Loterijní společnostiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 043
Počet zobrazení:13 378

Loterie se provozuje ve velké spoustě zemí světa a ani Česká republika není výjimkou. John Oliver se zaměřil na tento obrovský segment trhu, který je v USA specifický tím, že ho provozují přímo jednotlivé státy. Když se na konci videa zamyslíte, nefunguje to u nás vlastně na dost podobném principu? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Ještě malá informace. John Oliver posledním dílem z neděle zakončil první řadu svého pořadu. Na obrazovky se znovu vrátí až v lednu. My pro vás chystáme přeložit ještě pár starších videí, ale poté nám také nezbude nic jiného, než čekat na nové díly. Děkujeme za pochopení.

Přepis titulků

Loterie. Je to druhé nejlepší využití fixů na pingpongové míčky, hned po kreslení očí žabáka Kermita. Minulý týden jsme byli svědky obrovské výhry. Výherní los byl prodán v New Yorku. Spousta lidí si dnes ráno kontrolovala svoje losy. Máme tu mnohamilionovou záhadu. Padl jackpot v hodnotě 321 milionů dolarů. Dnes večer budeme hledat vítěze.

To nebude tak těžké. Pokud jeden z vašich kolegů všem minulý týden v práci řekl, ať si nase*ou, pak převrhl svůj stůl a odešel, bude to nejspíš váš vítěz. Ale pokud jste nevyhráli, nevěšte hlavy. Budete mít až neuvěřitelné množství jiných příležitost si vsadit. Loterie jsou povolené ve 44 státech USA. Reklamám se nevyhnete.

Najdete v nich vše od průtrže pingpongových míčků, přes člověka v kočičí kožešině, který si hraje s míčkem vytvořeným z peněz, až po podivného výherce, který se z nějakého důvodu rozhodl svou výhru utratit děšením tučňáka, kterého vzal na paraglide. To je až bizarně specifické využití výhry. "Pokud vyhraju, připevním si na hrudník tučňáka a vznesu se k nebesům. Nas*r si, evoluce! Já rozhoduju o tom, kdo bude létat!" "Já rozhoduju!"

"Já!" Reklamy na loterii svádějí a jsou všude. Státy do nich každý rok investují půl miliardy dolarů ročně. Dělají to proto, že jim loterie vynáší pěkný balík. Jen minulý rok lidé za loterie utratili 68 miliard dolarů. 68 miliard... Američané za ně utratili víc než za lístky do kina, hudbu, porno, NFL, baseballovou ligu a videohry dohromady.

Američané tedy utrácejí za loterii víc než za Ameriku. Když se zamyslíte, je zvláštní, že vláda vede jeden obří hazardní systém. Ale tak loterie nikdo nevnímá. Jsou nám představovány spíš jako charitativní nadace. 3 miliardy na školství otevřou spoustu dveří ke vzdělání. Tennesse Lottery. Hru měnící. Život měnící. Zábava. Občanům Oregonu záleží na vzdělání.

Proto jsme přes 5 miliard dolarů z loterie dali do školství. Oregon Lottery koná dobro. Kdykoliv si zahrajete newyorskou loterii, část peněz jde na pomoc newyorským školákům, jako jsou tito. Newyork Lottery. Každý vyhrává. Díky, že jsi kamarád můj. Tyto reklamy naznačují, že ten, kdo nesází, je sobec.

Proč nechceš vzdělávat tyhle sehrané děti, ty zku*vená zrůdo? Podívejme se blíže na jejich slogany. Každý vyhrává, loterie koná dobro a je to hru měnící, život měnící, zábava. Každý, koná a mění? Začněme u základů. Loterie vydělají každoročně 68 miliard dolarů.

Odkud se ty peníze berou? Během posledních 20 let mnoho studií zjistilo, že rodiny s nízkými příjmy utrácí za loterii více peněz. To dává smysl. Mnoho lidí rádo vsází a rodiny s nízkými příjmy si to mohou prostřednictvím loterie dovolit. Když chtějí bohatí lidé riskovat své peníze, investují je na burze nebo se bez předmanželské smlouvy rozvedou kvůli Amber.

Amber je věčná. Navíc vás dostane. Je trochu únavná, ale bude tu pro vás. Loterie prodává lidem naději. A jde jí to skvěle. Založte účet pro vysokoškolské vzdělání vašich dětí. Založte účet pro vysokoškolské vzdělání jejich dětem.

Hra s jackpotem vám může splnit sny. Mega miliony. Sněte mega. To vypadá jako reklama na podílový fond. Avšak loterie není investicí. Stálo by za zmínku, že tyto mega sny jsou mega nepravděpodobné. Jaká je šance vyhrát v loterii? Pouhých 1 ku 176 milionům. Vyhrát v Mega milionech je jako schytat ránu bleskem ve chvíli, kdy vás požírá žralok.

Dobře. To je sugestivní příklad, ale také skvělý námět na film. Dobře, toho chlápka bude požírat žralok, pak do něj uhodí blesk a vtělí se do toho žraloka. Žralok pak vyhraje v loterii. Je to spojení Mezi námi děvčaty a Čelistí. Bude se to jmenovat Žábrolionář z moře. Žábrolionář z moře. Channing Tatum je minulostí.

V loterii existují i menší hry, kde je pravděpodobnost vyšší. Ale i přesto na výhrách vyplatí mnohem menší část peněz než na koňských dostizích. Nejhorší na tom je, že když v loterii prohrajete a jste na svůj tip naštvaný, nemůžete se uklidňovat tím, že skončí jako žrádlo pro psa. Ale i přes to dál vsázíme. Částečně proto, že nám vtloukají do hlavy, ať kašleme na nějakou pravděpodobnost.

Je to váš sen. Stát se může cokoliv. Sni, hraj, vyhraj. Nikdy nevíš. Nastartujte své sny jen za dvě babky. Tyto reklamy jsou tak efektivní, že jsem si během toho, co jste sestřih sledovali, skočil koupit všechny tyhle losy. Někdo vyhraje, třeba to budu já!

Avšak i když lidé vyhrají, dost často se to celé pokazí. Všichni jsme viděli tragické titulky o výhercích v loterii jako: "Vítěz loterie utratil 27 milionů." "Vítěz loterie nalezen mrtvý v posteli." "Bratr kvůli 16milionové výhře najal nájemného vraha." Zdá se, že výhra v loterii je jako svatba s Tomem Cruisem. Jistě, ve vaší hlavě to zní skvěle a možná sníte o tom, že se vám to jedno vyplní, ale kdyby se to skutečně stalo, za pět let kouzlo vyprchá, odcizíte se své rodině a uvidíte věci, které už z paměti nevymažete.

Nikdy! V Izraeli jsou vítězové loterie fotografováni v maskách, aby ochránili jejich identitu.

V 90. letech si jeden muž z Gazy svou výhru vybral takto. Příliš výherců loterie se neukáže s pytlem na hlavě. Ale tento 24letý Palestinec si přál zůstat v anonymitě. Ano, výhra v loterii je takové prokletí, že se na Středním východě objevíte s pytlem přes hlavu, protože se vám stalo něco dobrého. Proč je tedy lidé hrají? Někteří nemohou přestat.

Loterie může být velmi návyková. Státy to vědí. Mnoho loterií nabízí peníze na léčbu gamblerů. Illinoiská loterie má i internetovou sekci "Odpovědné hraní". Ale když jsme klikli na odkaz, objevila se, a nevymýšlím si, vyskakovací reklama na Lotto. To jako vážně? To je jako kdybyste začali léčbu alkoholismu slovy: "Gratulujeme, že jste se přihlásili.

Proč se neodměníte osvěžujícím ginem s tonikem? Na zdraví." Jsem si jistý, že je to jen nevinná chyba. Stejně jako věřím, že je pouhou náhodou, že když vygooglujete "léčba gamblerství" vyskočí vám toto. Potřebujete léčit gamblerství? Hrajte nové D.C.

rychlé hry od D.C. loterie. Zažijte vzrušení z okamžité výhry. To si děláte legraci? Někdo v D.C. loterii si zaslouží povýšení před tím, než půjde přímo do pekla. A v tu samou dobu, kdy poukazují na problémy s hraním, státy rozšiřují nabídku o ještě atraktivnější produkty. Podívejte se na Oregon.

Loterie vydělávají státu asi miliardu dolarů každé dva roky. Kolem 80 %, možná i více, možná kolem 86 až 90 %... Máme to na obrazovce. Páni! To vše pochází z video terminálů. Jsou to video automaty a video poker. Většina příjmů z loterie v Oregonu pochází s hracích video terminálů. Podle Oregonu je tohle loterie.

Jistě že je. Stejně jako je tohle kolo štěstěny. A tohle je loterijní stolek. A také si vzpomínáme na film Martina Scorceseho Loterie. Tyto automaty jsou nejen velmi návykové, ale také velmi lukrativní. Vnitřní oregonská data o loterii naznačují, že běžní hráči loterií přijdou asi o 106 dolarů ročně.

Avšak hráčí na video automatech prohrají asi 2 564 dolarů. To je šílené množství peněz. Za ty peníze byste si mohli koupit Mazdu 98. A taky byste měli. Má střešní okno a 6kanálové repráky. Měli byste si ji hned teď koupit a jet pryč od všech těch automatů na video poker.

Ale jestli žijete v Oregonu, bude to celkem fuška. Tam jsou totiž automaty každém kroku. V celém státě jich je přes 12 tisíc. A ta všudypřítomnost přivádí některé lidi do vážného nebezpečí. Já a můj přítel jsme se hádali kvůli tomu, že jsem furt pryč. Tvrdila jsem, že jdu s přáteli ven, ale skončila jsem u video pokeru. Nebo jsem šla nakoupit.

Vrátila jsem se bez nákupu i bez peněz. Přišla jsem domů a jemu to bylo hned jasné... ...a pak jsme byli bez jídla. Pamatujte, že zařízení, která ji přivedla do těchto problémů, zřizuje sám stát. Stát, který tvrdí, že jeho loterie "koná dobro". Teď mě napadá, že asi nebude náhoda, že má Oregonská státní loterie v logu překřížené prsty.

Univerzální symbol pro lhaní. Dobře, možná další otázka... Další otázka by měla znít takto: "Proč to zákonodárci stále podporují?" Jak nám řekly tyto zpívající děti, loterie je o dobrých úmyslech, třeba o vzdělání. To byla ale vždy jen výmluva. Státní loterie byly v této zemi až do roku 1964 ilegální.

Tehdy New Hampshire založil první loterijní společnost. A jejich reklama nesla jedno velmi povědomé poselství. Proč si chcete koupit tento los? Je první v naší zemi a ráda bych se toho účastnila. Také si myslím, že je to velmi prospěšné pro školství. Myslím, že lepší důvod, proč si ho koupit, ani neexistuje. Lepší důvod asi vážně neexistuje. Zato existuje spousta lepších způsobů financování školství.

Z DPH, prodejem koláčů nebo prostým vložením peněz do obálky s nápisem ŠKOLA a odesláním poštou. Všichni tvrdí, že loterie napomáhá vzdělávání. Realita je ale jiná. Naše vyšetřování se zaměřilo na výdaje 24 států, které z loterie přispívají na školství. Výsledné vysvědčení je otřesné.

Procenta příjmů převedená na školství jsou nulová ve 21 státech. Loterie nepřináší do školství žádné další peníze ve 21 ze 24 států. Student matematiky z těchto států by vám řekl, že je to skoro 50 %. Jak je to možné? Prostě se podívejme na Severní Karolínu. Jejich guvernér založil asi před 10 lety Vzdělávací loterii Severní Karolíny s velkým příslibem.

Až bude loterie zavedená, bude přispívat další půl miliardou ročně na vzdělávání. Půl miliardy navíc zní skvěle. Nyní asi ve všech místních školkách chodí děti v na zakázku šitých oblecích a citují Nietzscheho a Kierkegaarda. Ale ve skutečnosti Severní Karolína za každého studenta utrácí méně než v době, kdy loterie začala.

Pokud přemýšlíte nad tím, jak je to ku*va možné, je to proto, že se peníze v rozpočtu rády přesouvají. Vybrat peníze jen za jedním účelem je asi jako se snažit močit jen v jednom rohu bazénu. Rozlije se to všude bez ohledu na to, co tvrdíte. Dám vám příklad. Roku 2012 použila Severní Karolína 100 milionů dolarů z loterie na výstavbu škol.

To ovšem neznamená, že byl rozpočet na stavbu škol o 100 milionů vyšší. Nějaké peníze přitekly, další peníze odtekly. Podíl z firemních daní z příjmu byl vyškrtnut, když byly přislíbeny peníze z loterie. Tyto finance byly nahrazeny příjmy z loterie. Kam se poděly peníze z firemních daní? Kdo ví, stejně se nikde dlouho neohřejí. Ale zcela nezávisle na tom plánuje Severní Karolína firmám značně snížit daně.

Díky, že hraješ Vzdělávací loterii, Severní Karolíno. Snad to vyjde příště. Avšak i přes tohle všechno státy loteriím i nadále věří a snaží se oslovit více hráčů tím, že vám je zpřístupní na telefonu. Illinois tento rok spustila aplikaci, která vám dovolí kupovat losy přes telefon. To je děsivé.

Všichni víme, že kdyby právě v tento moment mohla vaše matka hrát loterii stejně snadno jako Candy Crush, za tři týdny by opékala krocana venku nad popelnicí. Jsem si jistý, že Illinois použije stejný argument jako každý, kdo státní loterie obhajuje. "Přinese to peníze na dobré účely." Ale jak jsme teď viděli, loterie jsou špatné pro ty, kteří nevyhráli, a často i pro výherce.

A navíc jsou dobrým způsobem, jak přilepšit rozpočtu. Podívejte... Sázení je jako alkohol. Většina lidí ho má ráda, někteří jsou na něm závislí a státy se nemohou shodnout, zda ho zakázat nebo nechat být. Ale bylo by trochu divné, kdyby stát podnikal v prodeji alkoholu a tvrdil, že každý panák vodky pomáhá dětem v učení. Díky, že jsi kamarád můj.

Děti díky mně získají iPad. Jsem vítěz! Každý je vítězem! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jenže v čr neni statní loterie ale jen soukromě, a to je docela rozdíl ;)

00

Odpovědět

7:45 ... tuším, že neřekl "atraktivnější" ale "návykovější"

30

Odpovědět

Hned, jakmile jsem se dozvěděl, že státy ty příjmy z loterie dávají na školství, mi bylo jasné, že výměnou za to snížili daně korporacím...a nemýlil jsem se. Stejný princip jako u zvýšení DPH výměnou za snížení přímých daní - ať daňové břemeno nesou lidi s nízkými příjmy.

22

Odpovědět

Všechny tyhle výroky v reklamách by měly být brané za klamavou reklamu.
Nechápu, jak někdo může říct, že dává tolik a tolik na vzdělávání, když si pak ten dar může odečíst z daní. Jak řekl Oliver, ty peníze by tam stejně šly, jen by to nemohlii použít v rreklamě. Protože slogan "MY PLATÍME DANĚ" by asi na nikoho neplatil a nikoho nezaujal :))

41

Odpovědět

No, já bych takový slogan vnímal mnohem pozitivněji, než různé charity, existující jen pro reklamní účely. A nejsem sám, to dobře vím. Ale většinový tenhle přístup asi nebude.

31

Odpovědět

Děkujme Johnu Oliverovi že nám opět úplně "otevřel oči"...tentokrát ohledně loterie, která vydělá i kdyby měla každej tejden vyplatit jackpot...to je fakt neuvěřitelné, to teda čumím lidi. Hrozná nehoráznost todlencto. My tě tady nemít Johne Olivere, tak zůstaneme navždy slepými a budeme si myslet, že když si vsadíme loterii, tak pomůžem dětem naučit se násobilku někde v Bronxu, protože přesně za timhle účelem sázim...né abych vyhrál. To že si vsadím loterii je přece moje vůle a to, že je na to v TV jakási reklama která hlásá kdesi co si, mě už nemusí zajímat, protože takové jsou všechny reklamy. No a ješte je to povolený státem, tak to je teda síla. Stát za to může a dovolil to, že nějáká americká (ale může to bejt klidně ruská nebo česká) P*ČA utratí v automatu peníze na nákup a lidi divte se ono je to legální (stejně jako třeba utratit ty peníze za hadry někde v butiku žejo...). No já mám dost. Krásnej příklad kontraproduktivního videa, který vlastně kromě slávy pro Johna Olivera nic nepřineslo. Lidem co nejsou uplně vymletý to vlastně nic nového neřeklo a ten zbytek bude stejně sázet dál :)

1428

Odpovědět

8:10 "pochází s hracích video terminálů." // Má být z :)

20

Odpovědět

Pravděpodobnost, že vyhrajete v loterii nejsou miliontiny procenta, ale 50%. Buď prostě vyhrajete nebo ne...

1360

Odpovědět

Jo, jenže samotná pravděpodobnost výhry je bžilionkrát nižší. Což znamená - bžilion prohraných sázek na jednu vyhranou. A to pravděpodobnostně ani statisticky není zdaleka 50%.
Dalo by se to napsat asi takhle:
Buď prohraješ nebo prohraješ nebo prohraješ nebo prohraješ nebo prohraješ ......... nebo vyhraješ. (Za těmi tečkami si to dosaď ještě bžilionkrát.) ;-)

210

Odpovědět

Teda, kdyby zaměstnanci pojišťoven měli stejný smysl pro pravděpodobnost jako ty, tak nikdo nemá pojištění, protože je přeci 50% pravděpodobnost, že na každého klienta pojišťovny zítra spadne hroch z 20 m výšky. Buď se to stane, nebo ne. Někoho s 50% pravděpodobností úmrtí během příštího dne od založení pojistky nikdo nepojistí.

243

Odpovědět

To samozrejme neni pravda, pravdepodobnost jako podil uspesnych a vsech pokusu muzes pocitat jen a jen za predpokladu, ze dane jevy nastavaji stejne casto, coz je logicky nesmysl. Je rozdil vyhrat ve sportce a hodit korunou orla...

10

Odpovědět

takovej známej vtip a vy to tady berete vážně, ach jo

30

Odpovědět

Vďaka Johnovi Oliverovi budete musieť spraviť jeho samostatnú položku v legendárnych videách a môžte ich tam rovno hádzať :D

142

Odpovědět

5:03 je místo "sázíme" slovo "vsázíme". Nechápu kde se ti tam pořád bere to "v".

14

Odpovědět

ADMINE ve 3:14 máš chybu. Má tam být "sází", né "vsází".

25

Odpovědět

Státy do nich každý rok investují půl miliardy dolarů ročně ? :P něco je tam přeložený 2x

30

Odpovědět

Mně teda vadí, že mi furt nabízí losy na poště. No kde to jsme? Jo a taky, že máme na sídlišti 10 heren v dosahu 20 m, taky slušný.

160

Odpovědět

Jsme ve státě, kde ti pošta zařídí úplně cokoliv, kromě doručení pošty v čas či v kompletním stavu.

872

Odpovědět

Všechno je to o lidech. Když to sázet nechci, tak nebudu o prachy nepřídu. Když nechci kouřit odporný cigára, tak to dělat nebudu, ušetřím taky...

2917

Odpovědět

Větší šance, než že vyhrajete v loterii je, že vás v neděli v půl jedný, před vaším barákem, zajede ruská jaderná ponorka.

2633

Odpovědět

Upřímě ? :D myslím si že ne :D :D :D :D

684

Odpovědět

+PhillipheMůj kamarád má kamaráda a ten má kamaráda co má sestru a ta má přítele a jeho kamaráda táta má kamaráda a tomu se stalo.

825

Odpovědět

+PhillipheKokotko: toho zajela ta jaderna ponorka?

241

Odpovědět

+PhillipheToho zasáhl blesk, když ho požíral žralok

261

Odpovědět

Vim že to asi nebude k tématu, ale myslíte si že je dobře mít kasína a herny podle počtu obyvatel v obci? Si vemte v Praze 1 je hromada kasín, ale lidí tam zas tolik neni kvůli vysokým nájmům. Tak si vemte že v Praze 1 by mělo být po tomhle zákonu asi jedno kasíno(možná ani to ne) víte o kolik přijde Praha peněz od turistů který je tam nechaj? Chápu že teď někde napíše kvůli kasínům a heren přišlo hodně lidi o bydlení a jsou zadlužení, ale myslí te si že na to může to kasíno nebo ty lidi který neuměj říct dost. Dobře ať je registr hazardních hráčů a podle toho ta ty lidi pouštět, ale proč zavírat kasína který někdo vlastní, které maj nějaké zaměstnance, to pak i ty lidi co tam pracovali budou bez domovu a s dluhy. Je podle vás poker hazard, nebo je to spíš něco jako šachy?

1112

Odpovědět

1. Už tu byly i víc off topic diskuse.
2. V Praze je víc kasin, než v Moskvě nebo Londýně. To mi skutečně nepřipadá normální.
3. Gambling vede ke vzniku závislosti. Takže nelze odmávnout jeho následky tím, že si za to dotyční mohou sami. Do jisté míry mohou, neměli s tím začínat. Ale hranice mezi člověkem, který si občas zahraje, a tím, co prohraje poslední kalhoty, je tenká, a nikdo neví, kdy nad tím ztratí kontrolu. A stejnětak je třeba zohlednit, že člověk v emocionálně náročné situaci nejedná zcela racionálně.
4. Tak jako tak, následky jeho chování dopadají na nás všechny, takže je hloupé si říkat věci jako: Jeho problém. Je to totiž náš problém.
5. Pokud někdo něco, cokoli dělá, tak musí uvažovat následky svého počínání, a případnou reakci okolí. Občas mám pocit, že si někdo myslí, že když vydělává peníze, společenské vztahy se ho netýkají. Ale to je nesmysl. Pokud někdo dělá něco společensky škodlivého, třeba podporuje gambling a profituje z něj, musí počítat s tím, že se společnost bude snažit tyto negativa omezovat.
6. Pevně věřím a doufám, že úpadek naší společnosti ještě nedosáhl takové úrovně, že by se z každého neúspěšného podnikatele nebo propuštěného zaměstnance stal automaticky bezdomovec.
7. Poker je hazard, sází se v něm. Q.E.D.

232

Odpovědět

+komunardPointa heren je to ze vetsina slouzi jako pracky na penize, samy na sebe si jich v Praze zas tolik nevydela... ja byc h jim jen zakazal jakkoli na sebe upozornovat - zadny vyvesny stity a blikacky jen decentni napis herna, aby nehyzdili okoli, vetsi regulace smysl nema.

Poker (a vetsina karetnich her) hazard neni, pokud teda nepovazujes za hazard i sachy...

48

Odpovědět

+komunardPoker budeš moct přirovnávat k šachům, teprv až se bude dát koupit vyhozenýho pěšáka zpátky do hry za 70 a figuru za 100 kč.
V pokeru sice na rozdíl od rulety nebo automatů můžeš jít svému štětí naproti dobrým hraním, na druhou stranu to podle mě stejně spadá do kategorie hazard, protože tam s vidinou zisku můžeš ládovat víc a víc peněz a doufat, že všechno vyhraješ zpátky.

117

Odpovědět

+komunardPoker hazard není, pokud ho teda tak nehraješ, jinak je mnohem více o zkušenostech než o štěstí. Kdyby to bylo o pouze o štěstí, myslíš si, že by se hráli turnaje v pokeru? Třeba ruleta je dělaná na to, aby hráč dlouhodobě prodělával, ale tam nemůžeš nic ovlivnit že jo, prostě vsadíš a modlíš se, aby padla černá, kdežto v pokeru, děláš svoje rozhodnutí, která jsou bud dobrá nebo špatná a podle toho se odvíjí tvůj postup, samozřejmě taky tam jde o štěstí, ale kde nejde, že? Burza je podle tebe taky hazard? A co teprv podnikání? Všechno je to o přístupu podle mě.

76

Odpovědět

+komunardTak ono na tom, ze je v Praze vic kasin nez v Moskve neni nic zvlastniho, kdyz je v Rusku od roku 2009 provoz hazardnich her zakazan :D

50

Odpovědět

+komunardSiondi:
1. Je to hazard, musíte sázet, abyste mohl hrát. Je to hazard jiného druhu než ruleta (to jsem nikdy nepopíral), není čistě jen o náhodě, ale pořád to u mne patří do kategorie hazard. Dají se v tom prohrát poslední kalhoty.
2. Burza je totéž co poker, x lidí se sejde, a na základě schopností, které nepřináší užitek a koňské dávky štěstí nebo smůly si je mezi sebou přerozdělí. Akorát, že průběh hry má dopad na lidi, co ho nemůžou ovlivnit.
3. Podnikání je druh organizace práce. To se s tímhle nedá srovnávat (a to rozhodně nevyznávám podivný kult podnikatelů, který je dnes tak populární).

20

Odpovědět

+komunardkomunard:

V tom případě je ale hazard i jakýkoli turnaj, kde vybírají zápisné. Taky si nezahrajete, pokud nemáte peníze a na konci se to často rozdělí jako výhra mezi ty nejlepší.

00

Odpovědět

+komunardTo je dobrý argument.
Ale přeci jenom, něco jiného jsou pravidla turnaje, a něco jiného samotná pravidla hry.

10

Odpovědět

+komunardNepřijde mi. Zrovna u pokeru je to skutečně jako třeba u Magic nebo u šachů, rozhodují schopnosti. Jsou lidi, co jsou v tom tak dobří, že se tím živí.

Chápu připomínku, ale řekl bych, že zrovna poker je příliš náročný na to aby v něm blbci mohli prohrát kalhoty. Nehledě k tomu, že pokud vím, se do toho lejí peníze jen, když hráči dojdou žetony. Což není zas tak často a dá se to docela dobře kontrolovat.

Celkem blbě se mi u tohohle argumentuje, protože jsem proti výraznějším regulacím čehokoli. Pokud chce někdo sázet v loterii a kasínu, nevidím důvod proč mu bránit.

11

Odpovědět

+komunardVezmu to od konce:

Já vím, však jsme na sebe nenarazili prvně. I když já nemám všude stejný obrázek, takže to není tak vidět. Je mi jasné, že my dva se ve věci regulace hazardu neshodneme. Ale v tom, co hazard je, bychom se shodnout možná mohli.

Těch co prohráli v pokeru poslední kalhoty, je jistě o několik řádů méně, než těch, co takhle skončili kvůli třeba automatům. Ale teoreticky se to dá, a jak znám lidi, jestli je teoreticky možné udělat nějakou pořádnou blbost, tak ji nějaký hlupák už udělal.

Magic jsem nehrál, takže nevím. U pokeru se může stát, že špatný hráč porazí výrazně lepší, protože mu jdou karty. O takovém případu skutečně vím. Takže ano, schopnosti jsou důležité. Ale se šachy bych to nesrovnával.

Každopádně, mě nešlo ani tak o roli náhody, jako o roli sázek. V pokeru se musí v každém kole sázet. Nebo nemusí, ale pak se nedá vyhrát. A o to mi šlo. Musí se sázet.

20

Odpovědět

Ve skutečnosti má Praha 1 nadprůměrnou hustotu obyvatel na km2, oproti celopražskýmu průměru

11
Další