Školní masakry a násilí ve hrách

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 292
Počet zobrazení:22 158

Mnoha aktivním hráčům jistě není třeba představovat oblíbeného herního komentátora, který si říká Cynical Brit či TotalBiscuit. V USA došlo nedávno k další šokující střelbě ve škole, kterou i u nás média rádi podrobně rozebírají a rádi se přitom otřou i o videohry, které vnímají jako jakýsi údajný spouštěč násilného chování. Zde si můžete poslechnout komentář a názor skutečného odborníka na videohry. Poznámka: "Korelace neznamená kauzalitu" je věta, která se stala během několika let populární mezi anglicky hovořícími lidmi na internetu. Znamená v podstatě to, že pokud vezmeme dva jevy a srovnáváme jejich hodnoty, tak to ještě neznamená, že se nějak vzájemně ovlivňují nebo že mezi nimi musí existovat nějaký vztah. Podrobněji např. zde - http://www.portiscio.net/korelace-neznamena-kauzalitu-infografika-priklad

Přepis titulků

Překlad: Ninjer www.videacesky.cz Dámy a pánové, jsem TotalBiscuit. Už zase je to tu, že? Je to smutné, ale stále se to děje. Jak už nejspíš víte, před několika dny 20letý Adam Lanza v connecticutské škole zastřelil 20 dětí a pak sám sebe. Jak je bohužel zvykem, mnoho lidí, obzvlášť média, se snaží vydělat na tom, že politizují a píšou o této tragédii co nejpodrobněji, ať už je to pravda nebo ne. Navíc existují silné argumenty, že média jsou spoluviníkem školních masakrů a následkem intezivního zpravodajství mění střelce ve slavného antihrdinu, namísto soustředění se na oběti a na to, jak podobné tragédie zastavit.

Forenzní psychiatr Park Dietz se před 3 lety v televizi vyjádřil jasně. Pokud nevíte proč, zeptejte se forenzního psychiatra. Posledních 20 let jsem k masovým vrahům říkal CNN a jiným zpravodajům: Pokud nechcete propagovat masové vraždy, nezačínejte reportáž sirénami. Po prvním zvonění vrah udeřil.

Neukazujte fotku vraha. Masakr 17letého chlapce vyústil v jeho vlastní smrt. Neinformujte o tom 24 hodin denně. Živě vám ukážeme reakci německé kancléřky... Snažte se, aby počet obětí nebyl hlavním tématem. 16 lidí zemřelo během školního krveprolití. Nedělejte z vraha jakéhosi antihrdinu. Ozbrojený muž v černém střílel po náhodných lidech.

Mluvte o lokálních komunitách a ať je reportáž nudná. Protože po každé takto sledované masové vraždě se do týdne objeví jedna nebo dvě další. Než si někdo začne myslet, že je toto kritika amerických médií, tak toto video bylo založeno na BBC News, britské zpravodajské stanici. A některé noviny, které budu kritizovat, jsou rovněž britské, takže si prosím nemyslete, že tímto zavrhuji americká média, tento problém je celosvětový. Ale média dávají dva zdroje.

Aspoň by měla. Takže tady je další. Toto je článek z dubnového Psychology Today. Napsal ho Joseph Gremmy, odborník na změny v chování a úspěšný spisovatel. Ví, o čem mluví, a taktéž považuje média za spoluviníky masakrů. Šíří násilí uváděním jména střelce, popisem jeho i jeho zločinu, uváděním počtu obětí a porovnáváním s jinými "úspěšnými" vrahy. Mrazivý příklad: 2. února 1996 vešel 14letý chlapec do školy v Moses Lake a začal střílet. Zabil několik lidí a nakonec byl zatčen. Zájem médií byl obrovský.

Horlivě popisovala barvu jeho oblečení, zákeřný plán a výzbroj. K tomu v podstatě dala návod, jak ukrýt zbraně v kabátu tím, jak podrobně popisovala. Také dávala důraz na citování věty z knihy Stephena Kinga jménem Vztek. Následkem čehož se stal střelec antihrdinou, jakýmsi hrůzným kulturním symbolem. Do týdne došlo k další střelbě ve škole, o pár týdnů později k další, za další týdny k další a o dva dny později ještě k jedné.

Zajímavé je, že se média tak soustředila na knihu, kterou citoval daný narušený jedinec. Proč se soustředila na Kingovu knihu Vztek? Proč se nesoustředila na to, cobylo s tím vrahem v nepořádku? Jakou měl duševní chorobu. Proč se nesoustředila na nedostatky ve zdravotnictví, dostupnost zbraní anebo asi na to nejdůležitější, důležitější než diskuze a politizování těchto incidentů, na oběti vražd?

To oni si zaslouží pozornost. To oni si zaslouží lítost a veškerou možnou pomoc. Rodiny, které jsou takovýmito incidenty zdrceny. Proč to vypadá, že média u obětí zajímá jen pár vět traumatizovaných dětí? Proč tomu tak je? Proč se média z 98 % soustředí na přeměnu vraha ve zvrácený kulturní symbol?

A "úspěšnost", podle které se jiní srovnávají? A proč jsou média jako televize a noviny posedlá obviňováním jiných forem médií za to, co se stalo? Dáme si pár nedávných příkladů. Začněme s britským bulvárem, protože ten je dle mého názoru ukázkou jedné z morálně nejzkaženější novinařiny současnosti. The Sun, bohužel nejprodávanější noviny ve Velké Británii, měl na přední stránce titulek: "Vrah byl posedlý hrou Call of Duty".

Uvnitř je samozřejmě dvoustrana s velkým bílým písmem, černým pozadím, aby to nikdo nepřehlédnul. "Vojákův bunkr". "Vrah žil v díře bez oken, hrál násilné videohry, byl obklopen plakáty se zbraněmi a plánoval masakr." Tvrdí, že je tu spojení s hrou Call of Duty. Zvláštní tvrzení od novin, které tuto hru poslední měsíce velmi chválilo, lákalo na vydání a psalo o speciální akci, ve které se mohla hra hrát už před vydáním.

Preview s tvrzením, že "Black Ops 2 bude střílečkou budoucnosti" a později chválili její grafiku. "Není jemná, vidíte ryzí a nefalšovanou válku." Zajímavé, jak rychle se změní názor kvůli vyšším prodejům. Chcete ještě něco šílenějšího? Nebojte. V Daily Express napsali, že "jeho oblíbená hra byla otřesně násilná fantasy hra Dynasty Warriors, jež ho mohla inspirovat k naplnění jeho temných představ."

Dynasty Warriors. Japonská série mlátiček inspirovaná knížní sérií Romance of the Three Kingdoms. Neobsahuje žádné krvavé násilí. Nejsou v ní useklé hlavy či končetiny, dokonce v ní ani není vidět krev. Také je v ní téměř nemožné nepřátele zabít, jen zranění utečou. Celá hra připomíná spíše kreslené seriály a vůbec se nesnaží o realistické znázornění násilí.

A k samopalu AR-15 má ve hře nejblíž dřevěné dělo. Spekulovalo se také o vlivu hry Mass Effect. Sci-fi RPG sérii. Protože vrahův bratr měl tu drzost ji "lajkovat" na Facebooku. To způsobilo hysterii lidí, kteří ji chtějí zákazat, aniž by o ní cokoliv věděli nebo věděli, kdo ji hrál. Jen pro připomenutí, v Mass Effectu 3 je hlavní hrdina sužován tragickou smrtí jednoho nevinného chlapce. A tato hra by měla povzbuzovat k masakrování dětí.

Jediná virtuální realita je ta, ve které žijí mediální kecalové. Ale nezapomínejme, co je nejdůležitější. Tito lidé ve skutečnosti nevěří tomu, co říkají. Mluví o tom, co podle nich lidi, kteří sledují televizi nebo čtou bulvár, zajímá. Myslí si, že to lidi zaujme a že na tom vydělají více peněz z reklamy nebo v případě novin, prodají více výtisků. Teď můžete říct, že říkám všeobecně známé věci. A máte pravdu, nerad to dělám.

Dokonce nerad mluvím o čemkoli politickém. A navíc vy víte, že hry nezpůsobují násilí, neexistuje k tomu jediný důkaz. Výzkumy mnohokrát prokázaly, že neexistuje spojení mezi násilným chováním a hraním násilných her. Pokud byste chtěli věřit nesmyslu, že korelace znamená kauzalitu, který mnoho zpravodajských organizací a hloupých lidí hlásá, tak se vám bude líbit tato statistika. Podle nedávného hlášení tajných služeb měli útočníci nejčastěji rádi psané násilí - 37 %, zatímco násilné hry zajímaly pouze 11 % z nich.

To neznamená, že psané násilí způsobuje takové činy, jen to ukazuje, že útočníky ve školách zajímají hry nejméně. Pokud chcete další statistiky, tyto pochází z blogu Washington Post. Zde vidíme 10 zemí, kde se srovnávají vraždy střelnou zbraní a hraní her ve snaze najít nějakou souvislost. Jasně to ukazuje, že USA je nahoře, zatímco ostatní země se k ní ani zdaleka nepřibližují a nevidíme žádnou logickou korelační křivku.

Nebo tento hezký graf. Vraždy v USA v korelaci s vydáním oblíbených kontroverzních her za posledních cca 20 let. Nebuďme ale teď jako ti, co věří nebo chtějí věřit, že korelace znamená kauzalitu. Toto neznamená, že hry snižují násilí. To by byl omyl. Jde o dvě nezávislé věci, které se tu kryjí a někdo si myslí, že jedno způsobuje druhé. Tak ale statistiky nefungují. Ukážu vám další statistiky, pokud chcete.

To proto, že je můžete použít v diskuzi s někým, kdo opravdu věří, že hry způsobují násilí. Třeba s vašimi rodiči, učiteli, vrstevníky nebo někým neznámým, kdo vám toto tvrdí, v reálném životě či na internetu. Podívejme se na toto. Včera to odvysílala CNN a ukazuje tu násilnou a strašlivou hru jménem StarCraft II, což je samozřejmě sci-fi strategie, která se vůbec nezakládá na realitě. Víte, která země tuto hru absolutně zbožňuje? Ano, jde samozřejmě o Jižní Koreu, pro kterou je StarCraft: Brood War populární sledovaný sport.

Národ s ohromnou herní kulturou. Víte, kolik bylo v poslední době v Jižní Koreji střílení na školách? Nula. Víte, kolikrát se střílelo na školách v Jižní Koreji za celou její historii? Nula. A takhle to jde dál a dál. Jsou hromady statistik, které můžete použít, hromady důkazů, které ukazují, že mezi těmito masakry a hrami není žádná souvislost.

Vždy je ale fakt, že je daný útočník nějakým způsobem psychicky narušený. Je těžké u něho zjistit, co ho přimělo spáchat zločin. Mohlo jít i o tu nejnevinnější věc. Lidská mysl je velmi komplikovaná a bohužel ji zatím zcela nechápeme. Ale zcela chápu fungování médií. Média už desítky let využívají v případě tragédie nové formy médií jako obětní beránky. Ať už jde o rockovou hudbu, komiksy, násilné filmy nebo nyní videohry.

Je totiž v jejich vlastním zájmu neustále zatracovat svou konkurenci. Ano, pro média jsou videohry konkurencí. Zájem o média upadá díky nové generaci lidí, kteří netouží po tradičních zdrojích, nechtějí sledovat televizní zprávy a přidat se k demografii pro reklamy. Navíc nechtějí sledovat televizi jako takovou. Nemají o ni zájem, mají totiž přístup k internetu a všem formám zábavy, které chtějí a kdykoliv chtějí. A mají tendenci se vyhýbat věcem, které by "měli" sledovat.

Televize ztrácejí svůj vliv a nezapomínejte, že jsou často vlastněny většími společnostmi vlastnícími další televizní stanice, které rovněž trpí popularitou videoher a jiných forem zábavy. Je v jejich zájmu pomlouvat a jakkoliv poškodit videohry a podobné věci. A nenechte se zmást, těmto firmám nejde o dobro společnosti. To není jejich prioritou. Jde jim o to vydělat co nejvíce peněz a využívání tragédií je jedním z prostředků, jak toho dosáhnout.

Můžete říct: "Neděláš teď to samý?" Ne. Do tohoto videa nedávám reklamy. Proč? Protože by to bylo nemorální. Neměl bych díky mrtvým dětem vydělávat peníze a stejně tak by to neměly dělat ani televize. Skrz bulvární titulky a útoky na konkurenci a to neuvěřitelně cynicky a absolutně morálně zkaženým a hanebným způsobem. Ale přesně tohle dělají roky, dokonce už desítky let. Hráči už nejsou žádná podivná skupinka, všichni dnes hrají hry. Jsou neskutečně populární po celém světě a jde o multimiliardový průmysl.

Protože lidi baví hraní určitých představ. Nic víc. Mohl bych teď mluvit o vrahovi, o jeho metodách, zbraních, o tom, co dělal ve svém volném čase. Ale to by bylo špatné. To by bylo vyjádření uznání, pokynutí někomu, kdo zničil životy nevinných dětí a dospělých a žádný prostor by se mu dávat neměl. Soustředit by se mělo na oběti, na to, jak takovým činům zabránit a jak podpořit oběti tohoto odporného, nechutného, hanebného a zvráceného incidentu.

V nadcházejících týdnech o tom ještě hodně uslyšíte. Že jako hráč jste součástí problému. Že váš milovaný koníček je příčinou masakrů, násilí, zvýšeného psychotického chování. Ti ignoranti, kteří spolkli poselství šířené masmédii i s navijákem, můžou zrovna vás obviňovat. Já vás prosím, abyste odpovídali s co nejvyšší mírou pochopení, empatie a rozumu, jaké jste schopni.

Pamatujte si, že tito lidé se bojí, jsou to ignoranti, vyšilují a chybně věří v příčinu něčeho, čemu nerozumí. Není vaší povinností se s nimi hádat, nemusíte přilévat olej do ohně, i když to může být vaše prvotní reakce. Snažte se je prosím vzdělávat, obeznamovat je s fakty, ať si poté udělají názor. Upřímnou soustrast obětem této tragédie. Na slyšenou.

Komentáře (128)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nudáááá!

05

Odpovědět

Tak to byla teda pekna zhovadilost. :D Vide typu, v zime je zima v lete je teplo voda je mokra. Uzasne ze? To snad dojde kazdemu selskym rozummem vsechno co rika :D. Slo by to zkratit na 1 minutu.
Video 17:00, ktere nepobavi ani nepouci? me osobne to vazne nebavilo :/. Ale samozrejmne je to jen muj nazor. :)

021

Odpovědět

Problém je, že mnoho lidí a vlastně většina to přesně takhle nevidí. Proto o tom mluví. To video nemělo bavit, mělo mluvit o závažném problému toho, že se obviňují hry oproti jiným faktorům. Ač hry faktorem nejsou.

90

Odpovědět

Stále mám problém s prehrávačom. Keď spustím prehrávač na celú obrazovku, tak po zmiznutí ovládacieho panelu na spodu sa tento panel už znovu neobjaví po pohnutí kurzorom. Je treba kliknúť do videa, čo spôsobí pauzu. Používam Google Chrome. Je možné s týmto niečo urobiť ?

12

Odpovědět

Ten pocit, když vám někdo mluví z duše...k nezaplacení

982

Odpovědět

Mám dosť velku nechuť voči médiam, hlavne koli reklamam a tým p**ovinam čo teraz nakrucaju - Panelak, burlive vino superstar.... Tak ma toto video ešte viac znechutilo. Na konci videa ma napadla ale jedna otazka. Neanatočil toto video nejaký tvorca hier? :)
Som len objektivny

378

Odpovědět

Asi jsi nečetl popis co :-D

100

Odpovědět

A v posledních dnech TV Nova opět šíří, že za smrt toho blbečka, který se vyboural, když vzal tátovi auto, a honil se s policajtama, který se snažil i vytlačit, můžou videohry, protože noc předtím hrál Mafii!!!!

595

Odpovědět

LOYF: máš ode mě lajk... nevím jesli jsi viděl a kdyžtak se podiv, snad se může podívat kdokoliv koho to zajímá, prostě TV HOVNA...
http://www.youtube.com/watch?v=ty20H7JT1Xc

294

Odpovědět

Děkuji za přeložení videa, pokud vás podobné témata zajímají, doporučil bych dokument od Michaela Moora - Bowling for Columbine. http://www.csfd.cz/film/44726-bowling-for-columbine/

242

Odpovědět

Je to pěkný film a doporučuju ho i zhlédnout, ale bohužel Moore rád fabuluje a upravuje si fakta tak, jak se mu hodí do krámu... Vyšla o tom i u nás celá kniha, kde předkládají různá fakta (např. Moore pěkně vyje.al s Charltonem Hestonem, který s ním udělal rozhovor)

232

Odpovědět

Co k tomu dodat. Souhlas !!!

200

Odpovědět

Nevidim duvod psat misto ´eticke´ slovo ´moralni´...

190

Odpovědět

Keď už chcete hľadať vinníka posvietil by som si na voľné držanie zbraní.
Keby komukoľvek koho poznám zrazu zázrakom preplo a rozhodol by sa zabíjať ľudí tak by nemal z čím teda nemal by žiadnu strelnú zbraň.
Keď však prepne američanovi tak zoberie z domu poloautomatickú útočnú pušku a zastaviť takého človeka je neporovnateľne ťahšie ako človeka s nožom.
V USA sú strašne pošahaní do zbraní. je bežné že v jednej rodine je aj niekoľko zbraní a to nie sú žiadny teasania alebo redneci proste majú zbrane lebo môźu a baví ich raz za čas si zastrieľať. Kamarát čo bol v USA v slušnej malomestskej rodinne silno veriacej mali minimálne 3 zbrane. Medzi nimi aj poloautomatické AK47 alebo M16. Je toto normálne ?

2212

Odpovědět

Děláš si legraci? V USA je to dáno jejich historií a kulturou, navíc tvá představa o tom, že každý Američan má doma toto vybavení je značně šílená.

Takže ano, je to normální. A to, že ti řeknou, že zbraň prostě ukradl - Adam Lanza (nebo tak nějak), kvůli zbrani zabil svou matku.

Co by jsi chtěl dělat? Sebrat lidem zbraně, sebrat jim právo na vlastní ochranu? V Izraeli chodí i do obchodních center každý s pistolí, a mají naprosto mizivou kriminalitu.
Každý má právo se bránit, a jestli uzná za vhodné použít k tomu nůž, pistoli nebo brokovnici, je to jeho volba, a splňuje-li dané požadavky, ty mu do toho nemáš co kecat.

226

Odpovědět

+Redragoneonetvrdim že každý ale že je to bežné. No možno lepšie slovo by bolo ohromne veľa na pomery na ake som zvyknutý.
A máš pravdu každý ma právo na svoju ochranu a vlastniť zbraň a nemam mu do toho čo kecať lebo to čo robí je úplne legálne. Ale to presne pointa mojho príspevku že v tom je ten problém.

Ako niesom naivný ja viem že ľudí nezabíjajú zbrane ale ľudia. A zákaz zbraní nerieši sociálne a psychycké problémy jedinca. Princíp ale je že títo jedinci by strieľali omnoho zriedkavejšie väčšinou by len niekoho dobili.

inač celkom ma zaujíma koľko krát nejaký šialenec strieľal v škole,nákupnom centre na ulici atď a zastavil ho duchaprítomni civilista so zbraňou.

193

Odpovědět

+RedragoneoNejspíš nikdy, protože se běžel schovat, jak mu radí všechny instinkty, které má.

Můžeš to omezit, ale ti "zlí" se k nim vždycky dostanou, a jen snížíš obranyschopnost toho "hodného", který na to prostě nemá kontakty.
Navíc, toto střílení na těchto místech není rozhodně časté, a mnohem více obětí je při mnohem běžnějších aktivitách (vloupání, krádež auta...).

180

Odpovědět

+RedragoneoAko to že niekto má legálne držanu pištoľ sa ešte dá lebo no dobre potrebuje to na svoju ochranu lebo môže ho napadnúť niekto s pištoľou tak nech má rovnako dobrú zbraň.
Ale povedz mi načo je dobré legálne držanie m4 s tlmičom, a ďalekohľadom ? Alebo antimateriálnej ostreľovačky ? Prípady keď na teba útočia ninjovia v opancierovanom hammeri alebo helikoptere su predsa len vínimočné.

201

Odpovědět

Takže zakažme zbraně... He he...
Přečti si následující článek.
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010121902
Sice starší, ale stále aktuální pro lidi jako jsi ty.

Mimochodem trochu statistik o té tvé milované a zbraněmi napěchované americe.
Jistě víš, že ve Washingtonu D.C. (hlavním městě) je vlastnění zbraně úplně zakázáno. Výjimku tvoří jen bezpečnostní složky, jako policie, federální úřad, pár soukromých bezpečnostních služeb a prezidentská ochrana.
Zločinnost za rok přesahuje přes 50% obyvatelstva, tzn. jeden trestný čin na dva občany a já tu nemluvím o pokutách za parkování, ale o krádežích aut (a vyhazování řidičů), vykrádání obchodů, únosech, znásilňování a vraždách.
Hned za řekou je pěkné městečko Arlington, kde je vlastnictví zbraně regulováno normálním způsobem (Prodej lidem od 21 let, větší a silnější s povolením, či odůvodněním, jako lovectví apod.).
Ta táž kriminalita, tudíž od krádeží aut až po vraždy, nedosahuje ani 1% obyvatelstva.
Neříkám, že zbraně nejsou v tomhle úplně nevinně (koneckonců, jsou to zbraně), ale není řešení je lidem vzít.

181

Odpovědět

+Agentuf jak ja nemôžem tie z riti vytiajnuté štatistiky.
To sa ti rozum nepozastavuje nad tým že jeden trestný čin na 2 občanoch ?
Štatistiky uvádzajú neviem čo som len narýchlo pozrel od 1300-7000 činov na 100 000 obyvateľov.
Ďalej vlastníctvo zbrane nie je jediny faktor ovplyvňujúci kriminalitu.
Washington nie je plotom ohradený iný svet. Myslíš že je problém dostať zbraň do Washingtonu ? čomu nasvedčuje aj to že väčšina trestných činov je spáchana opäť zbraňou.

Ako ja nepoznám životné pravdy, čo je 100% správne a čo je 100% nesprávne. Ale môj rozum vidí niečo šialene na tom že niekto môže držať zbrane ktoré nemá ako použiť na vlastnú obranu (kým nenastane zombie apokalypsa) nikto pri sebe nenosí kalašnikov. A ak sa ti v noci niekto vlúpe do domu tak tiež nepoužiješ kalašnikov. Proste držanie takýchto zbraní je nonsens rovnako ako vecí ako su optiky,tlmiče,laserove zameriavače atď ktoré očividne nijak neslúžia na sebaobranu.

203

Odpovědět

Ak hry spôsobujú násilie tak by násilie malo byť v krajinách kde sú hry populárne.
Realita - Hry sa hrajú všade avšak v USA je neporovanteľne viacej násilia.
Fajn teda hry vyvolávajú násilie len v narušených ľuďoch ? Narušený ľudia sú všade a napriek tomu sa k počtu masakrov v USA ani zdaleka žiadna krajina nepribližuje.

190

Odpovědět

Vliv médií je na názor společnosti obrovský viz. tragédie na rally v ČR...

190

Odpovědět

Souhlasím. Musím souhlasit, i když sem o spoustě těch informací nevěděla, jako o těch statistikách.
Taky si myslím, že když normální, psychicky stabilní člověk začne hrát násilnou hru, nestane se z něj psychopat. To je snad jasné.. jediné, co se stane a což pozoruju i u sebe, protože miluju Stephena Kinga je, že se stanou odolnější vůči násilí psychicky. Že jsou na něj jakoby "zvyklejší" a smrt např. v televizi je už tolik nezasáhne.
Ale pak je tu problém, co se stane, když se k těmto hrám dostane psychicky nevyrovnaný člověk. Podněcují ho? Inspirují? Získává díky nim odvahu k zásahu v realitě?
Jenže.. dle mého názoru, i kdyby odpověď na tyto otázky byla pozitivní, stáhnutím těchto her z trhu by se ni nevyřešilo.
Protože násilí je všude spousty.
A proto by se USA a jiné země s podobnými problémy měli právě zaměřit na důvody, ochranu a soucit!

200

Odpovědět

10/10 má velkou pravdu

Pobavillo mě to s Koreou a s tou rockovou hudbou- vždycky ve filmech jsou zlý deti,adolescenti i dospělý často zobrazovaný jako rockeři(temný=zlý)

200

Odpovědět

důležité video, jen jestli se toho ty média chytnou, předpokládám že nikoliv...

190

Další