Povinná minimaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:535
Počet zobrazení:9 010

V USA výše trestu někdy nezáleží jen na úsudku soudce. V některých případech jsou soudci vázáni povinným minimem, tedy počtem let odnětí svobody, který za daný zločin musí minimálně udělit. A kvůli těmto starším zákonům sedí ve vězení lidé, kteří nespáchali vážné zločiny, ale z vězení se jen tak nedostanou. John Oliver to, jak je jeho zvykem, dopodrobna rozebere. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Posledních pár týdnu se pořád něco dělo. Problémy s Íránem, krize v Řecku, Donald Trump, který řekl... Koho zajímá, co řekl. To je jedno. Ale je dost možné, že jste jednu zprávu nezaregistrovali. Prezident Obama dnes udělil milost 46 odsouzeným za zločiny spojené s drogami. Je to největší počet omilostněných od 60. let. Je skvělé dát tolika odsouzeným, kteří udělali chybu, druhou šanci. Je to taková soudní verze pořadu Top Chef: Kuchyně poslední naděje.

Avšak odměnou je možnost odejít svobodný a ne opět zklamat Padmu svým rizotem. Prezident zatím udělil 89 milostí. A to počítáme jen lidi. S radostí oznamuji, že dnes udělím milost dvěma krocanům. Tímto jste omilostněni... od hostiny na Den díkůvzdání. Užijte si krásný a radostný život. Podívejte, jak se ten krocan tváří.

I on si myslí, že každoroční omilostňování krocanů je ubohé. Zabijte mě. Nic horšího se mi dneska nestalo. A to jste právě usmažili mého bratrance. Prezidentské milosti byly vždy kontroverzním tématem. Milost George W. Bushe pro Scootra Libbyho, milost Billa Clintona pro finančníka Marca Riche, nebo, a to je pravda, milost Abrahama Lincolna pro muže uvězněného za zoofilii, protože to udělal v opilosti.

Tím mužem byl John Wilkes Booth. Je to pravda. Dobře, není to pravda, ale kdyby byla, bylo by to ohromující, ne? Bylo by to ohromující. Více se dočtete v mé knize Podivnější než skutečnost: 101 lží o dějinách od John Olivera. Ale jde o to, že tyto milosti jsou velmi důležité.

Všichni tito lidé se stali obětí povinného minima. O tom dnes budeme mluvit. Povinné minimum zavazuje soudce k tomu, aby určité zločiny potrestali minimálním počtem let, bez ohledu na kontext. Je to zvláštní, protože kontext je důležitý. Například fráze "už to bude" je v pořádku, pokud doháníte autobus, ale není v pořádku, pokud to řeknete v autobuse. Jen se snažím říct, že okolnosti jsou velmi důležité.

Naše současná povinná minima byla zavedena v období boje se zločinem v 80. a 90. letech. Jsou částečně zodpovědná za raketový nárůst uvězněných lidí. Od 80. let se počet vězňů zosminásobil. To tedy znamená, že 1 ze 100 dospělých je ve vězení. Ano, ve vězení máme momentálně 2 miliony lidí. Pokud bude tento trend pokračovat, brzy budeme mít dost vězňů k osídlení nového státu.

Věřte mi, že to není dobrý nápad. Jediným dobrým výsledkem toho experimentu byl Hugh Jackman. Ale i tak to zabralo 180 let. Stálo to za to, ale čekali jsme dlouho. Ale stálo to za to. Stálo to za to. Sice to trvalo skoro 200 let, ale stálo to za to. Povinná minima mohou lidem zničit život. Seznamte se s jedním vězněm z Oklahomy.

Jmenuju se Kevin Ott a moje číslo je 203093. Jsem zde za prodej metamfetaminu. Už tu jsem 14 let a pár měsíců. Budu tu až do smrti. Jo... Sedím tu za 85 gramů metamfetaminu. Dostal doživotí za 85 gramů metamfetaminu. To je šílené.

Jednají s ním jako s Walterem Whitem z 5. řady, ačkoliv je sotva Jesse Pinkman z prvního dílu. Většina povinných minim pro obchod s drogami byla zavedena v 80. a 90. letech, kdy se USA zmítaly v protidrogové hysterii. V té době jste mohli zapnout televizi a vidět toto. Tohle je crack. Nerozdrcený kokain. Není super, hustý ani pro dětičky.

Když děti fetují, tak mě to fakt vytočí! To jsem já! To je má budoucnost? Ano, pokud nepřestaneš brát drogy! Kdo fetuje, ten prohraje. Moc nám na tobě záleží, Mikey. Na drogách není nic hustýho. Musíte si přiznat, že ta poslední scénka vysílá dětem jasnou zprávu. Poslyšte, pokud budete brát drogy, objeví se vaše oblíbené kreslené postavičky a budou na vás mluvit.

To chcete? Při boji s drogami prosadil Reagan tvrdá povinná minima. Jeho následník zavedl ještě tvrdší tresty. V jeho projevu na toto téma se objevil jeden úžasný moment. Tohle je crack. Byl před pár dny zabaven protidrogovým oddělením na parkovišti přímo naproti Bílému domu.

Klidně by tu někdo mohl prodávat PCP. Vypadá to jako nevinné bonbóny. A nyní za pomoci obsahu tohoto pytlíku vyletím na zádech draka do vesmíru, na místo, kde je vše krásné a strach je jen vzpomínkou. Jdeme na to! Jdeme na to! Za kometami!

Malá zajímavost. Pokud vás napadá, proč někdo prodával drogy přímo před Bílým domem, tak se později ukázalo, že Bílý dům požádal protidrogové, aby k nim drogový zátah přiblížili, aby prezident mohl říct tu větu v projevu. Protidrogové souhlasilo s tím, že zátah přesune o kousek blíž k Bílému domu. Problémem bylo, že náctiletý dealer nevěděl, kde Bílý dům je.

Je smutné, že během toho zátahu chytili náctiletého. Ale s touhle historkou se ve vězení neztratí. To je skvělá historka o vloupání. Ale vyprávěl jsem vám o tom, jak jsem prodal crack prezidentovi USA? Tohle není pouze problém republikánů. Demokraté v Kongresu, státní zákonodárci a dokonce i Bill Clinton, ti všichni prosazovali tyto zákony. Na začátku roku 1994 mělo 31 států a D.C.

povinná minima za drogové prohřešky. Toto téma lidi spojovalo rychleji než slepičí tanec na svatbě. Ten vyjde naprosto pokaždé. Takhle válí tvoje tetička! Ale v dnešní době názor velmi změnil. Například prezident Obama i Ted Cruise s povinným minimem nesouhlasí. A na začátku roku skupina zákonodárců z obou stran představila nový zákon tímto úderným prohlášením.

Dovolte mi, abych začal výzvou pro tisk a všechny zúčastněné. Pokuste se najít různorodější politickou skupinu, která se v dějinách Kongresu kdy shromáždila na jednom místě. Já vás vyzývám k nalezení rozmanitější skupiny, než je osm mužů před vámi. Nenapadá mě nikdo, kdo by tam nebyl zastoupen. Vyzývám vás! Dokonce i lidé, kteří tyto zákony podporovali, změnili názor. Kevin Ring byl kongresman, který v 90.

letech povinná minima podporoval. Věřil, že lidi odradí. Když později šel do vězení za podvody a poznal své spoluvězně, něco změnilo jeho názor. Většina těch lidí udělala hloupou chybu, aniž by tušili, jaký trest jim hrozí. Mysleli si, že je nechytí. Můžete být přísní, jak chcete. I kdybyste zavedli doživotí za přecházení mimo přechod, nezabráníte tomu. Jistě že ne.

Nesmyslně dlouhé tresty od zločinu neodradí. Délka trestu je jako penis. Pokud se použijí správně, i ty krátké odvedou svou práci dobře. Teda takhle jsem to slyšel... A pravdou je... Povinná minima nejenže nefungují, ale navíc ničí životy. Podívejte se třeba na Weldona Angelose, který spáchal jeden nenásilný zločin.

Ve 24 letech prodal malé množství marihuany informátorovi. Weldon v té době vlastnil zbraň. Výsledkem bylo, že dostal povinné minimum 55 let ve vězení bez možnosti propuštění. Propustí ho až v 79 letech, protože prodal něco, co se nyní smí legálně užívat pro osobní potřebu ve čtyřech státech a jehož hlavním vedlejším efektem je to, že vám Frasier bude připadat vtipnější. Ale tento trest neovlivnil pouze jeho. Jeho chlapcům bylo 5 a 7 let.

Úplně je to zničilo. Neustále můžete vidět, jak jsou smutní. Je to kruté... Netvrdím, že si trest nezasloužil, ale tohle je už moc. Podle mě to už stačilo. To minimum by mělo být kolem pěti let. 55 let je až příliš. Ano, je to až příliš.

A víte, kdo si to ještě myslí? Soudce, který ho odsoudil. Kdyby unesl letadlo, dostal by 24 let ve vězení. Kdyby byl terorista, dostal by 20 let ve vězení. Kdyby znásilnil dítě, dostal by 11 let. A já mu musím uložit 55 let vězení? To není správné. Pokud tedy počítám správně, tento pouliční drogový dealer dostal stejný trest jako terorista, který během únosu letadla znásilnil dítě.

Osoba tak strašná, že si nejsem jistý, jestli někdo takový vůbec někdy existoval. Není však sám. Mnoho soudců se staví proti povinným minimům. Výše trestu se přenáší ze soudců na žalobce, kteří pak mohou využít pohrůžku přísným povinným minimem k tomu, aby donutili obviněného k přiznání nebo ke spolupráci. V policejních seriálech to vidíme pořád.

V tvém bytě našli heroin. Kvůli tomu se to dostane k federálnímu soudu. Povinné minimum je 10 let. Ale dáme ti na vybranou, Jimmy. 10letý trest, nebo nám pomůžeš s těmi vraždami. Ale nepomáhej nám moc ochotně, Jimmy. Z téhle epizody zbývá ještě 23 minut, takže nám to budeš muset sdělovat hezky pomalu.

Drogy lidem ubližují. O tom žádná. Avšak povinná minima, která je měla zastavit, nadělala víc škody než užitku. Především v určité populaci. Roku 2010 byly tři čtvrtiny lidí odsouzených za drogové delikty podle povinného minima černoši nebo hispánci. Zákon postihuje menšiny stejně jako hokejová zranění bělochy. Ne výhradně, ale ta nerovnost je viditelná.

Na federální úrovní jsme naštěstí některá povinná minima snížili a dodali soudcům možnost v některých případech minimum změnit. Na lokální úrovni 29 států zrušilo své zákony o povinném minimu. Ale tyto reformy většinou nebyly retroaktivní. To znamená, že tisíce lidí jsou ve vězení za přečiny, za které by o pár let později dostali mnohem mírnější tresty. A to je hrozné. Uvědomte si, jak otravné je, když si lidé objednají jídlo v restauraci až po vás, dostanou ho dřív a odejdou před vámi.

Avšak v tomto případě je jídlem myšleno vězeňské jídlo, restaurací vězení a ta večeře trvá pos*aných 55 let! Jde o to... Pokud tyto chyby rychle napravíme, může být efekt trestu i tak značný.

Podívejte se na Jasona Hernandeze, který za prodej drog dostal doživotí. Dívejte se, jak čte svou prezidentskou milost. Budiž dáno na vědomí, že já, Barack Obama, prezident Spojených států amerických, po zvážení... všech okolností případu... jsem dospěl k názoru, že existují dostatečné důvody... pro schválení...

podané žádosti. Řeknu vám, jak moc dojemné to je. Dojalo to i mě, a to jsem Brit. My to v sobě potlačujeme tak usilovně, že se u nás pláč na veřejnosti trestá vyhoštěním ze země. Žiju tady v USA, protože jsem v kině viděl trailer na Zápisník jedné lásky. Psal jí každý den v roce. Každý den v roce! První láska je ta největší!

Existuje spousta případů, které bychom mohli zmínit. Zde je například ještě Sharanda Jones. Spáchala jeden nenásilný zločin. Dostala doživotí, protože byla okrajovou součástí sítě výrobců cracku. Když nastoupila do vězení, měla 8letou dceru. Její vyrůstání musela sledovat z vězení. Mým snem je podívat se k ní do školy. Tím chci říct...

Vím, že jsem dostala doživotí, ale ráda bych šla na její maturitní ples. Nedokážu si představit, že bych tam nebyla. Tohle video je 8 let staré a o ten ples přišla. Sharanda nebyla na seznamu prezidentských milostí. Stejně tak Weldon Angelos. A Kevin Ott na seznamu ani být nemůže, protože je ve státním zařízení, takže jeho milost by musela přijít od guvernéra Oklahomy. Podívejte, těchto milostí by se mělo dávat víc.

Ale pokud chceme tento problém řádně řešit, nesmí státy a federální vláda pouze rušit zákony o povinných minimech, ale musí prosadit zákony, podle kterých půjde zpětně snížit tresty. Téměř všichni se shodují na tom, že povinná minima byla chybou. Nemůžeme tu mít systém, kde za tuto chybu budou lidé dál platit a kde jejich největší šance na propuštění z vězení, ve kterém by už dávno neměli být, je převléknout se do kostýmu krocana a potloukat se kolem Bílého domu o Díkůvzdání.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tomu panovi uz totalne jeblo. rudy komunisticky nok.

023

Odpovědět

V Česku nemáme !povinná minima", protože:
1. platí princip subsidiarity trestněprávní represe (materiální korektiv dosahu trestního bezpráví) - tj. při splnění formálních znaků nemusí být společenská "škodlivost" taková, aby byl potrestán za trestný čin,
2. i v dalších případech může soudce dát sazbu nižší, pokud...jsou důvody vhodné zvláštního zřetele, jedná se o spolupracujícího obviněného, atp.
Povinná minima jsou dost špatný nápad.

60

Odpovědět

Americké právo "umí tresty sčítat", tedy místo nejvyššího možného trestu za prodej drog, nebo souhrnného trestu dostal zločinec: 30 let za nošení zbraně během prodeje drog, 15 let za prodej drog a 10 let za výrobu dané drogy.

Pokud například bude kamioňák, který "zaparkoval" kamion na přejezdu v Studénce, souzen, tak dostane 10 let. Pokud by byl souzený v Americe, pak by dostal za neúmyslné zabití 3x10 let, dále 5x7 let za způsobení vážného zranění, dále poškození veřejně prospěšného zařízení 3 roky a nakonec by mu vzali i řidičák.

200

Odpovědět

07:18 - Nikoli Ted Cruise, ale Ted Cruz.

20

Odpovědět

prosim Vas opat pisem pod video johna ze mi nejde...vsetky ostatne idu len od neho nie...moze mi niekto poradit ?

10

Odpovědět

nepoužívaš nejakú zahraničnú proxy alebo VPN? možno sú jeho videá blokované v niektorých štátoch.

00

Odpovědět

Smutné

101

Odpovědět

Argumenty ve videu mě nepřesvědčila o zrušení povinných minim, ale jen o tom, že by měla být nastavena lépe.

926

Odpovědět

Otázka je, jestli vůbec mohly. Mám pocit, že toto téma narazilo na nějaký rozdíl mezi českým a americkým (možná anglosaským a kontinentálním) právem. U nás je jasný interval trestní sazby u všech zločinů, ale tohle mi přijde jako něco jiného. Možná to vůbec nezapadá do tamního systému, a v jiné podobě to tam nemá cenu držet. Nebo máte pravdu, a stačilo by ta minima stáhnout dejme tomu na pět let.

162

Odpovědět

55 let za držení 85 gramů metamfetaminu? Takový plýtvání penězi daňových poplatníků... Co takhle to svinstvo vzít a pěkně mu to všechno naprat rovnou do žíly... Ušetřilo by se za vězení, za popravu i za likvidaci drogy a dotyčný by aspoň vyzkoušel svoje zboží... Celkové náklady: jedna injekční stříkačka a ta by se dala použít i opakovaně, protože co záleží na nějaký žloutence při takovýhle dávce... Možná je to trochu brutální trest za prodej trochy drog, co kdyby se tím perníkem ale předávkoval jeden nebo více hloupých puberťáků, který vůbec netuší, co takovej sajrajt udělá s jejich nervovou soustavou... Bohužel, asi nemám dostatek empatie s ubohými dealery, asi to je tím, že všechnu lítost si nechávám pro oběti... Můj názor je ten, že brát drogy je mnohem menší zločin, než je prodávat. Uživatel ohrožuje pouze svoje zdraví, zatímco prodejce je ochoten kvůli penězům ohrozit zdraví ostatních. Pro takový lidi nemám slitování, bez ohledu na to, kolik plesů prošvihnou...

1732

Odpovědět

Dealery nelituji, ale nelituji ani jejich "oběti". Jasně, že když už jsou závislí, tak udělají pro další dávku cokoliv a jsou tedy snadno zneužitelní, ale kdo je nutil s tím začínat? A ty žvásty, že puberťáci netuší, co jim to udělá s nervovým systémem? Možná to nevědí úplně přesně, ale v dnešní době přeci musí každý vědět, že to s nima neudělá nic dobrého. To je taky důvod, proč když se pořádají různé sbírky, tak přispívám na asistenční psy, léčbu rakoviny dětí apod., ale absolutně nikdy bych nepřispěla na feťáky. Beru to tak, že si to způsobili sami a ať si to vyžerou.
K samotnému videu. Moc se mi nelíbilo, jak to John podal. Skoro to vypadalo, jako by říkal: "Prodej drog? Ale vždyť vlastně o nic nejde". 50 let nebo doživotí mi přijde ale neúměrné. Trest má člověka skutečně zabolet, ale taky být úměrný prohřešku. V případě samotného držení drog by stačilo začínat tak na pěti letech. Tedy pouze v případě, že by tohle byl jejich první delikt, pokud by už někdy předtím byli trestáni, tak je to zcela úměrné. Věřím v druhé šance, ale skutečně jen ve druhé, nic mě totiž nedokáže vytočit tak, jako články typu: 35 letý a 18x trestaný recidivista...

147

Odpovědět

Popravdě, nedovedu si představit, jak se může někdo přesvědčit o tom, že někdo pozbyl své lidské hodnoty. Pro mě je člověk pořád člověk, i kdyby spáchal genocidium. Ano, zločinec má být potrestán. Ale trest přece není pomsta, nejde o to, jestli soucítíme s tím, nebo s oním. Jde o to, jestli je svět lepším místem. A myslím, že trest smrti, ani běžné nakládání s tresty v řádu desítek let svět lepším místem neudělají. Už pár lety v kriminále si člověk dostatečně podělal život, aby to odradilo ty, na které podobné věci platí (a ti se pak do těch kriminálů vůbec nedostanou). A co jiného bych měl mít z toho, že má někdo jiný zničený život? Nevím, nic mne nenapadá.

279

Odpovědět

+komunardTeraz už viem prečo si komunista ... Si úplne mimo reality chlapče :D Ale teší ma že si chudák, takže nemáš dosah...vďaka bohu :D

426

Odpovědět

+komunardTak mi přijde, že máš tentokrát celkem pravdu, lidi, který by raděj zločince napravili než zabili (no aspoň kvalitně pomučili), který sou ochotni v myšlnekový rovině překročit hranice zkurvenosti toho, co tu momentálně je, se logicky dostanou mimo realitu. Chudáci to sou taky, nedokážou si kompenzovat zkurvenost svýho vlastní život na lidech, který s tím nemaj nic společnýho. Maj to blbý tyhle lidi, ale myslím si, že sou ty jejich ideály stejně pěkný. Jenže reálně...napravit někoho je fakt těžký a pracný...jo a taky to není dost cool, pro smrady co koukaj na televizní noviny na nově to totálně nevyzní...tak komu by se do toho chtělo? Jo, to protože je svět takový hnusný místo. A právě proto svět je a bude hnusný místo. To už je asi takovej bludnej kruh.

62

Odpovědět

Ve 24 letech prodal Weldon Angelos "malé množství marihuany". Teda jestli je "malé množství" opakovaný prodej marihuany v ceně $350, nález dvou 100 librových pytlů se stopy marihuany také jen malé množství a především nedovolené ozbrojování také jen dovolenkovou strastí?

66

Odpovědět

A jak prokážeš že v těch 100 librových pytlích bylo 100 liber trávy ? :D Třeba si tam schoval jen libru, protože neměl nic menšího. Jinak těch 350 babek je cena za unci (záleží jak čeho, seno můžeš sehnat i levněji), což rozhodně není žádné velké množství.

82

Odpovědět

+Flagellum DeiJenže on nebyl odsouzen za držení drog, ale za držení zbraní během prodeje drog. Ale asi je normální, že každý český dealer má "firearms" (pistoli, nebo příruční samopal.)

43

Odpovědět

+Flagellum DeiTakže těch povinných 55 let v chládku dostal za nelegální držení střelné zbraně ?

30

Odpovědět

+Flagellum DeiAno...byl souzen podle "924(c)", který mluví o nošení zbraní během prodeje drog. Škoda, že se v tomto případě John Oliver dopouští "zjednodušení" případu na tvrzení, že se jedná o drogového dealeara.

31

Odpovědět

+Flagellum DeiOn je jako rozdíl mezi tím když se nelegálně ozbrojíš a jdeš třeba na pouť a tím když se nelegálně ozbrojíš a jdeš prodávat dobroty ? :D:D

31

Odpovědět

+Flagellum DeiJe....Prodej drog je sám o sobě trestný čin, je to podobný rozdíl, jako když vykradeš sejf v bance a vykradeš sejf v bance a přitom máš u sebe samopal s kadencí 600 ran za minutu

31

Odpovědět

Já bych stejně zlegalizoval všechny drogy bylo by to, tak jednodušší.. osobně bych jim to klidně prodával i na náměstích a mrtvými féťákama bych potom hnojil pole a vznikl by, tak hezký koloběh života.
Zkrátka ať se s tím bojuje sebevíc, tak to prostě nedokážeme zastavit a je jedno, jestli budou dostávat 50 let ve vezení anebo je popravovat, jako v té Číně (viz. příspěvek o něco níž). Pokud někdo chce užívat drogy, tak je stejně začne užívat a kdo je nechce užívat, tak je logicky nezačne užívat.

288

Odpovědět

a to ti nevadí, že "výroba kokainu" stojí Ameriku (kontinent) 100 tisíc mrtvých ročně?

14

Odpovědět

+orcinusorca2014100k ročně ? Všude se uvádí že válka proti drogám má na svědomí několik jednotek tisíc mrtvých ročně, nikoliv 100k. :D

50

Odpovědět

+orcinusorca2014Protože to nevyrábí profesionálové.. kdyby to bylo zlegalizované, tak by na to padal zákon o bezpečnosti práce :P Navíc to číslo mi příjde až moc vysoké + kdo jsi ty, že máš právo říkat, jak má někdo jiný žít?

92

Odpovědět

+orcinusorca2014no, a keby bol ten koks legálny, tak sa bojovať nemusí a bolo by po probléme, navyše by to pozdvihlo tamnú ekonomiku. Lenže takýto krok by viedol k zapadaniu zbraní prachom, čo sa istej skupine ľudí nepáči. Totižto aj boj proti drogovým kartelom je dosť veľký biznis pre pár firiem.

00

Odpovědět

Vítejte v Evropě, kde je trestní právo založeno na "povinných minimech" za KAŽDÝ trestný čin.

615

Odpovědět

Zaujimalo by ma, ako dosli k tomu, ze dobu 55rokov az dozivotie nazyvaju minimom.

180

Odpovědět

Tak oproti trestu jaký má např. Dudley Wayne Kyzer je jedno doživotí minimálním trestem. :D

60

Odpovědět

Nebýt toho, že prakticky do všeho Oliver cpe feminismus a rasismus, tak by to bylo o mnoho lepší. Příště už jenom očekávám, že bude díl o imigrantech v Evropě... :-)

1534

Odpovědět

Spojené státy mají svých problémů s nelegálními migranty dost. :D

210

Odpovědět

obžalovaný: Pane soudče, já něvěděl jaké tresty jsou za dealování drog a navíc jsem ani nečekal, že mě poldové chytnou.
soudce: Tak vy jste to nevěděl? V tom případě je to v pořádku a dnes odejdete jen s napomenutím.

2911

Odpovědět

obžalovaný: Já si tu uzinu vzal na svou obranu, víte pane jak jsou dnes zákazníci nevrlí...
soudce: Samozřejmě, že máte právo na ochranu při prodeji nebezpečných drog. Ale nepoužil jste schválené váhy, takže vám musí dát pokutu.

151

Odpovědět

Samozřejmě že musel zmínit jak je ten zákon strašně rasistickej. Evidentě kdyby běloši brali drogy stejně jako černoši a hispánci tak by to nebyl problém, ale protože černoši berou drogy víc, tak je ten zákon o to horší.

4510

Odpovědět

Wow, tak hrozně soucítím s tím mužem, který dealoval perník a je za to ve vězení :'( :'( Tvle, kdyby byl v Číně, tak dostane trest smrti, takhle může být rád, že je na živu. V Číně k tomu mají stejně nejlepší přístup, protože ohledně drog žádné omluvy, výmluvy, ale, apod. neexistují.
A to s tou rozmanitostí skupiny v 7:35, ten týpek jednoznačně řekl POLITICKY ROZMANITÉ ...
A že nejublíženější skupinou jsou černoši a hispánci mi přímo vehnalo slzy do očí ;_;
Jasně, mandatory minimum je špatné, ale možná se mohl zaměřit na jinou skupinu, než lidi obchodující a užívající drogy, protože právě tihle si za to mohou sami a celou dobu věděli, co se může stát. A výmluva 'nemyslel si, že ho chytí' v tomhle případě má stejnou váhu jako u vraha, zloděje a nebo teroristy, který ukradne letadlo a znásilní na něm malé dítě.
Již před 10 lety nám pan Jahelka radil, že „Neznalost neomlouvá."

3032

Odpovědět

Těžko upřít lidem možnost dělat chyby. A pak už je to o tom, že na jednu stranu by lidé za chyby tohoto druhu určitě platit měli, ale na druhou stranu by to mělo být adekvátní. "Nemyslel si, že ho chytí" není argument pro to, že by se tresty za zločiny měly zrušit, ale pro to, že ani vysoký trest nefunguje jako odstrašující případ (protože překvapivě se páchají i ty zločiny za které je trest smrti a ty, co je páchají, to nijak neodrazuje). Takže by bylo lepší dát adekvátní trest a zkusit odsouzeného navrátit do společnosti.

Když uznáme, že lidé mohou páchat chyby - a je jedno jestli jde o držení trochu víc trávy, prodej speedu, nebo nelegální stahování filmu, tak se můžeme vrátit k současnému smyslu vězení, což je 1) chránit společnost před pachateli trestných činů, 2) zabránit odsouzenému v dalším páchání trestné činnosti a 3) vychovat jej k tomu, aby vedl řádný život, a tím působit výchovně i na ostatní členy společnosti. A ten 3 bod je taky zatraceně důležitý.

80

Odpovědět

+SisyfosJestliže je neodradí dlouhodobý, snad až komicky dlouhý, pobyt za mřížemi, představa 2 let ve vězení je odradí ještě méně. Jediné, co by fungovalo, je práce, protože jak je známo, práce šlechtí.
A nemluvím o jednoduché práci, ani o příliš smysluplné práci, protože čím zbytečnější a těžší bude, tím lépe, například je nahnat do kamenolomu a nechat je ručně těžit kamení, něco jako to dělal Yuri Bojka v Neporazitelném 3. Potom by si rozmysleli, jestli jim za to ten prodej drog stojí.

21

Odpovědět

+SisyfosTakhle to právě nefunguje. Člověk není racionální bytost, která před každým činem posoudí výhody a nevýhody, zohlední míru rizika a podle toho koná. Tedy někdy samozřejmě ano, ale často jedná zkratkovitě, na základě pochybných intuicí a tak podobně. Délka ani podmínky trestu nemají příliš velký vliv na odpuzující charakter trestu. Pokud dotyčný věří, že nebude dopaden, může mu hrozit provaz a kulové z toho. Pokud myslí, že by ho nejspíše chytli, tak nic neudělá, ani když je trest relativně mírný.

60
Další