Jak připravovat zelený čaj

Thumbnail play icon
58 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:294
Počet zobrazení:5 964
Lákalo vás někdy vyzkoušet sypaný zelený čaj, ale přišlo vám to příliš složité? Nebojte se, nic na tom není. A navíc se dozvíte i rozdíl mezi čaji z Číny a Japonska.

Přepis titulků

V tomto videu si připravíme zelený čaj. Na počátku byl čaj konzumovaný jen jako zelený. Nebyl tu žádný černý nebo oxidovaný čaj. Máme tu různé druhy zeleného čaje. Máme dva zelené čaje z Číny a jeden z Japonska. Důvod, proč tu mám všechny tři, je ten, že výrobní metody jsou v obou zemích úplně jiné, a vznikne z nich úplně jiný šálek čaje.

V Číně je čaj pražen na pánvi. To znamená, že po výběru a vysušení jsou lístky praženy ve woku. Představte si, že si v něm připravujete zeleninu, to samé se děje s lístky. Upraží se a úplně vyschnou. To je jediný proces při výrobě zeleného čaje. Avšak v Japonsku je proces jiný.

Lístky nejsou praženy na pánvi, ale napařovány. To vytvoří velmi zelenou barvu. A teď konečně připravím tento zelený čaj z Číny. Je to velmi známý čaj Dračí studna. A jak můžete vidět, lístky jsou ploché, téměř jako jehličí, což je pro tento čaj příznačné, a vytváří velmi dobrý, travnatý šálek čaje. Nasypeme ho do šálku a zalijeme ho, stejně jako bílý čaj, vodou pod bodem varu, asi kolem 80 °C.

Japonské čaje se dělají s lehce chladnější vodou, mezi 75 °C a 80 °C. Budeme ho louhovat asi tři minuty, takže ho tu zatím nechám. A mezitím vám povím o rozdílech zelených čajů obou zemí. Například Čína při produkci čajů používá pouze ruční práci, kdežto Japonsko používá automatizaci. Mají sekačky, které seřezávají lístky z vršku keřů. Tak snadno poznáte čaj z Japonska, vypadá jako čerstvě posečená tráva.

Zatímco Čína si zakládá na rozmanitých druzích lístků. Máte lístky jako tady Dračí studna, ploché, jako jehličí. A pak tu máme něco, co vypadá jako malé kuličky střelného prachu. Což je i název tohoto čaje. Je na Bretově seznamu chlapských čajů, vytváří dobrý, travnatý šálek čaje s chutí kouře na konci. Čaj je hotový, takže ho přecedíme přes sítko.

Podívejte se, jak jehličky rovně plavou. To je pro Dračí studnu unikátní. Číňané tomu říkají lístková agónie. Můžete sledovat, jak lístky v šálku tančí, zatímco se rozevírají a uvolňují esenciální oleje, abychom si mohli užít šálek čaje. Dračí studna má silnou travnatou chuť, která připomíná špenát. Někdo říká, že chřest. Je to velmi osvěžující čaj.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pár zajímavostí tam bylo, nicméně:
3 minuty? Někt. čaje to snesou, ale některé už jsou k******y přelouhované.

Je dobré, že se čajová lama dozví, že na to nemá lejt vařící vodu. Ale bylo by dobré připomenout - pro úplné *** (běžné uživatele) - že po uplynutí doby louhování to mají slít celé, jinak se jim ten zbytek přelouhuje.

Není jen Čína a Japonsko, např. ve Vietnamu dělají taky čaje většinou se super poměrem cena / výkon.

Proč zrovna Dračí studna a Gunpowder? To už tam rovnou mohla fláknout pytlík...

214

Odpovědět

https://www.youtube.com/user/TheArtOfGreenTea?feature=watch doporucuju tento kanal..tihle kluci se v otm vyznaji..btw dnes jsem mel shinchu:))

180

Odpovědět

Tohle vůbec neni správnej postup, já snad udělám vlastní fotonávod, protože tohle může případný další čajomily odradit.

191

Odpovědět

To video je hrozné. Naprosto zcestné informace.
Luhovat na první výluh Dračí studnu 3 minuty = přeluhovaný čaj, vyhozené prachy a naprosto otřesný nálev že to ani nepude pít.

V podstatě jediná užitečná informace byla, že se čaj zalévá vodou.

184

Odpovědět

Spíš na youtube najděte nějaké video s Japonským čajovým rituálem. Bude to přínosnější :)

181

Odpovědět

+AltexTam ale zase jenom zjistíš, jak si ho vyrábí Japonci, v Číně nebo Vietnamu je postup zase odlišnej. Ono to neni jako zalejt z konvice pytlík s Jemčou... Chce to trochu cviku, ale když se to naučíš, tak ti to nezabere ani tolik času a ty pytlíkový m***y začneš odmítat pít.

190

Odpovědět

Mno takže s tím, jak zeširoka je tohle vzaté a nevědět o čaji nic, odnesu si fakt, že zelený čaj se zalévá osmdesáti stupňovou vodou a louhuje tři minuty a je přitom úplně jedno, co za čaj to je.

180

Odpovědět

Pokud de o zelenej, tak tam je rozmezí od 60 stupňů (japonskej Gyokuro) do těch 80-85 (u jednonálevovýho čínskýho Shou mei). V základu jde o to, aby ses tim čajem podobně jako u vína prostě propil. Tak nejlíp zjistíš, jak ti ten onen čaj chutná nejvíc. Obecně je ale lepší začít chladnější vodou (řekněme 70) a s dalšími nálevy zvyšovat teplotu. Ber to jako odrazovej můstek.

190

Odpovědět

tak toto je uplny fail...skoro ma myklo, ked som pocula, ze necha zeleny caj luhovat 3 minuty....a este take mnozstvo! to je ciste barbarstvo....a taktiez aky japonsky caj to bol? to nepovedala....a kazdy druh japonskeho caju sa robi inak...proste strasne generalizovanie...

181

Odpovědět

Prosím překladatele Mithril.

Za použití uší upravit teploty, které jsou v receptu, 75 stupňů není 80
a rozmezí 65-75 stupňů opravdu není 75-80 stupňů.
Teploty jsou velmi důležité , určují sladkost/trpkost/sílu čaje.
Teplota také určuje délku luhování čaje.

Ano příprava dokonalého čaje záleží na typu jednotlivého druhu čaje a nelze říct prostě zelený ať z Číny nebo Japonska, třeba délka luhování může být 3min, ale i JEN 10sec.

1913

Odpovědět

Ty použij uši. "one seventy five", neboli 175 °F, neboli 79,5 °C. Když už chceš kontrolovat něčí práci tak začni u sebe.

201

Odpovědět

ak maju ludia problem s pripravou sypaneho zeleneho caju a pride im to prilis zlozite tak sa asi stala niekde chyba v evolucii :D

193

Odpovědět

Podle mě teda všechny zelené čaje chutnají jako tráva a ano, přiznávám se - jsem čajový buran :D

187

Odpovědět

Jestli jste mě chtěli unudit k smrti, skoro se vám to povedlo...

181

Odpovědět

Ano, ano. Velmi strohé. Já osobně mám rád japonské čaje zalévané ledovou vodou nebo přímo nechat prokapávat led. Nejprve čaj propláchněte studenou vodou, potom zalejte a nechte luhovat 10-30 minut. Záleží na kvalitě čaje a teplotě vody. Pozor! Čaj je velmi silný, dodává energii, ale při větší konzumaci může vyvolávat nevolnosti, motání hlavy. Samozřejmě čaje dehydratují, proto pijte i vodu.

183

Odpovědět

jojo, detailně jsem viděl každý lístek... tvar, barvu i jak plovaly.. :D tomu se říká promyšlené video!

200

Odpovědět

na mě působí to video neskutečně amatérsky - zelený čaj se nejdřív zahřeje na pánvi a až potom se suší, kdyby to bylo naopak, fermentace začíná již utržením lístku, takže se zahřívá co nejdřív po sklizni...
Při přípravě mi chybí zmínit tzv. napaření čaje (sypání čaje do rozehřáté konvičky, kdy uvolní spoustu esenciálních látek a lístky se jemně rozvinou.)
Když už nám sdělí teplotu vody pro přípravu, která se může lišit podle typu i kvality čaje, proč neřekne i dobu louhování, když je to návod?
Kdo se chce dovědět aspoň něco máo o čaji doporučuju Karla Valtera - Vše o čaji pro čajomily

181

Odpovědět

Hups řekla tři minuty, moje chyba :-)

180

Odpovědět

Budu velmi vděčný za další videa o čajích, případně kávě. :)

187

Odpovědět

jsem čekal nějakou novou metodu a ona to jen přecedí přes sítko. Co je na tom? to ví snad každý ne? Jediné co tam bylo řečeno je, že činský čaj je pražen na pánvi a japonský napařovaný. O tom bylo celé video. rofl

184

Další