznikne neuvěřitelně hustá polévka z neutronů. Jádro neutronové hvězdy je velice zvláštní. Nejsme si jisti, jaké vlastnosti má, ale asi nejlepším odhadem je supertekutá degenerovaná neutronová hmota, nebo nějaká superhustá kvarková hmota, zvaná kvarkovo-gluonové plasma. V běžném světě nedává smysl a může existovat pouze v takovém extrémním prostředí.

V mnoha směrech je neutronová hvězda podobná obřímu jádru atomu. Největší rozdílem je to, že atomové jádro drží pohromadě silnou interakcí, ale neutronová hvězda pomocí gravitace. Pokud vám to nepřišlo dostatečně extrémní, podívejme se na další vlastnosti. Neutronové hvězdy se velice rychle otáčí.

Ty mladé několikrát za sekundu. Ale pokud je blízko hvězda, na které se může neutronová hvězda nakrmit, může se roztočit rychlostí několik set otáček za sekundu. Jako objekt PSRJ1748-2446ad. Otáčí se rychlostí asi 252 milionů kilometrů za hodinu. Je to taková rychlost, že hvězda má zvláštní tvar. Těmto objektům říkáme pulsary, protože vyzařují silné radiové vlny. Magnetické pole neutronové hvězdy je asi bilionkrát silnější než magnetické pole Země.

Je tak silné, že atomy v jeho vlivu mění strukturu. Dobře, asi je nám jedna věc už jasná. Neutronové hvězdy jsou těmi nejextrémnějšími, ale také nejzajímavějšími objekty ve vesmíru. Snad k nim jednou dokážeme vyslat plavidlo a udělat hezké fotky. Ale neměli bychom se přibližovat až moc. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mne sa tomu nejako nechce veriť.Nevieme presne z čoho sa skladá zemské jadro,ale už vedia z čoho sa skladá neutronová hviezda vzdialená stovky,alebo tisícky svetelných rokov.By ma aj zaujímalo,ako vznikajú ťažšie prvky ako železo.Kedysi som to bral ako samozrejmosť,že to čo píšu v knihách a teraz na internete je pravda,ale teraz mi vŕta hlavou,z kade majú také informácie?Napr. aj taký dinosauri.Našlo sa iba zopár kostí.Iba "teoreticky" sa z toho vytvoril zvyšok.To ako vyzerali v skutočnosti nevieme.To ako ich vidíme vo filmoch a nejakých múzeach vytvorili umelci a neodpovedajú skutočnosti.Tak isto to vidím aj s informáciami o vesmíre.Sú nejaké teorie,ale ani z daleka to nemuí byť pravda.Ale ludia to vo všeobecnosti berú ako fakt.

05

Odpovědět

Nejzajímavější objekty ve vesmíru ? Zajímavý jsou, to určitě, ale co např takový černý díry ?

16

Odpovědět

Soundtrack k tomuto dílu:

http://epicmountainmusic.bandcamp.com/track/neutron-star

70

Odpovědět

Nemají tam chybu okolo 0:50 v pořadí těch prvků? Neměl by být neon s 10 protony v jádře až za kyslíkem, který má protonové číslo 8? Tím pádem je neon i těžší prvek než kyslík ne?

131

Odpovědět

Urcite mel, mozna se nekde stala chyba a zamenil se dusik N s neonem Ne. S dusikem s protonovym cislem 7 by to uz bylo spravne...

10

Odpovědět

Kdepak, při fúzi uhlíku vzniká neon a zároveň i nějaké to hélium, nebo taky může proběhnout reakce, kde vznikne sodík a vodík (je i několik dalších méně pravděpodobných možností).
Bylo by super, kdyby se to dalo popsat tak jednoduše, že by se ty produkty poctivě ve fúzních cyklech řadily podle hmotnosti, ale fyzika je docela svině :-D

140

Odpovědět

Klidně můžou říct, že uvnitř neutronové hvězdy jsou super křečci, kteří gravitaci vytváří, protože stejně není způsob jak to ověřit :D Ale holt jiné metody než počítání zatím nemáme. Ale mě to stači :)

213

Odpovědět

...exceeds 1,4 solar masses.. solar mass je jednotka váhy, ne "váha slunce"
1 solar mass =
1.9891 × 10(na třicátou) kg

113

Odpovědět

Nevidím v tom žádný rozpor. Obrat "váha slunce" se běžně používá. Je to sice hmotnostní jednotka, ale ta se, nikoliv náhodou, rovná i hmotnosti našeho slunce.

251

Odpovědět

+MornixJen ho nechej, ať si připadá na chvíli chytrej ;-)

180

Odpovědět

4:26
So strong that atoms get bend when they enter its influence. --> Je tak silne, ze se atomy v jeho vlivu ohybaji.

Podle mne chtel rict ze to pole je tak silne ze dokonce ovlivni i vnitrni strukturu v atomech. Zatim co z Mithrilova prekladu to vyzni ze se meni akorat jejich traektorie a atomy zustanou nezmenene

201

Odpovědět

Díky za reakci, opravil jsem to. :)

60

Odpovědět

Podle mě jsou ještě extrémnější černé díry :)

242

Odpovědět

Obdivuju tyhle videa, musejí dát tolik práce a oni je nabízejí jen tak zadarmo na YouTube. Kdyby za to měli aspoň nějakou mega slávu a YouTube money, ale s necelými 300k odběrů si toho moc nevydělají. Věřím že mají aspoň nějaký sponzory a finanční partnery, protože je to fakt pěkná práce co předvádějí a já jsem rád že se to tu na VČ objevuje. Díky moc, jen tak dál :)

1280

Odpovědět

Pokud vím, své služby nabízejí i firmám a vyrábějí pro ně podobná videa nebo infografiky. Tahle naučná videa dělají ve volném čase jen z čistého zájmu. :)

780

Odpovědět

+MithrilSpíš aby ukázali svůj um. :)

430

Odpovědět

Jejda měl sem otevřený tab s Honest trailerem k Portalu, smazat děkuji :)

03

Odpovědět

300k odberatelov ? To neni dosah ani inzerátu vo veľkom slovenskom meste...kto neni k***t si s 300 litrami poradí

318

Odpovědět

Se 300k odberateli si vyděláš docela dost aspon přes 25 tisic a jestli to delas jeste jako konicek tak se to vyplati. :-)

10

Odpovědět

Postavit kolem Dysonovu sféru a má lidstvo vystaráno.

93

Odpovědět

To o tej brutalne silnej gravitacii ti asi uniklo nie ? :D Ani z Adamantia alebo Vibrania keby si ju postavil tak by nevydrzala :D :D

411

Odpovědět

+Fredoa co magnetické pole ?? -_-

30

Odpovědět

Tak samozřejmně by tohle museli vyřešit, ale přijde mi to reálnější, než stavět sféru kolem půlky soustavy.

60