PatentyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:709
Počet zobrazení:15 314

Myšlenkou patentů je to, aby chránily zájmy člověka, který něco objeví. Ale v poslední době způsobují mnoho potíží velkým i malým firmám, protože se do toho zapojují takzvaní "patentoví trollové". Co jsou zač a jaké finty vymysleli? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Shark Tank - Pořad, ve kterém lidé investorům představují své podnikatelské nápady a doufají, že do nich budou investovat. Českou mutací byl pořad Den D na ČT 1. Trollové a kozy - Oliver zde naráží na norskou pohádku Three Billy Goats Gruff.

Přepis titulků

Patenty jsou právně závazné vyjádření hesla: "Zabírám si." Jsou důležité. Když v USA něco vynaleznete, potvrdí vám to Patentový úřad. Tím si zajistíte, že tento nápad bude patřit vám. V podnikání je to naprosto zásadní. Víte to, pokud jste někdy viděli epizodu Shark Tank. Jak to, že nemáte patent nebo patentovaný software? Doufám, že si patent zajistíte.

Bez něj vám přeji hodně štěstí. Cítím, že budete mít potíže. Nemáte patent, nemáte hotové vzorky, nemáte zkušenosti. Pokud nemáte patent nebo patentovanou technologii, budete mít potíže. - Končím. - Končím. - Končím. Ano, pokud do Shark Tank přijdete bez patentu, je to jako jít do Amerika hledá topmodelku bez toho, aniž byste se uměli smát očima a špulit zadek. Zařaď to do katalogu, ty nejsi vydavatel!

Nejsi vydavatel! Netuším, co to znamená, ale... Jde o to, že bez patentu nemáte v Shark Tank šanci. Ovšem pokud se vám nenaskytne jedinečná investiční příležitost, jako u tohoto chlapa. Navštívíte mé stránky, popíšete kočku, já jí nakreslím a pošlu vám ji. Chci, abyste do mě investovali, chci pro vás kreslit kočky.

Mimochodem, do jeho nápadu investovali. Zřejmě proto, že má patent na ten divný pohyb rameny. Problémem je, že systém patentů je čím dál častěji zneužíván. Před pár lety člověk jménem Austin Mayer vytvořit populární simulátor létání a jednoho dne dostal výhružný dopis. Psalo se tam, že společnost jménem Uniloc proti mně zahajuje řízení. Společnost Mayera žaluje za porušení patentu. Podle žaloby Uniloc vlastní myšlenku programu, který kvůli autorizaci kontaktuje centrální server.

Na této technologii jsou založeny všechny aplikace na Android. Všechny? Všechny, o kterých vím. Ano, tato společnost Uniloc tvrdí, že vlastní část každé aplikace na Android. To znamená, že by mohli nakráčet do kanceláří Tinderu a požadovat, aby bylo odstraněno vše, co vytvořili.

Což zřejmě budou pohlavně přenosné nemoci, smutné orgasmy a roztříštěné lidské sebevědomí. To je základem jejich byznysu. Ale tato situace se stala tak běžnou, že pro tyto společnosti existuje i název. Takzvaní "patentoví trollové" většinou nic nevyrábějí ani neprodávají. Jen nakoupí patenty a vydělávají vyhrožováním žalobami. Většina těchto společností nic netvoří.

Jen třesou s těmi, kteří ano. Nazývat je trolly je zavádějící. Trollové aspoň něco dělají. Regulují vstup kozlů na most a dávají lidem zábavné hádanky. Patentoví trollové jen vyhrožují, že vás oškubou. Věřte mi, že počet těchto sporů roste. Z 4 700 patentových sporů, které se v roce 2012 objevily, se do 3 000 zapojili patentoví trollové.

Bílý dům tvrdí, že během posledních 2 let se počet sporů vyvolaných patentovými trolly téměř ztrojnásobil. Výzkum naznačuje, že tyto spory od roku 1990 stály investory téměř půl bilionu dolarů. Půl bilionu. Položím vám to do perspektivy. Aby lidé přišli o takové množství peněz, musel by Johhny Depp hrát v Osamělém jezdci 100krát ročně po dobu 25 let.

To je otřesná suma peněz! Patentoví trollové cílí na všechny. Na velké firmy, jako je Apple a Samsung, ale i na ty malé. Vlastně ani nemusíte nic vyrábět, aby se na vás zaměřili. Stačí, abyste něco používali. Společnost v Old Lyme nemohla věřit tomu, že je někdo žaluje za používání kopírky. Hledáme zaměstnání lidem s určitými bariérami.

Většinou pro lidi s postižením. FolNer, LLC hrozí žalobou, pokud nezaplatí přes tisíc dolarů za každého zaměstnance, který využívá na kopírce funkci "skenovat do emailu". FolNer tvrdí, že má na tyto peníze právo, protože vlastní patenty na tento proces. Páni. Pokud vyhrožujete žalobou společnosti, která hledá postiženým práci, kvůli využívání jejich vlastní kopírky, nejste jen na cestě do pekla, ale máte zajištěné parkovací místo hned vedle Ďábla.

Jak jsme se do těchto problémů dostali? Částečně je to způsobeno druhy patentů, které jsme schválili. Patentový úřad má schvalovat vynálezy, které jsou nové, užitečné a nezřejmé. Tyto tři přídavná jména by řekl Tom Cruise, kdyby hledal ideální polovičku.

Ale během období velkých technologických změn byli zahlceni požadavky a schválili patenty, které neměli. Toto se stalo v 19. století s železnicí a pak v současnosti s rozvojem softwaru. V posledních 10 letech počet softwarových patentů výrazně vzrostl. Experti vidí problém v tom, že patenty na přístroje byly specifické, ale patenty na software mohou být tak obšírné a nejasné, že si později mohou nárokovat vlastnictví vynálezů, o kterých se jim tehdy ani nesnilo.

A odtud pramení naše současné problémy. Pokud se troll dostane k nejasně definovanému softwarovému patentu, může požadovat peníze za vše, co tomu popisu sedí. Pokud by před lety vymysleli patent na "počítačovou věc, která nikdy nefunguje", mohli by nyní zbohatnout na FaceTime. Opravdu hodně zbohatnout.

Patentoví trollové povýšili tento proces na vědu. Nejdříve přišli na způsob, jak se nikdy nedostat k soudu. Výzkum zjistil, že téměř 90 % případů je mimosoudně vyrovnáno. A to z praktického důvodu. Je to vlastně vydírání. Řeknou, že obhajoba bude stát mezi 2 a 5 miliony dolarů. Patentový troll řekne: "Dohodneme se na 100 tisících." Mnoho firem vyrovnání zaplatí, protože je to levnější než soud.

Vymyslí tedy s maximální částku, kterou budete ochotný zaplatit, a dohodnou se s vámi na ní. Toto číslo vybírají stejně, jako aerolinky vybírají teplotu v letadle. Je nastavená tak, abyste se cítili nepříjemně, ale ne tak nepříjemně, abyste s tím něco udělali. A nejhorší na tom je, že často je těžké zjistit, kdo za tím stojí. Často mají vágní názvy jako IP NAV, Empire IP nebo Pragmatus.

Pragmatus by byl tím nejnudnějším řeckým mytologickým hrdinou. Jsem Pragmatus a s hydrou bojovat nebudu, protože je mnohem větší než já. Půjdu domů přes farmářský trh, protože potlučená zelenina je tam na konci dne levnější. Pragmatus se loučí. Patentoví trollové dokonce objevili místo, kde jsou k nim soudy příznivější. Téměř čtvrtina loňských federálních patentových žalob proběhla v soudním okrsku Marshall v Texasu.

Bydlí zde jen 24 tisíc lidí. Čtvrtina případů proběhla v Marshallu v Texasu. A není to proto, že by tam lidé vytvářeli vynálezy stejně, jako feťák meamfetaminu v kutilských potřebách. Spojil jsem kolečko s hřebíkem. Je to hřebíkové kolečko! Nový patentovaný vynález. Tady je 4 stopy dlouhá PVC trubka, kterou použiju jako obří brčko.

Patentováno. Jsem génius! Dejte mi další metamfetamin. Patentoví trollové zjistili, že z nějakého důvodu soudy a poroty ve východním Texasu sympatizují se žalobci. Bylo to tak efektivní, že velké společnosti musely dělat až absurdní věci, aby se lidem v Marshallu zavděčily. Společnosti vědí, že dobrá PR kampaň v Marshallu je důležitá.

Kdokoliv může být vaším příštím porotcem. Vedení města nám řeklo, že Samsung zde byl mnohokrát žalován a že utratil skoro milion dolarů za komunitní projekty, jako je toto veřejné kluziště hned před soudní budovou. Samsung se patentových žalob bál natolik, že postavil venkovní kluziště v Texasu. Víte, jak složitý musí být provoz? Je to jako stavět kuželkářskou dráhu ve vesmíru.

Tato situace je šílená. Dobrou zprávou je, že strany ve Washingtonu podporují změnu. Dokonce byl před dvěma lety představen takzvaný "Inovační zákon." Obsahoval správné myšlenky. Třeba to, že patentoví trollové mají platit náklady řízení, když prohrají, nebo že má být více transparentní jejich vlastnická struktura. Ten zákon nebyl dokonalý, ale pomohl by. Je to jako když rodiče náctiletých zamknou skříňku s alkoholem.

Rhapsody, vím, že tě to nezastaví, ale bude pro tebe těžší obrátit celé sousedství vzhůru nohama. Bohužel, ačkoliv zákon s valnou většinou opustil Sněmovnu reprezentantů, v Senátu se nikdy k hlasování nedostal. Jak jen to může být možné? Jak to, že tento zákon neprošel? Vím, že tohle mají být čerstvé zprávy, ale vliv soudních právníků je ve Washingtonu obrovský.

Ano, lobbistické skupiny, včetně skupiny soudních právníků, zabránily tomu, aby zákon prošel. Nemůžete nechat soudní právníky rozhodovat o tom, zda by mělo probíhat více zbytečných soudních sporů. To je stejné, jako by o umístění popelnic měli rozhodovat mývalové. Měly by být snadno dosažitelné a pootevřené. Kdo je pro, ať udělá... Pokud jste s nimi setkali, víte, že tohle je věrohodné napodobování.

Naštěstí stále existuje naděje. Tento zákon se bude znovu projednávat. I kdyby neprošel, něco se musí změnit. Musíme něco udělat, nebo v USA zbudou jen firmy, které nespoléhají na žádný patent. Napadá mě jen jediný příklad. Nakreslím jakoukoliv kočku budete chtít, nakreslím kočku, kterou mi popíšete.

Můžu říct asi jediné. Rozjedem to. Rychle napravme naše patenty, jinak budeme v prdeli! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pomocí patentů se třeba snažil Microsoft zničit Android, naštěstí se mu to tedy nepovedlo ale hádejte proč ? Protože Google který koupil Android platformu, koupil současně s tím i MOTOROLA výrobce telefonů kterého absolutně k ničemu nepotřeboval (rozhodně ne k tomu aby vyráběl telefony), koupil ho jen proto aby získal patenty motoroly a pak se postavil před microsoft a řekl něco v tom stylu "ty máš patenty kterými mě můžeš srazit na dno a já mám teď patenty kterými můžu tebe srazit na dno, tak to smažme a dejme si pokoj" ... a podepsali dohodu o vzájemném neútočení kvůli porušovámí patentů ... :-) legrační že ? A víte na co ty patenty microsoftu který mohl android srazit na kolena ? to neuhodnete: na DVOJKLIK, na postupné načítání web stránky a například na roletku, to je takový ten prvek na který kliknete a vyberete si způsob dopravy než klepnete na tlačítko dokončit objednávku a sakra i to blbé tlačítko je patentované, ano :-) není to mechanické tlačítko prostě je to jen barevný obdelník na displeji na který když klepnete myší tak to něco udělá, na to je taky patent :-) hnus velebnosti, hnus

10

Odpovědět

Ještě, že v ČR se nedá patentovat software...

22

Odpovědět

Kdo má zájem o danou problematiku, tak mi toto video připomnělo jednu přednášku. Doporučuji tomu případně ty dvě hoďky věnovat.
http://www.studentsforlibertycz.cz/multimedia-archive/tragedie-dusevniho-vlastnictvi/

60

Odpovědět

Ještě jsem si vzpomněl na Donalda Knuth (autor knihy Art of programming a jednoho z nejvýznamějších vědců):
"To a computer scientist, this makes no sense, because every algorithm is as mathematical as anything could be. An algorithm is an abstract concept unrelated to physical laws of the universe."

41

Odpovědět

totálny otras. ono patenty same o sebe ani nie su z ekonomickeho hladiska opodstatnene, kedze myšlienky su volne širitelne, kopirovatelne a modifikovatelne bez toho, aby prvotný človek o tu myšlienku prišiel... to je niečo uplne ine ako vlastnicke prava na hmotne statky, ktore existuju z dovodu, že zdroje su obmedzene...

ludia potom využivaju patenty, čiže pravo použit štatne nasilie na ludi, ktori použivaju ich napady bud za ucelom ochrany ich biznisu, alebo sa toho rovno chytia trolovia

každopadne, oboje je zle pre ekonomiku ako celok... predstavte si, že by existoval patent na koleso... asi tazko by sme boli technologicky tak daleko ako sme dnes

198

Odpovědět

Patentová ochrana trvá jen 20 let, což znamená, že všechny vynálezy starší 20 let jsou volně k použití ;) A proto jsou nový věci tak drahý a to, co používá technologii 90 let už stojí pár kaček...

100

Odpovědět

+SkweerookL20 rokov je dosť dlhá doba, ak si uvedomíš, že technologický progres rastie exponenciálne a nie lineárne

102

Odpovědět

+SkweerookLDnes ano, pokud mluvíme o elektronice nebo softwaru, já to chtěl zmínit k tvé poznámce o patentu na kolo :)

60

Odpovědět

+SkweerookLa prvních 20 let dělala kolo jen jedna firma?

25

Odpovědět

+SkweerookLLecitin: :D presne tak, v mezopotamii pred 7000 rokmi to robila iba jedna firma

110

Odpovědět

Člověk, který vytvoří myšlenku, do toho musel vložit svou práci, možná i kapitál a zdroje. Člověk, který použije cizí myšlenku, do toho nevloží nic. V systému, založeném na konkurenci a zisku, by se tedy nevyplatilo myšlenky vymýšlet, když by použití cizí nic nestálo. A investovat do něčeho, co se nevyplácí, to dělá stát, a pár bohatých a/nebo chytrých lidí. Naštěstí toho není málo, ale na něco zpeněžitelného dostanete víc peněz a rychleji. Pokud se chcete zbavit brzdy vývoje ve formě omezení šíření myšlenek, a zároveň nechcete přijít o mnoho zdrojů pro výzkum, musíte mít systém, který stojí na spolupráci a užitku. Ten nemáme, a proto musíme mít patentní úřad. Až ho mít budeme, patentní úřad se může zrušit.

246

Odpovědět

+komunardTen systém už máme, nicméně na 80 let trvajícím experimentu na zhruba 1,5 miliardy lidí se zjistilo, že je lepší ho nechat včelám a mravencům, jelikož mezi lidma se vždycky najde nějaká svině, která to posere...

271

Odpovědět

+komunardpatenty existuju cca 150 rokov - maš pocit, že sa predtým neinovovalo ? konkurencia ťa nútí neustale zdokonalovat produkty a služby

19

Odpovědět

+komunardregressiv: Edwin Drake vymyslel způsob, jak těžit ropu. Nepatentoval si postup, zemřel v chudobě o 40 let později.

100

Odpovědět

+komunardJednak jste patentům pěkných pár desetiletí ubral, jednak před tou dobou tu ještě nebyl, a proč to opisovat, kapitalismus.

01

Odpovědět

+komunardDark_stuff: to je sice smutne, ale ja som reagoval na komunardov koment o tom, že bez patentov by tu neboli inovacie, čo je čiry nezmysel

04

Odpovědět

+komunardTo jsem ale nepsal, nevím, kde jste to vyčetl. Psal jsem, že by ubylo prostředků na výzkum. To je přece rozdíl, nebo ne? Navíc, víte, kolikrát takový výzkumník dostane otázku, k čemu to je dobré? I když se třeba zabývá základním výzkumem, kde ta otázka ani nedává moc smysl.

31

Odpovědět

+komunardOk komunarde, ted mi rekni jak je to s patenty u softwaru?(Tam je v dnesni dobe asi nejvetsi bordel) Na sestaveni banalniho algoritmu casto netreba nejakeho velkeho usili, staci talent. Budes ostatnim programatorum zakazovat mysleni aby nahodou nevymysleli a nepouzili stejny algoritmus? Kdyz prvni praclovek vymyslel scitani, jak by to dopadlo kdyby to zakazal ostatnim?

12

Odpovědět

+komunardKořen z Masakru:
Můj názor:
V kapitalismu je dobré ba potřebné mít patentní úřad (to není totéž, jako že je dobré a potřebné mít patentní úřad).
Aby patentní úřad vydával patenty na hovadiny, je špatně, bez ohledu na ekonomický systém.

11

Odpovědět

S tím Tinderem má pravdu :( :D:D:D

220

Odpovědět

Kdyby si někdo chtěl poslechnout celou kočičí písničku - 3:00:

https://www.youtube.com/watch?v=BB_AdLAhw-4

112

Odpovědět

ten chlápek co umí tak skvěle tančit chce za JEDEN OBRÁZEK KOČKY 10€... srsly wtf :D

210

Odpovědět

10€? wtf? o.O To jako £8? Ze srandy sem utratil vic penez. Sorry, ale zijes v jinem svete..

10

Odpovědět

jen bitches, skerovany prsty a krk, na nohach vans a moji psi furt hulej travu ;) v jedny ruce skate a v druhy ruce rubin, nedelam ten s**t jinak mam k tomu svoji enklavu ;)

081

Odpovědět

"YouTube kanál Last Week Tonight blokuje přístup z některých zemí (např. Velká Británie, Irsko, Austrálie)." John to robí dobre !

390

Odpovědět

proč?

11

Odpovědět

Ja mam uz proxy a nevadi mi to :-D

00

Odpovědět

Jeden z problémů kapitalistického světa, všude vládnou právníci a soudci = idioti bez cti a hrdosti.

1542

Odpovědět

No to je ale blbost. K moci se vždy dostanou lidi bez morálních zábran, s kapitalismem to nemá nic společného.

555

Odpovědět

Protože za komančů všude nevládli bezcitní straníci, za feudalismu povýšení šlechtici a ve starém Římě ti bohatí, že?

512

Odpovědět

čím viac pozerám jeho videá, tým viac mi príde také usa a celý svet viac smiešný

992

Odpovědět

to len teraz? :D

78

Odpovědět

+Jify"tým viac", a nie "teraz"

372

Odpovědět

asi si nečetl příběh "I want my dollar" od Richarda Feynmana

53

Odpovědět

Jestli to chápu dobře, tak mnoho bohatých firem by přijalo s jistou dávkou uspokojení, kdyby někdo patentovému trollu poslal dopisní bombu.

140

Odpovědět

Ok, musel jsem si to pustit 2x, jelikož poprvé jsem se smál. :D

135

Odpovědět

John má zřejmý pud sebezáchovy - sice upozorňuje na problémy, ale nikoho nejmenuje, ani nenabízí řešení. Rozesírat byznys mafii, skončil by brzo v několika popelnicích současně.

1049

Odpovědět

Asi jsi nekoukal do konce

550

Odpovědět

Vždyť tam přímo jmenoval 4 firmy, které takhle "podnikají". :D

820

Odpovědět

Akože nemenuje? Práve to je na tom najlepšie, že ukáže konkrétne osoby/inštitúcie/firmy. V jeho videách je kopec záberov ako dôkazov v štýle: "ten a ten povedal to a to a tu je video". A ty napíšeš, že nikoho nemenuje? bžžžm :D

320

Odpovědět

ten konec mě rozsekal :D :D :D

281

Další