Dwemeři z Morrowindu a SkyrimuSvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:384
Počet zobrazení:8 229

Dwemeři jsou rasou, která se na Tamrielu už nevyskytuje. Avšak jejich odkaz můžeme stále nalézt v ruinách a laboratořích, které jsou rozesety v provinciích Morrowind, Skyrim, Hammerfell a High Rock. Ačkoliv jsou jejich města bez života, neznamená to, že jsou prázdná, a jejich mechanické stráže fungují i po tisíciletích. Proto si pojďme poslechnout informace o té technicky nejvyspělejší rase. V příští díle přijde na řadu rasa Nordů.

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si už sami zkusili, ale co takhle si říct víc o jeho příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, tak se musíte vrátit na počátek.

Kapitola 7 Dwemeři Dodnes jsou Dwemeři, neboli Hlubinní elfové, tou technologicky nejvyspělejší smrtelnou rasou, která kdy obývala Tamriel. Jejich geniální vynálezy a hluboké pochopení okolního světa dělají z ostatních ras lidí a merů téměř primitivní opice. Na vrcholu své slávy Dwemeři obývali laboratoře a pevnosti rozkládající se na území High Rocku, Hammerfellu, Skyrimu a jejich domova, Morrowindu.

Dwemeři byli jednou z nejrozšířenějších ras na Tamrielu. Ale nebylo snadné je nalézt. Byla to říše, která nepotřebovala Rubínový trůn nebo Bílo-Zlatou věž. Místo toho žili v podzemí Nirnu, kde zkoumali, tvořili a zaměřovali se na svou práci místo uctívání bohů.

Ostatní rasy lidí a elfů se nad povrchem masakrovaly a dokazovaly tak sílu toho nebo onoho boha. Dwemeři se od takového iracionálního smýšlení distancovali. Vysmívali se Daedrám, Aedrám, i takzvané Devítce. Hlubinní elfové věřili, že když se zaměří na rozum a logiku, tak získají sílu, která se vyrovná nebo dokonce překoná samotné bohy. Ve svých podzemních městech Dwemeři studovali alchymii a zdokonalovali umění kovářství.

Zapomeňte na to, co víte o umění orkských kovářů nebo o robustnosti nordické oceli. Několik století předtím, než se lidé a zvířecí rasy naučili kování, tak dwemerští inženýři už znali jeho tajemství. Dodnes moderní rasy na Tamrielu neodhalily tajemství jejich kovu. Jistě, Dwemeři vytvořili dobrou zbroj, ale jejich technologický talent leží jinde.

Z lávy v Rudé hoře se Dwemeři naučili spoutat sílu samotného ohně. Jejich mistrovství v parním pohonu jim umožnilo vytvořit vzducholodě, strážní systémy a mechanické observatoře. I dnes se jen málo dobrodruhů odváží vydat do dwemerských ruin, protože jsou doslova prolezlé dwemerskými strážnými. Dwemerští pavouci, mechanické koule a mocní setníci stále hlídají chodby dwemerských měst.

Ačkoliv jsou to už tisíciletí, co jejich pánové zmizeli. Postaveni, aby vydrželi navždy. Myslím, že Dwemery tak nějak těšila jejich schopnost oživit kovy a vytvářet strážní stroje. Samotná schopnost vytvořit život v anorganickém předmětu je pohrdáním bohy a jejich mocí nad životem a smrtí. Můžete brát výtvory Dwemerů jako živoucí odkaz jejich víry a kultury.

Právě tato kultura rozumu a logiky, která umožnila technologický pokrok, který je posunul před všechny ostatní rasy. Když srovnáváme Dwemery s ostatními rasami Tamrielu, tak se nenechte ovlivnit běžnými omyly. Lidé nazývají Dwemery svým západním názvem, trpaslíci. To vedlo ke vzniku omylu, že Dwemeři jsou vysocí asi jako dítě.

Když se podíváte na dwermerské brnění, uvidíte, že to tak není. Tito "trpaslíci" nejsou o nic menší, než ostatní rasy. Biologicky odlišuje Hlubinné elfy od ostatních to, že mezi sebou dokáží komunikovat telepaticky. Tato mentální schopnost rase velmi pomáhala. Fungovala i na dlouhé vzdálenosti v jejich podzemním prostředí. Stejně jako u ostatních Tamrielských elfů se jejich historie začala psát, když Altmeři opustili Aldmeris a osídlili Summersetské ostrovy.

Na rozdíl od Temných elfů moc nevíme, jak se Dwemeři oddělili od ostatních elfů. Ale předpokládáme, že toto rozdělení nastalo v jejich rané historii, protože společnost Dwemerů se Altmerům podobá jen málo. Víme to, že se Dwemeři brzy ocitli na pobřeží Morrowind, kde založili město Dwemereth. Město, které se stalo jejich domovem.

Jejich nově nabytá izolace netrvala věčně. Dwarmeři se brzy setkali s povědomými tvářemi, když Chimeřané přišli osídlit již osídlené území. Chimeřané byli čerstvě odtrženou skupinou Altmerů, která chtěla uctívat své Daedrické bohy. Dwemeři jimi opovrhovali a vysmívali se jim. Během následujících staletí se osudy těchto ras propojí. Dwemeři se s Chimeřany utkají kvůli území, zdrojům a samozřejmě i náboženství.

Během přetahování Chimeřanů a Dwemerů o Morrowind, tak Falmeři ze Skyrimu, také známí jako Sněžní elfové, prohrávají krvavý konflikt s lidskými osadníky, kteří se později nazvou Nordy. Hrozilo jim vyhynutí, a tak se zbývající Falmeři obrátili na Dwemery s žádostí o pomoc. Doufali, že Dwemeři pomohou svým elfským příbuzným, budou bojovat s Atmořany, pomstí jejich padlé a pomohou jim získat zpět svou zem.

Tak se ale nestalo. Když Sněžní elfové přišli Dwemery žádat o pomoc, tak je Dwemeři vzali pod svou ochranu. Ale byla to past. Dwemeři je oslepili jedovatými houbami, které rostou v Černotě. O generaci později měli Dwemeři vlastní rasu otroků.

Zpět v Morrowindu boje s Chimeřany pokračovaly. Kulturní rozdíly mezi Dwemery a Chimeřany se prostě nedaly ignorovat. Kultura Dwemerů byla agnostická a upřednostňovala rozum před vírou. Chimeřané byli naopak zatvrzelí uctívači Daeder. Zdálo se, že je válka nevyhnutelná. ale Dwemeři a Chimeřané se brzy ocitnou v nepravděpodobném spojenectví. Když válečníci Nordů vtrhli během prvního věku do Morrowindu, tak elfové museli odložit své rozdíly stranou a čelit společné nepříteli.

Výsledkem bylo vytvoření První rady. Šlo o vládnoucí skupinu tvořenou Dwemery i Chimeřany. První radě se povedlo odrazit invazi Nordů, a elfové tak vytlačili rasu lidí z Morrowindu. Po 16 letech válčení našli Dwemeři a Chimeřané koneční mír. Ten přinesl nevídaný rozkvět obou skupin.

Zlatý věk. Ale ne pro všechny. Klan odpadlých Dwemerů odmítl vstoupit do První rady. Nevěřili Chimeřanů, jakožto uctívačům Daeder. Proto si vybrali vyhnanství. Podle legend prý jejich vůdce hodil kladivo Volendrung k zapadajícímu slunci a slíbil osídlit zemi tam, kde dopadne. Dwemeři tuto zemi nazvali Volenfell.

Což se později začalo překládat jako Hammerfell. Mezitím se pod zasněženou krajinou Skyrimu Falmeři burcovali k vlastnímu povstání. Po generacích zotročení začali Sněžní elfové válku se svými Dwemerskými pány. Tak dopadnou všichni otroci a jejich páni. Válka o skaliska byla nekonečným konfliktem, který zachvátil trpasličí města.

Nordi žijící na povrchu ani vůbec netušili o krvavé válce pod svýma nohama. Tato válka trvala desetiletí. Až do jednoho dne, kdy Falmeři zaútočili na přední linii. A tam našli jen prázdná brnění. Rasa Dwemerů už neexistovala. Zmizela. Z neznámých důvodů.

Tou samou dobou spolu v sousední provincii Morrowind Dwemeři a Chimeřané bojovali v Bitvě o Rudou horu. První rada, která elfům přinesla mír a prosperitu na tolik staletí, se rozpadla. Tehdy byl nejvyšším inženýrem Dwemerů génius jménem Kagrenac. Kagrenac chtěl spoutat sílu samotných bohů za použití bájného Lorkhanova srdce. Věřil, že s tímto srdcem jsou Dwemeři připraveni se povznést na bohy ve formě Numidia.

Numidium byl mosazný bůh Dwemerů. Obří golem neskutečné síly. Věří se, že Kagrenac chtěl použít Lorkhanovo srdce k povznesení svého lidu tím, že by spojil Dwemery a jejich největší výtvor v jedno. Spojení životní síly a kovu, síly obou, slabiny žádného.

Co se stalo pak, se už Tamriel nedozvěděl. Celá rasa Dwemerů se vší kulturou a dokonalostí vmžiku zmizela. Celá rasa byla vymazána z goblénu života. Čas Dwemerů už pominul. A i když Falmeři stále ve Skyrimu existují, tak jsou jen stínem svého pravého já. Na jejich místě povstane rasa lidí.

Silný lid s neochvějnými výsledky. To jejich říše se brzy bude rozkládat od východu na západ. Ale to je příběh na jiný den. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hele lidi shodneme se na tom že sepíseme petici aby byl příští díl TES 6ka o Dwemerech a proč zmyzeli byla by to skvělá hra

30

Odpovědět

Podle mě se jim to spojení podařilo a teď je jejich duše v těch strojích :D

51

Odpovědět

Jen je škoda, že nezmíní to, co všichni hráči Morrowindu vědí. Tedy, že je nechala zmizet Azura za to, že chtěli stvořit vlastního boha. Jakápak záhada.

114

Odpovědět

A nepletieš si náhodou chimeranov a dwemerov? Pozri si predošlú časť o temných elfoch, tam je vysvetlené, že zmiznutie dwemerov spôsobilo Lorkhanovo srdce a že Azura prekliala chimeranov ktorí sa tak stali temní elfovia.

111

Odpovědět

+wolf1438Opravdu ne. Lorkhanovo srdce nic takového nezpůsobilo. K roztržce mezi bývalými spojenci Chimeřany a Dwemery došlo proto, že se lord Nerevar (vládce Chimerů - v Morrowindu je hráč jeho inkarnací - Nerevarinem) dozvěděl o snaze Dwemerů vytvořit boha z Numidia pomocí srdce Lorkhana. Došlo k bitvě na Rudé hoře, kdy byl Nerevar smrtelně zraněn a Azura se naštvala na aroganci Dwemerů a podle všeho je poslala někam do jiné dimenze - v Morrowindu se o tom dost dozvíš. Jenže Nerevarovi kámoši (Vivec, Sotha Sil a Almaxea - jeho ženuška) srdce Lorkhana najdou a rozhodnou se s jeho pomocí stát se sami bohy (Tribunalem). Za to se na Chimery naštve opět Azura a promění jejich kůži na šedo a oči jim zrudnou. Navíc předpoví Nerevarův návrat, který potrestá Tribunal (což se v Morrowindu taky stalo).

34

Odpovědět

Není nic co by nasvědčovalo tomu, že Dwemery z Tamrielu vymazala Azura. Kagrenak se snažil učimit Dwemery pomocí srdce Lorkhana nesmrtelnými. Zmizení celé Dwemerské rasy bylo neočekávatelný "vedlejším účinek" této snahy, k čemuž došlo přesně v ten moment kdy uhodil do srdce svými nástroji.

21

Odpovědět

+TurtleVždyť se k tomu Azura v Morrowindu sama přiznala! Hráli jste tu hru vůbec lidi? :-D

10

Odpovědět

+TurtleTak to bych tedy prosil přesnou transkripci aj originálu. Na nic takovýho si nevzpomínám.

00

Odpovědět

Ne, oni Dwemeři zmizel poté co se snažili získat božskou esenci z Lorkharnova srdce. Když to samé chtěli udělat Chimeři rozzuřily tím Azuru a ta je proklela a Chimeři se stali temnými elfi

00

Odpovědět

Je to super, Elder Scrolls jsem nikdy nehrál, ale po shlédnutí těchto videí asi začnu :) Strašně se mi líbí ten příběh, je to lepší jak většina současných fantasy knih, a skvěle zpracované video s ilustracemi :)

324

Odpovědět

Můžu jenom doporučit. Popravdě jsem si před chvíli stáhnul Morrowind:))

160

Odpovědět

A mimochodem, nejsou to ilustrace, ale screenshoty ze Skyrimu. Až tak pěkně to vypadá :D

01

Odpovědět

Jo skvělá rasa. Škoda jen, že vyhlazená. Mohli by udělat díl z minulosti. Ovládat ty jejich stroje by byla jistě zábava. A vidět ty jejich města v plné slávě. Je to jako s Morií v Pánu Prstenů. Nádherná a přitom zpustlá.

310

Odpovědět

Moria se ale potom zase osídlila. To jenom ve filmu tam de Společenstvo bezprostředně po tom co tam selhala Balinova výprava ...

103

Odpovědět

+Kolousek001Ano Morie je osídlena. Ale až za dalších 150 let. Jinak Balin neselhal. Moria byla nádherné město ještě 60 let před událostmi v Lotrovi. To jenom chamtivost a nenažranost trpaslíků je stála konec. Ne selhání. Ale touha po větším bohatství. Jinak Moria byla vyhlazena cca 5 let před příchodem společenstva. Poznáš to i podle toho, jak Gandalf čte zápisky a končící a prohrané válce.

133

Odpovědět

No, Morie nádherné město ještě 60 let před Lotrem nebyla ani náhodou. Byla opuštěná už asi 1000 let, poté, co trpaslíci náhodou narazili na "hybernovaného" balroga, který je z Morie vyhnal. Vyhnanci pak založili Erebor, a pokusili se do Morie vrátit až tehdy, když je z Ereboru pro změnu vyhnal drak Šmak. Jenže to se tam usadili skřeti a tak došlo ke návratu až po bitvě pěti armád, kdy většina skřetů z Morie zařvala, ale balrog se tam skrýval dál... k definitivnímu návratu došlo až někdy na začátku Čtvrtého věku, kdy byl Sauron, balrog i drak už v tahu.

91

Odpovědět

+Magister_PeditumVyhnání bylo ke konci 2. věku. Jinak trpaslíci z Morie a Ereboru nejsou jedni a ti samí. Tyto dvě království byla už v dobách, kdy Sauron kráčel po zemi a nebyl duch. Balroga probudili právě trpaslíci, co přišli po bitvě 5. armád, ale až nějakých 40-45 let po bitvě, kdy znovu obnovili zašlost tohoto království trpaslíků. Jinak Balrog se v Morii ukrýval po prohraných válkách, co jsou popsané v Silmalirionu.

21

Odpovědět

+Magister_Peditum- Roku 1980 Třetího věku je probuzen Balrog a zabíjí krále Durina VI
- Roku 2790 Třetího věku se král Thrór pokouší znovudobýt Morii, což se nepodaří
- Roku 2941 Třetího věku vyráží se odehrává výprava trpaslíku k Ereboru
- Roku 2989 Třetího věku se Balinova výprava pokouší znovu osídlit Morii
- Roku 2994 Třetího věku je Balin zabit skřety a jeho výprava taktéž
- Roku 3019 Třetího věku prochází Společenstvo a Balrog je zabit Gandalfem
- Durin VII poté konečně znovu obnovuje Morii - někdy během Čtvrtého věku - přesné datum není známo - Takže Moria byla opravdu opuštěna minimálně 1000 let, možná i více.

40

Odpovědět

+Magister_PeditumVeskoslav: Promiň, ale píšeš voloviny. Přečti si znovu dodatky v Návratu krále. Erebor je opravdu relativně mladé království, založené uprchlíky z Morie. A Balinova výprava toho moc neobnovila, když jich mohlo být nanejvýš pár set.

00

Odpovědět

Skvělé video, díky Mithrile

100

Odpovědět

Škoda že tam neřekl něco o tom poslednim trpaslíkovi kterého můžete potkat v Morrowindu :P Ale jinak dobré video ;) Dwemeři mě zajímají nejvíce ze všech ras :)

160

Odpovědět

Ono asi nejde zmínit úplně vše nejde. Třeba je škoda, že ve videu nakonec nezmínil, že se podle všeho proměnili na prach a že na Zimohradské univerzitě se pokusili o zopakování toho kouzla, které je mělo vymazat ze světa. Tohle všechno má v textovém dokumentu k videu, ale do videa se to nedostalo.
Vzpomínám si, jak jsem podle návodu v Morrowindu hledal tu dwemerskou postel, pod kterou se válely dvě hromádky popela na sobě. :-D

230

Odpovědět

+MithrilZimohrad? Já myslel že ten je ve Hře o trůny a tady je to Ledohrad :D

230

Odpovědět

+MithrilJasně máš pravdu. :-D Promiň, spletl jsem si to. :-D

240

Odpovědět

+MithrilProstě jednoduše Winterhold :D

140

Odpovědět

+MithrilShodou okolností jsem ten quest včera dělal :D

80

Odpovědět

opět naprostá střela :)

30

Odpovědět

Vždy když vidím podobné video, tak jsem šťastný, že alespoň Dark souls nemá lore jak pro idioty.

241

Odpovědět

Hmm aj tak som zvedavý čo spôsobilo to vyparenie sa Dwemerov. Žeby všemohúcnosť Deadier a Aedier ? Každopádne keby žili trocha dlhšie a mali rovnaký rozmnožovací potenciál ako ostatné rasy tak by si rýchlo podrobili celý Tamriel. S takým technologickým pokrokom je nemožne súperiť, i keď možno mágiou áno.

131

Odpovědět

Vlastne nie ani mágiou pretože dwenmerovia boli sami o sebe skvelí v mágii a ich stroje boli skôr technicko-magické

00

Odpovědět

Je tu nějaká šance, že by příště mohli být Bretoni? :3

50

Odpovědět

Už čtu podtitulek.. tak snad přespříště :D

30

Odpovědět

Bretoni by měli být v 12. kapitole

40

Odpovědět

jde to popořadě tak jako je to na youtube, tohle je 7. epizoda,bretoni jsou 12.

40

Odpovědět

Pokud to nesleduješ na YouTube, tak to bude následovat takto: Nordi, Draci, Císařští, Ayleidi, Bretonci, Orkové, Redguardi, Lesní elfové, Khajiité a Vysocí elfové. A tím končí první série, druhé série se zaměřuje spíš na určité osobnosti a události, jako je Talos, Bitva o Rudou horu, Tribunál atd.

570

Odpovědět

+MithrilDíky. Všem. :)

70

Odpovědět

+MithrilTak doufám že i tu druhou sérii přeložíte :D

400