Nejpodivnější ostrovy na světěAxolot

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:621
Počet zobrazení:7 898

Pokud se vám nechce do Chorvatska a hledáte cestovatelskou inspiraci, bez váhání se vrhněte na následující video. Bizarní ostrovy, které v něm uvidíte, by totiž určitě vystačily na pořádně strhující dovolenou.

Přepis titulků

Ostrovy vždy podněcovaly fantazii fikce, ať už se jedná o literaturu, filmy, televizní seriály, nebo dokonce videohry. Představují svůj vlastní zvláštní svět, který fascinuje svou izolací, historií a tajuplností. Pravidla, kterými se řídí naše kontinenty, ať už jsou morální nebo fyzická, na nich podle všeho neplatí. Jak ale uvidíte, na ostrovech i všude jinde skutečnost mnohdy překonává fikci. Queimada Grande: Hadí ostrov První ostrov, o kterém vám povím, možná nepatří k těm nejpodivnějším, ale je bezesporu tím nejnebezpečnějším.

Ostrov Queimada Grande, který leží na pobřeží São Paula, je neobydlený a vstup na něj je povolen pouze vědcům. Jistě uhádnete proč, když vám povím, že se mu přezdívá Hadí ostrov. Queimada Grande se pyšní nejhustší populací hadů na světě. Jsou na zemi, na stromech, a dokonce i ve starém majáku, do kterého už věky nikdo nevkročil.

Kdyby to byly užovky, ještě by se to dalo snést. Všichni hadi na ostrově ale patří k jedinému smrtícímu druhu, křovináři ostrovnímu. Tito plazi žijí výlučně na Queimada Grande a jejich jed, který je jedním z nejsilnějších na světě, doslova rozleptá tkáň kolem uštknutí. Pro herpetology je ostrov unikátní kuriozitou. Pro zbytek lidstva je jen noční můrou. Hašima: Ostrov duchů Skupina Mitsubishi na konci 19.

století zakoupila ostrůvek na jihu Japonska, který pokřtila Hašima. Ležel na ložisku uhlí, které skupina měla v úmyslu těžit. Aby se připravila na příchod horníků, vybudovala na ostrově nefalšované město, s budovami, obchody i školami obklopenými vysokou kamennou zdí, která je chránila před bouřemi. Důl Hašima během druhé světové války produkoval 400 000 tun uhlí ročně. Mezi dělníky pracovalo i alespoň 800 otroků z Koreji, která se v té době nacházela pod japonskou nadvládou.

Přes sto jich při práci zemřelo. Populace ostrova se během 50. let natolik rozrostla, že dosahovala téměř 5 300 obyvatel na rozlohu 6,5 hektaru, což představovalo hustotu 83 500 obyvatel na kilometr čtvereční. V té době se jednalo o nejvyšší hustotu obyvatel na světě. Obrat nastal, když se hlavním zdrojem energie v Japonsku stala ropa. Aktivita dolu rychle ustala a poslední obyvatelé byli evakuováni v roce 1974.

Ostrov zůstává opuštěn, vydán napospas tajfunům, a jeho budovy kousek po kousku zdolává vegetace. Dnes, o 40 let později, zůstává Hašima tak, jak ji zanechalo Mitsubishi. Město duchů uprostřed moře. Isla de las Muñecas: Ostrov panenek Jistý Julian Santana Barrera se v 50.

letech rozhodl opustit svou ženu i dítě a žít poustevnickým životem na mexickém ostrově Xochilimilco. Když dorazil na místo, našel malou holčičku, která se utopila v průlivu. Aby Don Julian uctil její památku, začal sbírat opuštěné panenky, které připluly po proudu, a věšel je po stromech. Svým úkolem byl posedlý a nashromáždil stovky panenek, které našel v odpadcích nebo které získal od místních obyvatel. Vegetaci ostrova nakonec pokryla malá znetvořená tělíčka. Deformované panenky zaplnily i chýši Dona Juliana.

Podepsal se na nich čas a síly přírody. V 90. letech se příběhu zhostila média, a ostrov se stal hrůzostrašnou atrakcí. Pořádají se zájezdy, na kterých turisté mohou zkoumat surrealistickou krajinu, v níž je ze všech stran sledují mrtvé oči panenek. 17. dubna 2001 byly nalezeny ostatky Dona Juliana, který se v 80 letech utopil. Většinu svého života strávil osamocen na ostrově, ponořen do svého absurdního a grandiózního díla.

Panenky nadále pomalu tlejí pod mexickým sluncem. Podle místních pověr ale můžeme vidět, jak se pod rouškou noci hýbou. Ballova pyramida Jako obrovský špičák se tyčí uprostřed Tasmanova moře. Ve srovnání s Ballovou pyramidou vypadá Tintinův Černý ostrov až přívětivě. Tento ostrov je obrovská lávová struktura, která ztuhla uvnitř sopky. Říká se jí sopečný krk. Poté, co kužel sopky zerodoval, zbyl jen skalnatý hrot.

Ballova pyramida je s výškou 562 metrů nejvyšším sopečným krkem na světě. Když vidíme její nehostinné vzezření, mohli bychom si myslet, že se netěší žádnému životu. Tým vědců ale v roce 2001 učinil mimořádný objev. Ve výšce sta metrů našli na opuštěném keři 24 příslušníků hmyzu, který měl podle všeho vymizet v roce 1930. Dryococelus australis, stromový humr. Tento obří hmyz může dosáhnout délky 15 centimetrů a v momentě jeho objevu se jednalo o nejvzácnější hmyz na světě.

Pokud si říkáte, jak se skupina vzácného hmyzu octla na opuštěné skále mezi Austrálií a Novým Zélandem, odpověď je prostá. Nevíme. Poveglia: Ostrov smrti V benátské laguně leží ostrůvek s tragickou minulostí, na kterém žadné turisty neuvidíte. Poveglia v dějinách několikrát sloužila jako lazaretto, karanténní zóna. Poprvé ve 14.

století, když Evropu decimoval dýmějový mor. Na ostrov byli vyhoštěni všichni nemocní z Benátek, kteří byli spolu s tisícemi dalších obětí brzy spáleni na obrovské hranici. Mor znovu udeřil v 17. a následně 19. století. Celkem se odhaduje, že na tomto ostrově o rozloze stěží 9 hektarů zemřelo přes 160 000 lidí. Napoleon později využil jeho pověstného prokletí a skladoval na něm zbraně a střelný prach. Příběh ale nekončí.

V roce 1922 byla na Poveglii otevřena psychiatrická léčebna. Místní legedy praví, že jeden z lékařů na pacientech prováděl podivné pokusy a že skočil z kostelní věže nemocnice. Léčebnu v roce 1968 zavřeli a ostrov byl nedlouho poté opuštěn. Hrůzná minulost Poveglii propůjčila pověst místa, na kterém straší. Rybáři se od něj drží dál a někteří říkají, že jsou občas slyšet údery zvonu, po kterém už dlouho není ani památky. Milovníci adrenalinu se vydávají do rozpadlin nemocnice, kde jsou stále k vidění lékařská zařízení, která uvízla v čase.

Pokud zavítáte do Benátek a budete chtít mezi projížďkami na gondole zažít menší děsivou eskapádu, je třeba na to jít nenápadně. Na Poveglii platí přísný zákaz vstupu. Sokotra: Mimozemský ostrov Sokotra je legendární ostrov, který vypadá jako ze sci-fi románu. Leží na pobřeží Yemenu a od afrického kontinentu se odtrhl před šesti miliony let. Díky této geologické izolaci se na něm zrodila fenomenální biodiverzita.

Sokotra je domovem více než 800 druhů vzácných rostlin, z nichž je třetina endemická. Nenajdete je nikde jinde na planetě. Mezi nejpodivnější druhy patří okurkový strom, fíkovník, který připomíná nohu slona osázenou květy, nebo dračinec, jehož rudá pryskyřice ve starověku sloužila jako tinktura a léčebný balzám. Fauna jí rozhodně není nic dlužna a pyšní se několika desítkami unikátních druhů ptáku, plazů a hmyzu.

Pokud jste vždy snili o tom, že navštívíte mimozemskou krajinu, ostrov Sokotra se jí bezesporu blíží nejvíce. Díky, že jste se na video podívali. Pokud jste těchto pár turistických rad ocenili, neváhejte se přihlásit k odběru a sledovat Axolota na sociálních sítích. Tak zase příště. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten milý Frantík kecá (nebo minimálně kecají titulky, které říkají, že do majáku na Queimada Grande už věky nikdo nevstoupil).
Na maják se vstupuje pravidelně kvůli výměně baterek - maják je zautomatizován.
VICE o tom natočil reportáž. 1. díl tady: https://www.youtube.com/watch?v=lrtpMR458Y4

40

Odpovědět

ani neví co mele.. ostrov smrti že tam neuvidíme žádné turisty?? a pak řekne že je tam přísný zákaz vstupu.. tak to bude asi ten důvod proč tam žádní turisti nejsou ne? bože ta jeho hloupost mě nasrala

346

Odpovědět

Mne pobavila vaše hloupost. Ostrov smrti to je kvůli těm desetitisícům lidí, co tam jeli akorát umřít, kvůli staré psychiatrické léčebně (kdysi se v takových zařízeních dělo ledasco), a kvůli strašidelné pověsti a atmosféře. Proč hned v druhé větě zmiňuje turisty to nevím, možná kvůli tomu, že jsou Benátky tak oblíbené místo. Ale určitě neprovádí úvahu kterou mu přisuzujete.

291

Odpovědět

nic moc... videa s timhle tematem sem videl uz pred lety.. a anglicky :D

137

Odpovědět

Kdyby ten týpek uměl anglicky a mluvil tak ve svých videiích bylo by mnohem snadnější u toho neusnout a trochu se zažrat do toho co vypráví. Ale když člověk nezná ani slovo tohohle kmene a k tomu ten jeho uspávací styl vyprávění, tak je fakt těžký to dokoukat do konce. Jinak zajímavý věci prezentuje určitě, né že ne:)

1554

Odpovědět

Od toho jsou tam titulky. Taková ta písmenka ve spodní části videa. Abyste se mohl podívat na video v jazyce, kterému vůbec nerozumíte.

1294

Odpovědět

Nepsal náhodou o tom ostrovu hadů Alberto Vojtěch Frič, náš už trošku pozapomenutý cestovatel a znalec kaktusů?

91

Odpovědět

Poveglia v Benátkách vypadá dost postapokalypticky a na to jsem já ujetej- okamžitě bych se tam usadil a byl bych nejštastnějším chlapem na světě :D

170

Odpovědět

Tak fajn, kdo si se mnou udělá výlet po těchto ostrovech? :D

391

Odpovědět

Mám takový spolehlivý mor.....ehm, chtěl jsem říci vor. Dáme sraz v Benátkách?

391

Odpovědět

Tenhle chlapik je fajn vybira zajimava temata takze jestli mate v planu prekladat, tak ja jsem pro. Btw na ostrov panenek by jsem asi nejel:)

1501

Odpovědět

Jenom taková zajímavost. Kdyby chtěl někdo vidět, jak to probíhá na tom ostrově panenek v noci, může se podívat na díl dobyvatelů ztracené pravdy s03e02. :-)

80

Odpovědět

Víc videí od něj by rozhodně nebylo na škodu :-)

891

Odpovědět

Ten mimozemský vyzerá moc fajn, tam by som šiel. :)

1631