Megaupload, SOPA, PIPA, ACTA, cenzura, Anonymous – tato slova zaplavila v posledních dnech celý Internet. Aspoň prozatím se povedlo zabránit uplatnění zákonů SOPA a PIPA v Americe, což ovšem stejně nehraje až tak velkou roli vzhledem k tomu, co se stalo Megauploadu i bez těchto zákonů. Hned na to se zčistajasna objevila utajovaná a snad ještě horší verze s názvem ACTA.

Pokud jste ACTA stále ještě nenahlédli pod pokličku, v následujícím videu od skupiny hackerů Anonymous, kteří se stali tváří odboje proti těmto zákonům, se dozvíte několik základních faktů, a pokud se o toto téma zajímáte více, doporučuji zajímavý článek na pctuning.cz od Michala Rybky.

Přidat se můžete také k protestům, které mají na Facebooku několik událostí. Ten největší je plánován na 2. února a připojit se můžete zde. Také můžete podepsat například tuto petici.
Můžete si i přečíst český překlad dohody ACTA a zjistit tak z první ruky všechna fakta.

Uplatnění těchto zákonů vám totiž zdaleka nezabrání jen v neplaceném stahování filmů. Toho se pravděpodobně stejně nezbaví, neboť implementace takových filtrů, které by jednoznačně identifikovaly nelegální obsah, je z technického hlediska prakticky nemožná a velmi nepřesná. Existující techniky se dají poměrně jednoduše obejít, takže jsem sám zvědavý, jak si toto jejich filtrování nepředstavitelného množství přenášených paketů představují. I přesto může být těmito zákony ohrožena existence spousty zajímavých projektů a kvůli problematice zjišťování autorských práv k YouTube videím by mohly samozřejmě ohrozit i existenci webu VideaČesky.cz. Proto šiřte slovo dál a snažte se vyjádřit svůj nesouhlas.

Loading the player...