Přidat do sledovaných sérií 9
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:376
Počet zobrazení:3 712

Spisovatelé se v talk show většinou neobjevují, často si na sedačce spíše zahřívají zadek velké filmové hvězdy. Možná je to dáno introvertní povahou jejich práce, možná nejsou pro diváky prostě zajímaví. U Stephena Kinga je to ovšem trochu jinak. Snad každý o něm slyšel, i když nečetl žádnou z jeho knih. Zelená míle, Carrie, Osvícení, Vykoupení z věznice Shawshank, jeden film za druhým a všechny z pera tohoto pána. Seth Meyers si ho k sobě pozval, aby si popovídali nejen o psaní.

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ráda bych ještě podotkla, že i moderátor vypadá, že má jistý potenciál, podle mě byl kvalitní a klidně bych viděla i jeho další rozhovory :)

70

Odpovědět

Mohli by sfilmovať N. celkom by som sa na to tešil :) King je jednoducho pán autor. Ak smiem odporučiť prečítajte si temnú vežu (7 častí + bonus) určite budete nadšený z postáv hlavne Rolanda z Gileadu. O poviedkach ani nehovorím, Noční směna a Černo černá tma super oplatilo sa investovať. Čítal som to v češtine a nemôžem na to dopustiť jednoducho máte sakramentsky dobrá preklad pepíci :) a z vďaky k vášmu jazyku ,všetkým čo nečítali Hlavu XXII radím prečítajte si ju v slovenčine (seriózne vážne, nikdy som sa pri knihe nesmial 15 min vkuse ten preklad sa podaril, ps: čítal som to aj v ČJ aj v SJ)

21

Odpovědět

nadšení, dobrý... no zopár chýb v gramatike

01

Odpovědět

Hlava XXII súd s Clevingerom Topka :D

01

Odpovědět

O panu Kingovi jsem si vždycky myslel, že je to hrozný introvert a psychopat, ale tenhle rozhovor mě vyvedl z omylu. Děkuji za překlad ;-)

51

Odpovědět

Tak introvert určitě ne, Stephen King byl vždycky extrovert který už od základní školy věděl, že bude slavný spisovatel xD Ale k tomu druhému může mít uvědomělé sklony.

03

Odpovědět

+CathanExtrovert to rozhodně není...a dobře se ví, že nerad dává rozhovory.

81

Odpovědět

Introvert nebude ale psychopat je uplně evidentní :D :)

30

Odpovědět

Líbí se mi ta reklama s klauny pod Stephenem Kingem :))

100

Odpovědět

Hřeje mne u srdce, že žijí tak inteligentní lidé jako Pan King.

711

Odpovědět

Jen si rýpnu, že v první části v čase 3:23 je napsáno "Větřelec" :).

40

Odpovědět

Opraveno.

40

Odpovědět

Velmi potěšilo! Dlouhé dny a příjemné noci sai King!

390

Odpovědět

Můj nejoblíbenější film podle Kinga je ten, který King nejvíc nesnášel. Jaká to ironie. :D
(Stanley Kubrick´s The Shining)

202

Odpovědět

Tak to ber spíše jako známku kvality, pán King, ačkoliv je to výborný spisovatel, filmům vůbec nerozumí, filmy na kterých pracoval jsou ty největší sračky. Pokud nimi teda sám sebe neparodoval.
https://www.youtube.com/watch?v=lU76IHRaU-0&list=PLWdTF5FulcwfswhVib5TonoEtAdxexUYB

132

Odpovědět

Já se mu vůbec nedivím, jeho argument k tomu, proč ten film nemá rád je přesně to, proč ho taky nemám ráda. Ta knížka je o přerodu normálního chlápka v totálního šílence. Což film zobrazí hodně těžko, když Nicholson vypadá jako vraždící maniak od první sekundy. Skvělej film, ale tohle to prostě kazí.

185

Odpovědět

+TerriRichardsonViděla jsi tu seriálovou verzi Osvícení, na které King spolupracoval? Tam herec v hlavní roli rozhodně nevypadá(a už vůbec nevystupuje) normálně už od samého začátku. Nicholson sice vystupuje jako "alkoholický bezdomovec, který vyřvává něco o konci světa", ale hlavní herec v tom seriálu vystupuje od samého začátku jako "nekrofilní masový vrah dětí, kterého vyslíchá policie a nesmírně si to užívá".

00

Odpovědět

Tohle je pán spisovatel.
BTW: Proč jsou v povinné četbě u maturit stará díla, ale nic modernějšího, třeba od něho?

838

Odpovědět

Protože školství je retardovaný. Já nesouhlasím s žádnou povinnou četbou a třeba učení se o autorech. Protože je to naprostý nesmysl a totálně zbytečná věc, která je vám k životě k ničemu.
Pokud chce někdo číst, tak bude číst sám od sebe a u tý maturity. Ano je to pravda, kdyby tam byly "novější knihy" rozhodně by to dokopalo víc lidí k tomu čtení.

9319

Odpovědět

+Kolousek001Ty "novější knihy" lidi nejspíš nedokopou, spíš to zvýší šanci, že naleznou nějakou filmovou adaptaci, díky které si zapamatují vše podstatné z příběhu a nemusejí tedy číst knihu. Sám jsem to viděl u nás na škole, když jsme tam měli na výběr i Harryho Pottera a Pána Prstenů, to pak člověk jen slyšel, "To si vyberu, to jsem viděl," nebo, "To si můžu pustit, na co to číst?"

116

Odpovědět

půlku místa v kánonu povinné četby obsadila ta prohnaná feministická svině s Bárou a Babičkou... její knížky jsou brakem už od dob kupce Sáma, ale bohužel, češtinářky stále vlhnou, když studenti začnou mluvit o příhodách s kněžnou na Starém bělidle....

9012

Odpovědět

+Camfourtak Božka Němcová byla promiskuitní fúrie, která se sobecky starala jen o sebe ;)

40

Odpovědět

Určitě to má svůj důvod. Stejně jako má svůj důvod, proč v našich skriptech k maturitě byly k Tolkienovi jen 2 věty, z nichž jedna byla ve smyslu, že jeho tvorba je mnoha kritiky považována za brak a druhá ve smyslu, že napsal slavnou knihu. Jinak s tou Babičkou to taky nechápu, neznám nikoho, kdo by to přečetl, a řekl, že to bylo zajímavý, zábavný, poučný, nebo jakkoliv jinak prospěšný. Když to srovnám s Erbenem, který žil ve stejné době, nebo Máchou, tak si říkám, že to asi nebylo dobou, ale hlavou paní Boženy, která asi neměla žádnou fantazii.

552

Odpovědět

+AutoAno, má to svůj důvod – takhle to bylo doteď a měnit to nebudeme. Osobně jsem maturoval s tím, že z dvaceti knih jsem měl přečtenou akorát Válku s mloky. Nemyslím, že je zbytečné učit se o autorech, ale minimálně na středních školách není ani prostor, ani chuť zabývat se i někým jiným než profláknutými jmény, které nikdo moc nečte už jenom z toho důvodu, že ho do toho někdo nutí. Naši češtinářku jsem měl strašně rád, ale vždycky jsem jenom kroutil hlavou nad tím, proč v sešitě vedle Tolkiena není Howard, vedle Poea Lovecraft a vedle Philipa K. Dicka Heinlein. Kam se ztratil Burroughs, Gaiman, Strugačtí nebo právě King, který má zdaleka nejpropracovanější psychologii postav, co jsem kdy na papíře viděl? Je trochu smutné, když člověk musí opakovaně urgovat, aby si do maturitního seznamu, jenž si má sestavit sám, mohl zařadit Piknik u cesty...

Neříkám, že by tzv. klasiky neměly co říct, právě naopak, ale existuje tolik zajímavějších věcí, které osloví mladého člověka podstatně víc než Bible, Komenský a Exupéry. Povinná četba je mimo a těch pár Čapků a Remarqueů, co se dají dobře strávit, ji nezachrání. Najdou se tam pěkné knihy, jež ale mají co nabídnout spíš dospělejšímu publiku. Mluvím z vlastní zkušenosti. O autory z povinné četby jsem se začal trochu zajímat až pár let po škole a naprosto jsem si zamiloval Bradburyho, nebo třeba Eca, ale fakt si nejsem jistý, jak moc si z těchhle děl vezme někdo, kdo právě oslavil šestnácté narozeniny.

213

Odpovědět

+AutoMně osobně se většina věcí v povinné četbě líbila a bavila mě číst. A myslím si, že by tam mělo být zařazeno pár děl ze staršího období než 20. století, byť samotného mě nejvíce bavily knihy právě ze 20. století. Směry jako beat a existencionalismus jsou tou pravou potravou pro buřičskou duši čerstvě dvacetiletého čtenáře. Ale fakt je, že školství nereaguje na vývoj literatury s dostatečnou rychlostí, a to zejména co se týče Českých knih. Dobře, můžeme si přečíst 150 knih od Viewegha, ale pochybuji, že to je jediná literatura, která se u nás píše, byť to podle (alespoň našich) maturitních skript takto vypadá. Já se jen nechci za 20 let probudit a zjistit, že se moje děti učí ve škole o knize, která mohla v mých dvaceti letech úplně změnit můj pohled na svět, a teď, protože jsem semletej prací, to se mnou ani nehne.

86

Odpovědět

Naprosto dnešní žáky chápu. Řada kanonických děl je dnes již přežitkem, jejichž vliv a společenská hodnota se časem značně proměnila (zpravidla k horšímu). Školy si s tím často nejsou schopny poradit - jsou zakonzervované, pomalu zmírají ve starých zajetých kolejích, ačkoliv souběžně s nimi se už dávno postavila moderní dálnice (to je metafora, ble). Jestliže někdo opomíjí Kinga, zmiňovaného Tolkiena, McCarthyho, Martina, Sapkowského, ať se nediví, že si žáci k literatuře nenacházejí vztah. Když někdo nechce vidět, že na filmech jako Star Wars nebo Matrix se dá krásně doložit platnost tisíciletých starověkých hrdinských písní a mýtů, ať si nestěžuje, že mu žáci při hodinách o antické literatuře zívají. Jaké si to kdo udělá, takové to má. Všechno je to o tom najít přesahy starší literatury umění do dnešní popkultury, ze které se zkrátka nevymaníme, ani kdybychom se pos*ali. A dále je důležité si uvědomit, že na popkultuře není vlastně vůbec nic špatného.

Neustále svým žákům zdůrazňuji: čtěte. Čtěte staré knihy, nové knihy, komiksy, sledujte kvalitní filmy nebo seriály. Proboha, i na blbém tříokénkovém Garfieldovi se dá ukázat třeba podstata a síla kresleného vtipu. Chce to jenom mít nadhled a nenechat se svazovat rádobysoudy o kvalitní a nekvalitní literatuře.
A učitel, který bazíruje na precizní znalosti životopisu toho či onoho autora, není učitel (pokud jeho životopis nějak ZÁSADNĚ nevysvětluje autorovu, jako že většinou ne), ale obyčejný pedant.

822

Odpovědět

+kiadorian*autorovu tvorbu

20

Odpovědět

+kiadoriankiadorian: To je výbornej komentář a kéž by na to měli takový náhled všichni učitelé (y) Štve mě, že nechápou, že i z děl Kinga, Sapkowského atd. se člověk může naučit mnohdy více, než z děl "klasiků"

100

Odpovědět

Seznam knih k maturitě do jisté míry závisí na učitelce češtiny. Jsou tam nějaké kvóty, které musí být splněny. Třeba, že musí být určitý počet knih ze světové literatury 20. století. Naše češtinářka nám tam dala, co jsme si řekli, pokud jí to přišlo nějakým způsobem hodnotné a bylo by o čem mluvit. Takže od Kinga jsme tam měli třeba Nezbytné věci.

140

Odpovědět

Já si u maturity vytáhl Zelenou míli, takže to, že King není v povinné četbě na vaší škole, je čistě záležitost školy.

150

Odpovědět

Protože školství není od toho, aby vás vzdělalo, má z vás udělat pracovního "otroka". Konec konců Marie Terezie zavedla povinnou školu hlavně proto, aby měla vzdělanou armádu, protože se lépe ovládá. Vesměs se ve škole (pokud nepotkáte kvalitního učitele) nic moc nenaučíte. Většinou to není nic, co opravdu použijete. Skoro nikdo neví, jak funguje finanční systém, že ekonomický systém vlastně má některé teorie v praxi naprosto obráceně a dalo by se pokračovat. Marketing, právo, "demokracie", jak předcházet nemocem a hlavně praktické ukázky chybí. Komenského národ a "škola hrou" neexistuje.

Ono učitelé, co by to chtěli změnit jsou, sám jsem pár potkal za svá studijní léta, ale nemohou učit zajímavě a jinak, protože stát jim to nedovolí. A "povinná četba" by se podle mě měla směřovat stylem "přečíst X knih za X času". A je fuk, jaké knihy přečtete, každého baví něco jiného, takhle by aspoň lidi mohli číst, co chtějí a i ti učitelé by se mohli obohatit.

95

Odpovědět

+kickerNěkteří autoři jsou poplatní době. Popularita Němcové, nebo Smetany byla vytvořena z velké části "ministrem osvěty" Nejedlým. Ve světě si více cení Dvořáka a Janáčka. Zdaleka nejhranějším českým autorem v zahraničí je však u nás neznámý- Julius Fučík se skladbou Vjezd gladiátorů. Prvorepublikoví učitelé ho nezmiňovali kvůli jeho práci v C.K. vojenské hudbě, komunistům se hodil do krámu spíše jeho stejnojmenný synovec. A po revoluci se na něj zapomnělo úplně.

00

Odpovědět

Dělal jsem maturitu 2 roky zpátky a bylo tam dost moderních.. třeba já si vytáhnul Klub rváčů

60

Odpovědět

+ZlopánNadaný žák je asi moje nejoblíbenější od něj (neberu v potaz ty nejvíc známý jako shawshank etc)

30

Odpovědět

+ZlopánKlub rváčů není kniha ale film.

032

Odpovědět

+ZlopánNevim jestli jseš takovej k***t, ale Chuck Palahniuk - Klub Rváčů je knížka podle které se natočil ten film.

140

Odpovědět

+ZlopánTo sice je knížka, ale nemá s tím filmem nic společnýho a je to pěknej brak. Vypadá to, že jsi ji sám nečetl.

030

Odpovědět

+ZlopánKrom jiného konce je to výborná adaptace (Sám autor byl nadmíru spokojen), ty jsi asi neviděl film ani nečetl knížku

110

Odpovědět

+ZlopánFilm jsem viděl, a byla to výborná adaptace scénáře Jima Uhlse, s nějakým indickým brakem to nemá nic společnýho.

022

Odpovědět

+Zlopánindický brak wtf, očividně jsi tu knížku ani neměl v ruce

80

Odpovědět

+ZlopánNevím jak jinak to nazvat, dlouho jsem nedržel v ruce knihu, tak nevalné kvality, která by měla tu drzost pokoušet se vydělat na názvu slavného filmu. Naposled mě tak rozhořčil Forrest Gump.

020

Odpovědět

+ZlopánTa knížka byla známá dávno před filmem, to že jí v Česku nikdo dřív nepřeložil je věc jiná.

90

Odpovědět

+ZlopánAsi nebyla tak známá, když ji nikdo nepřeložil.

019

Odpovědět

+ZlopánHobbit byl přeložen 40let po vydání, taky málo známá knížka že
btw je mi celkem u p****e, že se ti nelíbí, já reagoval na to, že u maturity nejsou nové knížky - ano jsou, záleží na škole. Na tvoje subjektivní pocity jsem se neptal.

100

Odpovědět

+ZlopánNo a já tvrdím, že Klub rváčů nemá u maturity co dělat, protože je to brak.

126

Odpovědět

+ZlopánBohužel patříš k drtivé menšině podporujicí tento názor tak smůla no.

80

Odpovědět

+ZlopánNo ty jsi určitě prvně viděl ten film, a pak, jako správnej hipster sis řekl, že si přečteš knihu se stejným názvem,abys mohl tvrdit, že je ta kniha mnohem lepší než film, ale přepočítal ses, ten film a ta kniha nemají nic společnýho.

122

Odpovědět

+ZlopánVe skutečnosti jsem ji četl dříve než jsem viděl film, u filmu se mi více líbí konec, jinak všechno lepší ve knížce

80

Odpovědět

+ZlopánTo vykládej na koledě.

120

Odpovědět


Odpovědět

U nás na střední to bylo 1. rok do 1800, 2. rok devatenácté století, 3. rok první polovina dvacátého 4. rok druhá polovina.
Mezi autory byli Tolkien a Bradbury, a ještě pár dalších zde zmíněných. U každého autora/díla byly po straně inspirovaná díla, a to jak klasická, tak populárně-kulturní. Zmíněny byly i adaptace. Takže ty stížnosti zde nejsou obecné. Ale hodně to záleží na učiteli a učebnici. Já skrze češtinu našel polovinu svých oblíbených knih a autorů. Pokud někde učí dcery Zdeňka Nejedlého, tak soucítím s žáky, leč rozhodně to není pravidlo.

11

Odpovědět

o reportérech měl King pravdu

430

Odpovědět

Tak Stephena bych mohl poslouchat celý hodiny, stejně jako můžu celý hodiny číst jeho knihy. Skvělý rozhovor, díky za překlad.

640